Mesilasi kahjustavad pestitsiidid mõjutavad ka inimest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. jaanuar 2014 kell 18:47



Neonikotinoidid, mis on kõige enam mesilaste massilist hukkumist põhjustanud pestitsiidid, võivad hiljutise Euroopa toiduohutuse ameti (European Food Safety Authority, EFSA) läbi viidud uuringu põhjal mõjutada ka inimeste närvisüsteemi. Praegused atsetamipriidi ja imidaklopriidi kohta kehtivad ohutusnõuded võivad olla liiga leebed, eriti võttes arvesse nende mõju veel sündimata laste arenevale ajule.

 

“Atsetamipriid ja imidaklopriid võivad mõjutada nende närvirakkude ja ajustruktuuride arengut, mis on seotud õppimise ja mäluga“, kirjutatakse EFSA pressiteates. See baseerub hiljuti avaldatud uuringul, mille teadlased leidsid, et vastsündinud rotipoegadel, kellel oli nende kemikaalidega kokkupuuteid, oli probleeme liikumisega, nende aju suurus oli vähenenud ning kehakaal madalam.

EFSA soovitab mõlema kemikaali kohta kehtivaid ohutusnõuded karmistada. Selleks, et see kehtima hakkaks, peab selle soovituse enne heaks kiitma Euroopa Komisjon. Imidaklopriid on näiteks üks toimeaine Advantix nime kandva koertele mõeldud puugi-, kirbu- ja sääsetõrjevahendis.  See ründab putukate närvisüsteemi, põhjustades kiire surma.

EFSA soovitab ka nende kemikaalide osas viia läbi lisauuringuid, kuna praegu kättesaadav info nende toime kohta on piiratud. Siiski on olemas oleva info põhjal põhjust tunda muret nende mõju pärast inimeste tervisele.

Euroopas kehtestati hiljuti kaheaastane osaline keeld kolme neonikotinoidide gruppi kuuluva pestitsiidi osas – imidaklopriid, klotianidiin ja tiametoksaam – kuna teadustööd on seostanud neid kemikaale mesilaskolooniate ja teiste tolmeldajate putukate massilise hukkumisega. Leiti, et kuigi need ei tapa mesilasi koheselt, siis need mõjutavad nende närvisüsteemi ja muudavad nende käitumist, mis viib kogu mesilaspere hukkumiseni. Neonikotinoide tootvad suurkorporatsioonid  Bayer ja Syngenta võitlevad keelu vastu, esitades selle kohta kaebuse kohtule. Nende sõnul ei ole teadlased leidnud piisavalt põhjalikku tõendusmaterjali ning neonikotinoidide keelustamine sunnib talunikke kasutama teisi, vanemaid pestitsiide, millel on omakorda kahjulik mõju keskkonnale.

 

 

Loe lisaks neonikotinoide keelu kohta: Telegram

Allikad: Mongabay News, EFSA

Foto: gatheringspot.net

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt