12. mai 2013 kell 11:01
Plastpudelid, jogurtitopsid ja ühekordsed nõud võivad tekitada tõsiseid tervisekahjustusi. Plastikust toidupakenditele on sageli pressitud põhja alla teave, millest need täpsemalt tehtud on, ja seda tasuks tähele panna, kirjutab ajaleht Pealinn.
Inimese tervisele täiesti ohutud polümeerid, mida toiduainete pakendeis ohtralt kasutatakse, on polüpropeen (pakendil number 5 märgise keskel või 5 PP), polüetüleen (number 2 märgise keskel või 2 HDPE) ja madaltihe polüetüleen (number 4, 4 LDPE). Suurtootjad pakendavad oma jogurtid eranditult PP pakenditesse, kuid väiketootjad kasutavad kulude kokkuhoidmiseks sageli topse, mille ohutus on küsitav. Tihti kasutavad nad polüstüreenist valmistatud pakendeid (number 6, 6 PS), mis on levinud ka toiduainete pakendamisel ja ühekordsetes nõudes. Polüstüreeni üks lähteaineid on aga stüreen – äärmiselt mürgine vedelik, mis ärritab silmi ja hingamisteid, on kantserogeenne ning võib kahjustada ka närvisüsteemi ja viljakust.
Igapäevane plastiktopsist kohvijoomine on ohtlik
TÜ keemia instituudi anorgaanilise keemia dotsent Uno Mäeorg ütles, et kindlasti ei tohiks plastpakendeid ega toidunõusid kuumutada: “Ega keemikudki ei tea täpselt, kui palju stüreeni võiks sel viisil laguneda. Igahommikuste kohvijoojate jaoks, kes selleks ühekordseid topse kasutavad, on terviserisk siiski olemas.”
Ära jäta plastpudelit päikese kätte
Plastpudelite tootmiseks kasutatav PET (polüetüleentereftalaat) on harilikult üks ohutumaid polümeere, kuid on mitmeid maid, kus tootmist ei kontrollita ning ebakvaliteetsed pudelid võivad nii ka meieni jõuda. Üldiselt on nende kasutamine ohutu, kuid kindlasti tuleks vältida kuumutamist, kangeid puhastusvahendeid ja otsest päikesepaistet.
Bisfenool A ründab mitmelt rindelt
Polükarbonaat (PC) on kõrge löögitaluvuse ja kõrge kulumiskindlusega polümeer, mida laialdaselt kasutatakse lutipudelite, plasttopside, toidukarpide jm tootmisel. Vananemisel, kulumisel ja pragunemisel eraldub materjalist tervisele kahjulikke aineid, eeskätt bisfenool A-d, mis põhjustab just noores eas aju arengu ja hormonaalsüsteemi häireid ning hüperaktiivsust. See toob tüdrukutel kaasa varajase puberteedi, võib mõjutada kehakaalu ning vähendada viljakust ja tervete laste saamist mitmes järgnevas põlvkonnas. Kahjuks leidub seda ainet väga paljudes plastikutes, ning teda aktiveerib ka happeline keskkond ning kuumus.
Täispikk artikkel: Pealinn
Lisalugemist: Mother Earth News, Livestrong.com
Foto: sweet-success.tumblr.com
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.