27. mai 2013 kell 15:03
Portaal Hingepeegel kirjutab iga naist puudutaval teemal: millest koosnevad naiste hügieenisidemed, pesukaitsed ja tampoonid ning kuidas need kasutaja tervist võivad mõjutada.
Nahk on meie keha suurim ja ka kõige õhem organ. Sinu keha kaitseb võimalike toksiinide eest vähem kui 1/10 tolline kiht. Nahk on hästi hingav ja läbilaskev, eriti õrn on nahk vaginaalse piirkonna umber, tupest rääkimata. Just seetõttu tuleb väga tähelepanu pöörata sellele, milliseid hügieenisidemeid ja tampoone üldse kasutada. Enamik aineid, mis puutuvad meie kehaga kokku, imenduvad läbi naha vereringesse ja sealt meie organismi. Ütlus “Ära kasuta midagi oma kehal, mida sa vajadusel ei sööks!” on hea juhis.
Naiselik hügieen – viitsütikuga pomm
Kemikaalide nahale panek võib olla isegi mitu korda ohtlikum kui nende söömine. Kui sa sööd midagi, mida ei peaks, siis su sülje ja mao ensüümid aitavad kemikaale lõhustada ja kehast välja uhta. Kui aga kemikaalid puutuvad kokku nahaga, siis imenduvad need otse filtreerimata ka vereringesse ning jõuavad meie tundlikesse organitesse. Kui sellised kemikaalid satuvad meie organismi, siis on neil kombeks aja jooksul kuhjuda, sest tavaliselt puuduvad vajalikud ensüümid, et neid lõhkuda.
Naiselikku hügieeni võib võrrelda viitsütikuga pommiga: keskmine naine kasutab terve oma elu jooksul ära 16 800 tampooni või koguni 24 360 tampooni, kui ta on östrogeeni asendusravil. Ja need on ainult tampoonid. Paljud naised kasutavad tampoonide asemel lugematul arvul hügieenisidemeid, ja kui see sama keskmine naine saab lapse, siis kasutab ta veel rinnapatju lekkimise kaitseks.
Mis peitub hügieenisidemetes ja tampoonides?
Terviseportaali Natural Savvy eestvedaja Andrea Donsky näitab, kui vähe me teame naistele suunatud hügieenisidemete koostisosadest. Tegelikult ei olegi hügieenisidemete/tampoonide tootjad kohustatud vastavaid koostisosi avaldama, sest neid tooteid peetakse “meditsiiniseadmeteks”.
Kui Andrea helistas otse firmasse Procter & Gamble, et teada saada, mis siis tegelikult on Always *** hügieenisidemete sees, siis ainsad koostisosad, mis talle teada anti, olid vaht ja patenteeritud koostisosa *** – väga hea imenduvusega materjal, mis suudab endasse mahutada kümme korda rohkem vedelikku, kui ta ise kaalub.
Fotol on näha, mis juhtub, kui põletada looduslikku hügieenisidet ja kunstlikku. 100% orgaanilised hügieenisidemed põlevad aeglaselt ja puhtalt ega jäta praktiliselt üldse jääke. Seevastu Always *** sidemed, millel on varjatud koostisosad, põlevad musta suitsu ja rikkalike jääkidega – see kõik on märk sellest, et need sidemed võivad sisaldada dioksiini, sünteetilisi kiude ja naftakeemia lisaaineid.
Vastavalt Andrea teadustööle on iga tavalise hügieenisideme sisaldus võrdne umbes nelja kilekotiga! Ainuüksi see, mida me teame plastiku ohtlikkusest keskkonnale, peaks meid muretsema panema.
Näiteks plastifitseerivad kemikaalid BPA ja BPS häirivad embrüonaalset arengut ning on seotud südamehaiguste ja vähiga. Ftalaadid, mis teevad paberist aplikaatorid siledaks ja viimistletuks – on teada, et düsreguleeritud geeniekspressioon ja DEHP võib viia mitme organi kahjustuseni.
Lisaks võib tavalistes hügieenisidemetes sisalduv toornafta sisaldada hulgi muid potentsiaalselt ohtlikke aineid nagu lõhna neutraliseerijad ja lõhnaained (kindlasti olete kauplustes hügieenisidemete ja tampoonide juures märganud just lõhnastatud tooteid). Sünteetika ja plastik piirab vaba õhuvoolu ning salvestab soojuse ja niiskuse, mis võib soodustada pärmseente kasvu tupes ja tekitada tupeseent.
“Puhaste” ja valgete tampoonide ja hügieenisidemete tegelik hind
Selleks, et anda tampoonidele ja sidemetele läbinisti “puhas” ja valge välimus, peavad selles olevad kiud olema pleegitatud. Pleegitamiseks kasutatakse tavaliselt kloori ja see võib luua mürgise dioksiini ning teisi desinfektsiooni kõrvalsaadusi (DBP-d) nagu trihalometaan.
Uuringud näitavad, et dioksiin koguneb rasvkudedesse ning vastavalt USA Keskkonnakaitse Agentuuri (EPA) aruande eelnõule nähakse dioksiinis tõsist ohtu rahva tervisele, millel ei ole “turvalist” kokkupuute taset! Uuringud näitavad, et isegi madal või olematu märk dioksiinist võivad seotud olla järgmiste ilmingutega:
* kudede väärareng kõhus ja suguelundites;
* ebanormaalsete rakkude kasv üle terve keha;
* immuunsüsteemi allasurutus;
* hormonaalsed ja endokriinsüsteemi häired.
FDA ametlik seisukoht seoses dioksiini olemasoluga hügieenisidemetes ütleb aga, et ei ole eeldatavaid terviseriske tampoonides esineva dioksiiniga.
Naturally Savvy aga märgib, et kümme aastat tagasi tutvustas USA esindajatekoja liige Carolyn Maloney õigusakte, milles viidati vajalikele uuringutele mis tahes koostisosa suhtes naiste hügieenisidemetes, mis võivad tekitada naistel terviseriske nagu endometrioos, emakakaela-, munasarja- ja rinnavähk. Kahjuks ei läinud need õigusaktid läbi ja tundub, et ühtegi sellist uuringut ei ole ka tehtud.
Kas läbi tampoonide imendub ka GMO-d?
Andrea avastas oma raamatu jaoks tehtava uurimistöö käigus mitmeid šokeerivaid üksikasju võimalikest ohtudest tampoonide ja hügieenisidemete kasutamisel.
* Tavapärased tampoonid sisaldavad pestitsiide… Puuvilla põllukultuurid moodustavad ainult 2,4% maailmas kasutavast maast, aga igal aastal kulutatakse üüratu kaks miljardit dollarit pestitsiidide peale, et põllukultuure pritsida.
* Tampoonid ja hügieenisidemed, mis sisaldavad lõhnu neutraliseerivaid ja muid kunstlikke lõhnaaineid, pole midagi muud kui “keemiline supp”, millele on lisatud kunstlikke värvaineid, polüestrit, liime, polüetüleeni (PET), polüpropüleeni ja propüleenglükooli (PEG) ning need on saasteained, mida on seostatud hormonaalse häire, vähi, sünnidefektide, kuivuse ja viljatusega.
* Tavalised tampoonid sisaldavad tõenäoliselt geneetiliselt muundatud organisme (GMO). Vastavalt USDA-le, on kõigist USA-s kasvatatavatest puuvilladest 94% geneetiliselt muundatud puuvill.
Andrea küsib, kas on vahet selles, kas sisestada igakuiselt mitmeid GMO-tampoone oma tuppe ja kasutada GMO-hügieenisidemeid või süüa GMO-toitu. Võttes arvesse eelpooltoodut, võib see isegi mitu korda hullem olla, arvestades asjaolu, et tupe sein on hästi läbilaskev, võimaldades toksiinidel otsest juurdepääsu vereringesse – olgu need siis pestitsiidide jäägid või GMO-valk.
Ole teadlik toksilise šoki sündroomist!
Meeles tuleb pidada seda, et tampoonid võivad luua bakterite kasvuks soodsad tingimused. Tupeseinal asetsevad mikropisarad, mis on tekitatud tampooni poolt, võimaldavad bakteritel siseneda ja koguneda. Üks teadaolev tampooni kasutamise risk on TSS – toksilise šoki sündroom, mis on põhjustatud mürgiste toksiinide nagu Staphylococcus aureus või Streptococcus’e bakterite rühma poolt. TSS võib olla eluohtlik seisund, mistõttu on väga oluline neid sümptomeid tunda. Kui mõni järgmistest sümptomitest – äkiline kõrge palavik, oksendamine, kõhulahtisus, madal vererõhk, krambid, lööve peopesadel või jalataldadel, lihasvalu, punetus silmades, suus ja/või kõris – päevade ajal tampoonide kasutamisest tekib, tuleb kohe arsti poole pöörduda.
Mida oma tervise kaitseks saab teha?
* Väldi superimavusega tampoone – vali madalaima imamisvõime määraga tampoonid. Kasutage Super-tampoonide asemel Mini või Regular/Normal tampoone.
* Kunagi ära kasuta tampoone öösel, kasuta selleks öösidemeid.
* Tampooni sisestamisel tuleb olla väga ettevaatlik, et ei kriimustaks tupe limaskesta (vältida tuleb plastaplikaatoritega tampoone).
* Päevade ajal kasutage vaheldumisi tampoone ja sidemeid või minisidemeid.
* Vaheta tampoone vähemalt iga 4 kuni 6 tunni tagant.
* Ära kasuta tampoone päevadevahelisel perioodil.
Ohutumad alternatiivid
Paljud tänapäeva naiste hügieenitooted on valmistatud peamiselt kunstsiidist, viskoosist ja tselluloosi puidumassist; ei kasutata puuvilla – ammugi mitte orgaanilist puuvilla. Kunstsiid ja viskoos kujutavad endast potentsiaalset ohtu juba seetõttu, et need on väga imava kiuga. Kui neid kasutatakse tampoonides, siis need kiud võivad tampooni eemaldades jääda tupeseinale ning need lahtised kiud jäävad sinu kehasse ning juba see tõstab TSS riski.
Õnneks on olemas ka ohutumaid alternative, näiteks orgaanilised naistele mõeldud puuvillast hügieenitooted.
Allikas: Hingepeegel
Originaalartikkel: Mercola.com
Foto: discovery.com
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.