27. september 2016 kell 12:07
Oktoobri lõpus alustab neljandat õppeaastat Holistilise Herbaatika ja Fütoteraapia Kool (varasema nimega Tervise Kodu Kool), mille eestvedajaks on taimetark ja herbaatik, Metsamoor Irje Karjus, kes on juba aastaid erinevaid taimetarkuse sündmusi korraldanud ning valmistab ka looduskosmeetikat. Lisaks Irjele endale annavad koolis loenguid ka teised oma ala eksperdid, praeguseks on selle lõpetanud 3 lendu herbaatikuid ja käesoleva aasta oktoobris lahkub pesast ka esimene isetervendajate lend.
Irje, kuidas tuli idee avada selline kool ja kui kaua läks aega ideest teostuseni?
Ühel hetkel mõned aastad tagasi hakkasin mõtlema, et nüüd, kui ma olen kirjutanud kümmekond raamatut ja tegutseb Tervise Kodu Klubi, oleks hea luua ka oma kool, kus kogutud teadmisi vahendada. Selleks andis tõuke ka asjaolu, et aasta jooksul pidasin maha sadakond loengut ja olin peaaegu koguaeg rataste peal, et sõita Eesti erinevatesse nurkadesse. Kuidas teha nii, et soovijad jõuaks ise minu juurde? Nii hakkaski peas ketrama kooli loomise mõte.
Tol suvel sattus mulle naistelaagrisse Karin Kiviste, kellega me siis, kui teised end magama sättisid, jutuhoogu sattusime ja peaaegu hommikuni elu asju arutasime. Temale väljendasin ka ideed luua oma taimeteadmiste kool. Juba paar nädalat hiljem tuli Karin ka meie Tervise Kodu Klubi loomise laagrisse Veetkal ja kohe pärast helistas mulle ja ütles, et see kooli mõte hakkas teda kummitama, sest ta ise ettevõtluse õppejõuna on juba ammu plaaninud oma kooli teha. Kas me saame neid kahte asja ühildada? Jaa, saame, loomulikult, sellest tuleb üks tavapäratumaid koole Eestis! Me õpetame taimeteadmisi ja ettevõtlust läbi energeetika ja sügava tunnetuse vaatevinkli. Vähemalt meie plaan oli üllas ja kool saigi loodud. Muidugi ei läinud kõik alguses lepase reega, sest pidime ju ka ise õppima. Me õppisime ja arenesime koos õpilastega.
Kui teadlikud on inimesed sinu hinnangul Eestis kasvavatest ravimtaimedest ja nende mõjust?
Eestlane usaldab taimetarkust. Vanasti oli igas külas oma teadja/tark, kes oskas kindlasti ka maarohtudest ravimit valmistada. See on igipõline rahvatarkus, mis vahepeal oli küll varjusurmas, kuid on viimastel aastatel taas pead tõstnud, seda enam, et paljud inimesed soovivad loobuda sünteetilistest ravimitest.
Kuidas sul endal taimeravi vastu huvi tekkis või on see sind saatnud kogu
elu?
Minu enda huvi algas koos mu esimese lapse sünniga, kelle peal ma ka esimesed taimerohud katsetasin. Ja esimeseks taimeks, kes minu juurde jõudis, oli kortsleht. Enne seda ei teadnud ma ravimtaimedest suurt midagi. Nüüdseks on sellest möödunud juba 25 aastat.
Kas sa täna veel ise üldse kasutad poekosmeetikat ja apteegiravimeid? Mil määral?
Kui kaugelt peeglisse vaadata, siis võib täiesti rahule jääda. Lähemalt uurides muidugi leiab kurrukesi ja kortsukesi strateegilistelt kohtadelt, kuid kreeme, puudreid, värve ja muid nahamoonuteid ei ole ma kunagi armastanud ning ei viitsi nendega ka praegu jännata. Ausalt öeldes ma hästi ei teagi, kuidas ja mis järjekorras neid näo peale kanda ja määrida.
Ainuke, mida kasutan oma näolapi hooldamiseks ja timmimiseks, on oma ürdisalv, vahest näo puhastamiseks meresool meega, ripsmetušš ja ema meeleheaks ka vahest kulmupliiats-eriti siis kui temale külla lähen. Sõbranna kinkis mulle ka huulepulga, aga selle kasutamise unustan järjepidevalt ära. Ometi olen ma puhtast põnevusest oma elu jooksul proovinud ja katsetanud sadu taimedest kokku kombineeritud iluturguteid ja küllap need mu näorakkude mällu oma väe on salvestanud. Taimekosmeetika on üks teema, millega me ka koolis tegeleme.
Üldse on holistiline maailmakäsitlus viimasel ajal kogumas poolehoidu paljude teadlike inimeste seas, ka meie kool püüab toetada inimest eneseotsingul ja -teostamisel, oma hinge rahuldava aja loomisel. Inspireerida inimest loovusele, loomisnaudingule, teineteise toetamisele ja oma ideede realiseerimisele, on kooli tegevuses esmatähtis. Mitte lahendada kellegi probleemi, mitte anda sajaprotsendilisi vastuseid, vaid külvata üha enam viljastavat segadust, mis aitab alustada otsast uue, teistsuguse eluga nii oma töös kui kodus, kõige rohkem aga enda sees.
***
Holistilise Herbaatika ja Fütoteraapia Koois alustavad oktoobris algaval õppeaastal kaks õpperühma:
Herbaatika ja ettevõtluse baaskursus, mis on suunatud taimeteadmiste ja holistilise ettevõtluse integreerimisele, kas siis oma ettevõtte käivitamiseks või juba olemasoleva ettevõtluse rikastamiseks. Herbaatika baaskursus suunab ettevõtjaid koostööle ja üksteise täiendamisele.
Kas Sa oled valmis võtma kontrolli oma elu üle, tegelema valdkonnaga, mis südamelähedane, saavutama suurem vabadus isiklikus ja tööelus? Sellise eluni võib jõuda läbi ettevõtluse. Juba selles otsuses on jõud ja vägi. Kuid alati on hea leida endale teekaaslased, kes toetavad, inspireerivad ja kui vaja, lükkavad ka tagant. Herbaatika ja ettevõtluse kursus meie koolis on juba kolm aastat aidanud nii algajatel kui ka kogemustega ettevõtjatel leida suuremat mõtestatust ja eetilisust ettevõtluses, ideid ja inspiratsiooni loodusest.
Holistiline Herbaatika kursus lähtub aeglasest arenemisest, mis erineb tänapäeva ameerikalikust iduettevõtete suurest aja ja kiire edu survest, mis üsna tihti ei vii eduni, kuid võib viia läbipõlemiseni. Herbaatika kursusel võib igaüks võtta enda jaoks aega, et omas tempos leida idee, koostööpartnerid ja areneda iseenda piire ületavaks ettevõtjaks. Koostöö on edu võti ning eelnevate aastate kogemus näitab, et just siit, mõttekaaslaste hulgast, on leitud õigeid ja sobivaid äripartnereid. Praktilise õppetöö jooksul teeme koostööd disaini sektoriga ning otsime sümbioose ja ristteid teiste sektoritega. Kas Sinust võiks saada taimeretke juht, tammetõru kohvi, sirelisalvi või taimekanga tootja, ravimtaime internetiportaali haldaja või leiad veel lennukama, globaalsemate mastaapidega mõtte?!
Ravimtaimed ja Tervishoid Isetervendajatele kursus on suunatud inimestele, kes soovivad erinevate eesti loodusteraapiate abil hoida ja tervendada ennast ja oma peret.
Vastutuse võtmine oma tervise eest ei ole kerge, kuid kui see kord on tehtud, siis aitab see vajalikel hetkedel teha õigeid otsuseid. Mida teha selleks, et mu pere oleks terve ja õnnelik, kuidas saada hakkama ise terviseprobleemidega ja kasutada selleks Eesti rahvale omaseid ja toimivaid loodusravi viise. Kuidas valmistada oma perele loodusrohtusid ise, mida koguda talvevarudeks, kuidas peresuhted mõjutavad tervist ja paljudele taolistele küsimustele hakkamegi õppeaja jooksul vastuseid otsima. Kõike, mida õpime, saab aga juba kodus praktiseerida.
Esimesel aastal toimuvad mõlema õppegrupi taimeteadmiste kursused koos, lisaks saavad Herbaatika õppurid ettevõtluse õpet.
Teisel aastal peale baasõpet on võimalik herbaatikutel spetsialiseeruda erinevatele ettevõtlussuundadele ja isetervendajad jätkavad spetsiifilisemate loodusravi teemadega.
Uuri lisaks ka kooli veebilehelt.
Foto: erakogu
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.