Miks lihased on kõige valusamad kaks päeva pärast treeningut?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2013 kell 19:28



Miks me tunneme kõige rohkem lihasevalusid ülejärgmisel päeval pärast treeningut, mitte kohe järgmisel päeval? Selle nähtuse jaoks on isegi omaette nimetus välja mõeldud – hilinenud lihasvalu (ingl k – delayed onset muscle soreness). Tavaliselt tekib see 1–3 päeva jooksul pärast rasket treeningut, kuid see võib kesta isegi kuni 10 päeva peale trenni.

 

On mitmeid teooriaid, miks see tekib. Tihti arvatakse, et valu põhjuseks on lihastesse kuhjunud piimhape, kuid kõigest piimhappest ei jääks valu kestma nii pikaks ajaks, kuna suurem osa piimhappest eemaldatakse lihastest juba tunni jooksul pärast intensiivset treeningut või võistlust.

 

Kuhjunud piimhape

Hilinenud lihasevalu põhjuseks on ühest küljest kuhjunud piimhappe põhjustatud põletikuline reaktsioon, kuid suuremat rolli mängivad hoopis lihastes tekkinud mikrokahjustused, mis tekivad pärast harjumatut ja suurt koormust. Hea uudis on aga see, et tekkinud kahjustus pole tegelikult sugugi halb, sest tänu sellele muutubki lihas tugevamaks, aga lihasele peab andma lihtsalt piisavalt kaua aega, et ta n-ö paraneks.

Hilinenud lihasevalu tekib kindlat tüüpi lihase kokkutõmbe tulemusena, mida nimetatakse ekstsentriliseks kontraktsiooniks. See tähendab seda, et lihas pingutub samal ajal, kui see pikeneb. Enamasti hakkavad valutama vähetreenitud lihased, mis selgitab seda, et peale uut tüüpi treeningut on lihased valusamad ning sportlased kurdavad selle probleemi üle pigem hooaja alguses.

Lihasetöö, mis toimub kontsentriliselt – see tähendab, et lihas lüheneb kokkutõmbe ajal – võib olla väga kurnav ning koheselt valus, kuid see valu ei kesta kaua. Samuti ei jää pikaks ajaks valusaks need lihased, mille kontraktsioonid on ekstsentrilised, kuid need on treenitud seda liigutust sooritama.

 

Abiks on massaaž ja soojaprotseduurid

See valu ei ole siiski tingimata halb nagu kõõluse- või liigesevalu. See tähendab, et sa pingutasid trennis veidi enam kui tavaliselt, kuid see on osa treeninguprotsessist ning valu läheb ära. Tegelikult tekib lihaste kahjustus pärast igat treeningut, aga alati pole kahjustus lihtsalt nii ulatuslik, et põhjustaks suuri vaevusi.

Sa ei pea võtma valu pärast puhkepäeva, kui see liikumist ei takista. Kerge treening võib aidata kiiremini paraneda, kuna selle käigus paraneb verevarustus. Massaaž ja vajadusel põletikuvastased vahendid aitavad samuti paranemisele kaasa. Kuna lisaks mehaanilisele ülekoormusele tekitab lihaskahjustusi ja hilinenud lihasvalu ka koormuse ajal lihastes tekkiv energiapuudus koos mineraalainete puudusega, siis tuleks järgmistel päevadel pärast trenni süüa täisväärtuslikku toitu ning kindlasti ei tee paha täiendav mineraalainete ja vitamiinide tarbimine.

Kindlasti tulevad kasuks ka erinevad soojaprotseduurid – saun, soojad vannid jne. Soojaprotseduurid parandavad lihaste ainevahetust ja suurendavad verevarustust, mille tagajärjel suureneb lihaste toitainetega varustatus ja kahjustused paranevad kiiremini. Pärast esimest hilinenud lihasvalu juhtumit on sinu keha järgmisteks trennideks paremini ette valmistunud ning ei jää enam nii kangeks. Kui sa jääd uute harjutuste juurde, oled õige pea võimeline neid valutult sooritama ja saad ka tugevamaks.

 

Allikad: Huffington Post, Spordiklubi

Foto: huffingtonpost.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt