Novembris tähistatakse ülemaailmset vegankuud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. november 2019 kell 16:44



Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Tänavu möödub 75 aastat sõna “vegan” loomisest. Selle väljamõtlejaks oli inglise puutöömeister Donald Watson (1910-2005), kes koos sõpradega asutas 1944. aasta novembris maailma esimese vegan seltsi (The Vegan Society). Nad soovisid leida eraldi nimetust inimeste kohta, kes lisaks lihale on loobunud ka piimast, munadest ja teistest loomsetest võetustest. Põhjus loomsest loobumisel oli lihtne – kaastunne loomade vastu. Sõna vegan moodustati sõna vegetarian kolmest esitähest ja kahest viimasest tähest.

 

Vegankuu tähistamiseks toimub novembris mitmeid temaatilisi üritusi, mis aitavad veganmaailmaga lähemalt tutvuda.

 

Dokumentaalfilm “Vegucated”

Vegankuu avab 31. oktoobril Tallinnas linastuv dokumentaalfilm “Vegucated”. Filmis jälgitakse kolme tavalist inimest, kes on nõustunud kuueks nädalaks vastu võtma vegan väljakutse. Kuue nädala jooksul söövad nad vegantoitu, tutvuvad loomatööstuse tagamaadega, külastavad loomade varjupaika, kuulevad taimse toitumise terviseelistest ning kohtuvad teiste veganitega. Kas sellest saab elu muutev kogemus? Kas nad otsustavad veganlusega jätkata?

Sissepääs tasuta. Film on inglise keeles ingliskeelsete subtiitritega. Film on sobilik ka nõrganärvilistele.

Linastused:

  • Tallinnas 31.10 kl 18.30 Vabamu muuseumis (Toompea 8).
  • Pärnus 12.11 kl 19.00 Kultuuriklubis Tempel (Akadeemia 7).
  • Rakveres 13.11 kl 18.00 ajakirja Vegan kontoris (Laada 4).
  • Tartus 18.11 kl 18.30 AHHAA keskuses (Sadama 1).

Dr Jeanette Rowley (UK) loeng loomade ja veganite õigustest

7. novembril külastab Eestit The Vegan Society juriidiline nõustaja dr Jeanette Rowley, kes annab Tallinnas ka avaliku loengu loomade ja veganite õigustest.

Miks on loomade vabastamiseks vaja seista veganite õiguste eest ning kuidas luua ühiskonnas muutusi, mis aitavad seda teha? Kuidas seista selle eest, et oleks võimalik teha kaastundlikke valikuid nii koolis, töökohal, haiglates kui ka mujal? Dr Janette Rowley selgitab, miks inimõigused ja võrdne kohtlemine laiemalt on kasulikud ja aitavad veganlust levitada. Samuti tutvustab ta olukorda Ühendkuningriigist ja toob näiteid, kuidas seadus sealseid veganeid kaitseb.

Dr Jeanette Rowley töötab The Vegan Society (UK) juriidilise nõustajana ning veab seal rahvusvahelist õiguste võrgustikku, mille töös osaleb ka Eesti Vegan Selts. Ta on juuradoktor, kes spetsialiseerub veganlusele ja inimõigustele ning juhendab sel teemal ka üliõpilasi. Ta on avaldanud veganluse juriidika teemal mitmeid tekste ning osaleb praegugi ning kahe raamatu avaldamises, mis ilmuvad 2020. aastal. Ta kuulub võrgustikku UK Equality and Human Rights Religion and Belief Network ja on Ungari Veganliidu auliige ning Vegan Option Canada nõunik.

Sissepääs tasuta. Loeng on inglise keeles. Ettekanne toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu toetatud projekti raames. Vaata lisainfot siit.

 

Taimetoidumess

Aasta vegansündmuseks on loomulikult 9. ja 10. novembril Kultuurikatlas toimuv Taimetoidumess! Tänavune mess on pühendatud maailmamuutjatele ning seda tähistatakse vürtsidega. Kahepäevasel messil osaleb ligi sada ettevõtet Eestist ja välismaalt, toimuvad erinevad loengud, filmiesitlus ja töötoad. Kõikide ettekannete ja töötubade fookus on ühiskondlikul aktivismil. Paljud osalejad pakuvad mõnusaid, sooja andvaid vürtsikaid toite, mis sümboliseerivad maailmamuutjate särtsu ja südikust.

Dokumentaalfilm “Running for good”

Taimetoidumessil 9. novembril kl 17.15 linastub Eestis esimest korda uus film “Running for Good”, mille peaprodutsent on James Cromwell (kassahitist “Babe”) ja režissöör Keegan Kuhn (“Cowspiracy”, “What The Health”). Film jälgib vegan ultramaratonijooksja Fiona Oakes’i teekonda maailma raskeimale, 250-kilomeetrisele jooksule Sahara kõrbes.

Fiona Oakes (50) on püstitanud neli maailmarekordit. Ta on olnud kiireim naine, kes jooksnud kõigil seitsmel kontinendil ja põhjapoolusel. 14-aastaselt ütlesid talle arstid, et ta ei hakka enam kunagi korralikult kõndima, rääkimata jooksmisest. Talle teostati kümneid põlveoperatsioone, mille tulemusel eemaldati kogu tema parem põlveliiges. Fiona on olnud alates 6. eluaastast vegan, ta peab 400-pealist farmiloomade varjupaika.

Film on inglise keeles eestikeelsete subtiitritega. Filmile pääseb Taimetoidumessi piletiga.

Toitumisloeng: Vegantoitumise müüdid ja tegelikkus

Kuidas teha parimaid valikuid tänapäevases toiduinfo virvarris? Millised toiduained ohustavad tervist ning millised pakuvad kaitset? Kas veganeid ohustab raua- ja valgupuudus? Miks on liha- ja piimatoodetest loobunutel väiksem risk haigestuda levinud elustiilihaigustesse? Milline on täisväärtuslik taimetoit ja kuidas saada veganina kätte kõik vajlikud toitained?

Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja, ajakirja Vegan nädalamenüüde autor ning vegankokkade õppejõud Eliis Salm toob loengus “Vegantoitumise müüdid ja tegelikkus” selgust neile ning mitmetele teistele küsimustele.

Kõik on teretulnud kuulama, küsima ja vestlema! Üritus on osalejatele tasuta. Asukoht: Õpetajate Maja Hansasaal (Raekoja plats 14, Tallinn). Aeg: 12. novembril kl 18.30.

NB! Sama loeng toimub ka Tartus 5. detsembril Loodusmajas (Lille 10) kl 18.30.

 

Nõustamine veganitele: toimetulek mõistmatuse ja negatiivsusega

Veganiks olemise üks keerulisemaid aspekte on sotsiaalne suhtlus ning toimetulek ühiskonnast tuleneva negatiivsuse ja mõistmatusega veganluse ja veganite suhtes. Kuidas sellega toime tulla? Kuidas suhelda lähedastega, kes veganlusse naeruvääristavalt suhtuvad? Kuidas veeta lähenevaid pühi stressivabalt? Kuidas säilitada tasakaalu pidevas negatiivses meedia ja sotsiaalmeedia mõjuväljas?

Kutsume sind kogemusnõustamise loengule ja arutelule, kus saame grupiviisiliselt nende asjade üle mõtiskleda. Arutelu viib läbi Eesti Vegan Seltsi kogemusnõustaja Evelyn Valtin, kes on isikliku taastumisloo järel läbinud riiklikult tunnustatud kogemusnõustamise väljaõppe, et pakkuda tuge depressiooni, ärevuse ja läbipõlemisega ning ka veganlusega seotud väljakutsega kokku puutuvale inimesele. Evelyn on vegan ja aidanud loomi juba lapsepõlvest alates.

19. novembril Tallinnas kl 18.00. Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine, sest kohtade arv on piiratud.

NB! Oodatud on ka introverdid, kedagi rääkima ei sunnita! Õhkkond on hubane ja toetav.

Kokkamisõhtu Tartus (ja Tallinnas)

Markus Mekk (Vegan Kokakool) õpetab valmistama maitsvaid veganroogi. Lisainfo peagi tulemas! Selleks jälgi Eesti Vegan Seltsi Facebooki lehte.

 

Vegan väljakutse

Vegankuu on loomulikult ka parim aeg Vegan väljakutsega liitumiseks!

Tunned veganluse vastu huvi, aga ei tea veel, mida see täpsemalt endast kujutab? Sooviksid veganiks hakata, aga ei tea, millest või kuidas alustada? Tahaksid ennast proovile panna ja vegantoitumist katsetada? Siis on see väljakutse just sulle! Liitudes 21 päeva kestva Vegan väljakutsega saad selle aja jooksul oma kirjakasti kogu vajaliku sissejuhatava info veganluse kohta, üle 40 retsepti, toitumisinfot ja nippe, et esimesed sammud veganluse suunas mööduksid muretult ja lihtsalt.

Väljakutsega saab liituda igal ajal – just siis, kui tunned, et oled valmis 21 päeva jooksul veganmaailmaga tutvuma. Liitu siin: https://vegan.ee/vv/

 

Allikas: Eesti Vegan Selts (siit leiad ka vegankuu soodustused poodides ja restoranides)

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

 

Toimetas Sande Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt