7. märts 2024 kell 18:37
Psühhiaatriliste ravimite tarvitamine on kõikide aegade suurima hüppe teinud ja seda mitte ainult täiskasvanute, vaid ka laste ja noorte seas. Sageli ei piirdu raviprotokoll vaid ühe ravimiga, vaid korraga on kasutusel mitmed erinevad medikamendid, kirjutab Telegram.ee-le integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.
Paljude ravimite samaaegne tarbimine ehk polüfarmaatsia võib kaasa tuua erinevate riskide võimendumise ja hulgaliselt potentsiaalseid kõrvaltoimeid, ja nagu nüüdseks on selgunud, ka suurenenud südame-veresoonkonna haiguste riski.
16. veebruaril 2024 JAMA-s avaldatud uuring “Psühhotroopne polüfarmaatsia Medicaidis osalevate noorte hulgas” tugines varasematele ohusignaalidele ja muu hulgas ka teadustööle, mis seob hüperaktiivsus- ja tähelepanuhäire (ADHD) raviks kasutatavate psühhiaatrilisi ravimite tarbimise südame-veresoonkonna haiguste suurenenud riskiga.
Marylandi ülikooli teadlased vaatlesid aastatel 2015–2020 korraga mitmeid psühhiaatrilisi ravimeid kasutavate vähemkindlustatud peredest pärit teismeliste tervisesuundumusi.
Uuringus leiti, et mitmete vaimse tervise ravimite samaaegne kasutamine suurenes ca 4% aastas ja see langes kokku kardiovaskulaarsete haiguste riski suurenemisega.
2023. aastal avadatud uuring näitas, et 2 aastat ADHD ravimeid tarvitanud inimestel suurenes südame-veresoonkonna haiguste risk 9% võrra ja 2-3 aastat medikamente tarvitanutel 15% võrra. Neil, kes tarbisid psühhiaatrilisi ravimeid rohkem kui 5 aastat, suurenes risk haigestuda kardiovaskulaarsetesse haigustesse ca 23%. Aastatega tõusis märkimisväärselt nii kõrge vererõhu kui ka arteriaalsete haiguste risk.
Liis Orav
Allikad: lingid artikli sees
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.