18. jaanuar 2014 kell 10:40
29. märtsil 2009. aastal tormas Robert Steward Pinelake’i vanadekodusse Põhja-Carolinas ning avas sealsete elanike suunas tule, tappes kaheksa inimest ning haavates kahte. Väidetavalt oli sihtmärgiks tema endine naine, kes töötas vanadekodus õena ning pääses rünnakust viga saamata. Kaheksa esimese astme mõrva korral süüdi mõistmisel oleks Stewartit oodanud surmanuhtlus, kuid tema kaitsjad viitasid sellele, et kuna ta oli tulistamise ajal ühe maailma enim retsepti alusel müüdud unerohu mõju all, ei olnud mehel enda tegude üle täielikku kontrolli. Stewart veedab ülejäänud elu vanglas, kuid raskete kõrvalnähtudega unerohud, millel toimeaineks zolpideemtartraat, on jätkuvalt müügil ning ravimikompaniid veeretavad vastutuse patsientide õlgadele.
Ravim on valdavalt tuntud nime all Ambien, kuid Eestis on see saadaval nimede all Hypnogen, Zolpidem Sandoz, Stilnox ja Solsana. See sai USA toidu- ja ravimiohutuse ametilt (FDA) heakskiidu juba aastal 1992 ning sellest loodeti head asendust seni kasutatud unerohtudele, mis olid psühhoosi, suitsiidi ja sõltuvuse soodustamise tõttu juba paljudes maades keelatud. Zolpideemtartraat toimib sarnaselt mõnede teiste antidepressantide ja rahustitega, rahustades aju aktiivsust.
Ravimi kiire populaarsus ja selle esimesed ohvrid
Varsti peale müügiloa saamist sai see ravim väga populaarseks, tõi tootjatele suuri kasumeid ning on tänaseni Ühendriikides üks enim välja kirjutatud retseptiravimeid. Kuigi Ambieni infolehel on peenikeses kirjas üles loetletud ka kõrvalnähud nagu uneskõndimine ja veider käitumine, peeti neid väga harvadeks juhtudeks, mis esinevad pigem ravimi üheaegsel tarbimisel alkoholi või teiste ravimitega. Ambieni veidrad kõrvalnähud hakkasid rohkem avalikkuse tähelepanu saama alates aastast 2006, peale seda, kui Patrick Kennedy tegi unerohu mõju all olles autoõnnetuse ning ei mäletanud enda sõnul tolle öö sündmustest kõige vähimatki.
Veidi peale Kennedy intsidenti kaevati Ambieni tootja kohtusse, kuna aina rohkem tarbijaid teatasid veidratest unessöömise episoodidest, mil nad sõid veidraid asju nagu sigaretikonisid ning koorega mune, ning ei mäletanud sellest hommikul mitte midagi. Seda hakati nimetama “Ambieni zombide” nähtuseks. Kohtuasja tulemusena andis FDA välja korralduse panna pakendile tugevam hoiatus, mis ühtlasi kaitses ravimitootjat edasiste kohuasjade eest.
2011. aasta märtsis võttis Lindsey Schweigert ühe tableti Ambieni enne voodisse minekut ning ärkas mitmeid tunde hiljem kinnipidamisasutuses, ilma vähimagi teadmiseta sellest, kuidas ta sinna sattunud on. Naine oli tulnud voodist välja, käinud pesemas, lahkunud majast koos oma koeraga ning hakanud kohalikku restorani sõitma, kuid tegi teel autoõnnetuse ning tema kõikuva kõnnaku ja klaasistunud silmade tõttu arvati, et ta on joobes. Peale pikka ja keerulist kohtuasja suutsid Schweigerti advokaadid süüdistuse ümber lükata, kuid naine kaotas aastaks juhtimisõiguse ning maksis üle 9000 dollari kohtukulusid.
Seaduse silmis keeruline
Ambien on rikkunud ka paljude teiste inimeste elusid, kes on ärganud hommikul vangis, peale seda, kui nad on enda teadmata ajanud inimesi auto alla ning põhjustanud palju kahju, ilma et nad oleks sealjuures teadvusel olnud. Üks drastilisemaid juhtumeid on Julie Ann Bronsoni lugu, kes oli sõitnud otsa kolmele inimesele, kellest üks oli 18 kuu vanune laps. Mitmetel juhtudel on ravimi kasutajad pääsenud kergema karistusega, kuid mitte kõik kohtunikud ei arva, et Ambieni saab võtta arvesse pehmendava asjaoluna. Selle ravimi zombistavad kõrvalnähud ei sobi mitte ühegi seaduseparagrafiga, kuna inimesed võtavad seda teadlikult, kuid nad ei oska ette aimata, millised kõrvalnähud sellega kaasneda võivad.
Meelelahutuslik ja kuritegelik tarbimine
Mitte kõik seda ravimit võtnud inimesed ei satu seadusega pahuksisse ning nii mõnigi, kes alustab selle tarvitamist unetuse tõttu, jätkab selle võtmist lihtsalt meelelahutuslikul eesmärgil, vaadates üle teadvuse kaotuse episoodidest ja muudest negatiivsetest aspektidest. Inimesed võitlevad magama jäämise vastu ning hakkavad rääkima jaburaid lugusid ning veidralt käituma. Tegemist on sõltuvust tekitava ravimiga, mille mahajätmisel võib tabada raskekujuline unetus ning mille tarvitamise ajast jäävad pikad mäluaugud. Kuulsustest on enda Ambieni sõltuvust tunnistanud nii Eminem kui ka Tiger Woods. Ravimi zombistavat toimet on ära kasutanud ka seksuaalkurjategijad, söötes seda salaja sisse oma ohvrile.
Zolpideemtartraat on tootjate jaoks suurepärane kasumitooja, kuid sellega kaasnevad probleemid on sageli ekstreemsed ja traagilised. FDA on seni vaid nõudnud ravimiinfo täiendamist ja lubatud doosi alandamist. Ravimeid nende sõltuvust tekitava potentsiaali alusel kategooriatesse jagav DEA (Drug Enforcement Administration) on liigitanud Ambieni IV kategooria ravimiks, mis tähendab, et nad peavad seda valdavalt ohutuks ravimiks, mida võib välja kirjutada ilma eriliste piiranguteta. Sama klassifikatsiooni alusel on näiteks kanep ja psilotsübiini sisaldavad seened I kategooria, ehk kõrgeima ohuga narkootilised ained. Hoolimata traagilistest juhtumitest on Ambieni tootja Sanofi väljendanud veendunud seisukohta, et “kui ravimit võetakse vastavalt ettekirjutusele, on see turvaline ja efektiivne insomnia raviks“ ning rõhutab, et infolehel on ju kirjas, et selle võtmise järel ei tohiks autot juhtida. Kuid valdavalt on Ambieni õnnetused juhtunud vastutustundlikel, eelneva kriminaalse taustata inimestel, kes on tarbinud ravimit täpselt nii, nagu ette nähtud.
Allikad: Huffington Post, Wikipedia, Wikipedia 2, Ravimiinfo
Foto: Wikimedia commons
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.