Populaarne valuvaigisti võib põhjustada maksakahjustust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. detsember 2013 kell 11:42



Tylenol on üle 50 aasta olnud üks tuntumaid valuvaigisteid maailmas. Kuid seoses suure hulga kohtuasjadega on selle valmistaja sunnitud läbi viima suuri muutusi ravimi infolehel. Nii paljud Tylenoli kasutajad on saanud sellest paratsetamoolil põhinevast ravimist maksakahjustuse, et ravimi tootja McNeil Consumer Healthcare otsustas panna pakendile suure punase hoiatussildi tarvitamisega kaasnevate riskide kohta.

 

Isegi siis, kui võtta atsetaminofeeni ehk paratsetamooli lubatud koguses, võib see põhjustada olulist maksakahjustust, mis võib viia maksapuudulikkuse ja isegi surmani. USA-s on paratsetamool kõige levinum maksakahjustuste põhjustaja, kuna selle toksilised ainevahetusjäägid surmavad maksarakke. Kõigest USA piires jõuab aastas 80 000 inimest erakorralise meditsiini osakonda paratsetamoolimürgituse tõttu ning arvatakse, et ligikaudu 500 inimest aastas sureb selle ravimi põhjustatud maksakahjustuse pärast.

Selle probleemi ulatus on paljude jaoks üllatuseks, kuigi paratsetamoolil põhinevaid valuvaigisteid kasutatakse väga laialdaselt. Kuid pikka aega üheks kõige turvalisemaks valuvaigistiks peetud ravim on tegelikult kõike muud kui ohutu. Tylenoli tootja oli sunnitud lisama ravimi pakendile suure punase hoiatuse, et toode sisaldab atsetaminofeeni, mis on suurim maksakahjustuste põhjustaja riigis. Tootjate sõnul on see vajalik selleks, et püüda ka nende inimeste tähelepanu, kes ei loe peenikeses kirjas olevat hoiatust toote infolehel.

 

Üledoseerimine tuleneb sageli erinevate ravimite kombineerimisest

Paratsetamooli sisaldavad väga paljud tuntud ravimid. Eestis on müügil näiteks järgmised paratsetamoolil põhinevad ravimid nagu Coldrex Hotrem, Co-Codamol, Efferalgan, Pamol, Panadol, Paramax, Solpadeine, Theraflu ja Paracetamol. Paljud neist on ka laste jaoks mõeldud variandis, mis sisaldab sageli lisaks sünteetilisi magustajaid ja värvaineid.

Tootjate väitel on ravim ohutu, kui seda võetakse ettenähtud koguses. Kuid sageli ei pane inimesed tähele, et võttes erinevaid ravimeid, on tarbitav paratsetamooli kogus oluliselt suurem, kui nad arvavad. Erinevate ravimite kombineerimine ongi kõige sagedasem üledoseerimise põhjus. Kuid mõned inimesed on selle ravimi suhtes tundlikumad ning nende jaoks võib isegi lubatud kogus osutuda suurt kahju tekitavaks või isegi surmavaks. Dr Anne Larson kommenteerib: “See on ikka veel veidi mõistatus. Kas tegemist on geneetilise eelsoodumusega? Kas nad ainult väidavad, et võtsid õige koguse, kuigi tegelikult võtsid rohkem? Seda on keeruline teada saada.“

 

Paratsetamool koos alkoholiga suurendab neerukahjustuse ohtu

Kui sa võtsid päeval külmetuse leevendamiseks ühe sooja Coldrexi joogi ning peale tööd ikka ennast halvasti tundes mõtlesid, et soojendad ennast väikese pitsitäie alkoholiga, siis oled suurendanud neerukahjustuse tekke riski 123%. Kuna paratsetamooliga ravimid on vabalt retseptita kättesaadavad, siis ei teadvusta paljud seda, et tegemist on ravimiga, mis ei sobi alkoholiga kokku. Isegi väike kogus alkoholi koos paratsetamooliga suurendab olulisel määral neerukahjustuse riski.

Samuti on leitud, et paratsetamoolil on immuunsüsteemi nõrgestav toime, mida on eriti oluline silmas pidada siis, kui loodetakse algavat külmetushaigust leevendada Coldrexi ja Theraflu abiga. Sel moel teed endale karuteene ning kindlustad selle, et jääd haigeks. Eelista selle asemel sooja jooki sidruni, ingveri ja meega ning anna kehale puhkust, mida see vajab, et terveks saada.

Norra teadlased on leidnud, et raseduse ajal tarbitud paratsetamool suurendab lapsel autismi arenemise riski ning teisi käitumuslikke probleeme. Pidev paratsetamooli kasutamine raseduse viimasel trimestril suurendas lapse kolmandaks eluaastaks autismi tekke riski 70%, mis on väga suur näitaja. Uuringut juhtinud teadlane Ragnhild Eek Brandlistuen kommenteeris, et “paratsetamool ei pruugi olla sugugi nii turvaline, kui me arvame“.

 

 

Allikad: Natural News, Food Consumer, Ravimiinfo, NN 2, NN 3

Foto: littleabout.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt