Miks igaühel ei arene vananedes välja Alzheimeri tõbi?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. september 2013 kell 11:25



Alzheimeri tõve põhjusteks peetakse kombinatsiooni geneetikast, elustiilist ja keskkonnafaktoritest, mis aja jooksul aju mõjutavad. Vähem kui 5%-l inimestel on spetsiifiline geneetiline muutus, mis peaaegu garanteerib selle, et neil vananedes see haigus välja areneb. Hiljuti on teadlased taas astunud sammu lähemale arusaamisele, miks siiski igaüks ei haigestu vananedes Alzheimeri tõppe. Selgub, et Alzheimeri väljaarenemiseks vajalikud “ehituskivid“ on igaühe ajus olemas, kuid mitte igal inimesel ei põhjusta need haigust.

 

Kuigi Alzheimeri tõve täpset põhjust ei mõisteta siiani veel päris täpselt, on teada, et selle haigusega inimestel tekivad ajus amüloidiladestusega naastud ja väheneb neuronite hulk. Alzheimeri tõvele iseloomulikud amüloidnaastud närvirakkudes koosnevad põhiliselt valgulisest beeta-amüloidist, mis tekib suurema valgumolekuli lagunemisel rakus. Tervetel inimestel püsib beeta-amüloid lahustununa, kuid Alzheimeri tõve puhul see valk lahuses ei püsi ning moodustab lahustumatu amüloidnaastu, mis vähendab raku töövõimet, kuni see lõpuks hävib.

California ülikooli San Diego meditsiiniteaduskonna teadlased leidsid, et beeta-amüloidnaastude tekkeks peab kõigepealt ensüüm BACE-1 kokku saama valguga, mida kutsutakse amüloidi eelvalguks. See ensüüm lõhustab valgu väiksemateks fragmentideks. Seega oleks beeta-amüloidvalkude tekke ennetamiseks vaja see BACE-1 ensüüm eraldada amüloidi eelvalgust. Uurimust läbi viinud teadlane Subhojit Roy võrdles seda püssirohu ja tiku üksteisest eemale hoidmisega.

Uurimus põhineb tööl, mis viidi läbi inimese ja hiire aju närvirakkudel laboritingimustes katseklaasis. Teadlased leidsid, et tervetel ajurakkudel oli BACE-1 valk ja amüloidi eelvalk füüsiliselt üksteisest eraldi nii, et neil puudus igasugune kokkupuude. Teadmised selle kohta, kuidas need “püssirohi ja tikk” rakusiseselt üksteisest eemale hoida, võib anda uusi teadmisi selle kohta, kuidas Alzheimeri tõve väljaarenemist peatada.

 

Allikad: Huffington Post, Mayo Clinic, EurekAlert, Eesti Päevaleht

Foto: www.huffingtonpost.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt