Probiootikumid – kas nahahoolduse tulevikusuund?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2019 kell 11:23



Meie lugejad on kindlasti juba üsna hästi kursis probiootikumide arvukate heade omadustega, kuidas need seespidiselt tarbituna, kas toiduna või toidulisanditena, meie tervist ja heaolu toetavad. Lisaks soolestiku ja kogu organismi tasakaalu taastamisele, on nende mõju ka silmaga näha – kui inimene on terve, siis on tal üldjuhul hea jume, klaar nahk, tugevad küüned ja juuksed. Aga kas teadsid, et probiootikume on võimalik tarbida ka välispidiselt?

 

Palud ilu ja tervisesõbrad on avastanud, et kui soovid oma nahale topelt tugevat turgutust, siis on heaks lisaks tervislikult toitumisele probiootilised nahahooldustooted, näiteks seebid ja kreemid. Need erinevad kõigist teistest nahahooldustoodetest, sest taastavad naha loomuliku mikrobioomi ja aitavad seda ka säilitada. Samuti seisavad need hea, et naha happetasakaal oleks õiges vahemikus. Tulemuseks on särav jume, terve ja klaar nahk, nahaprobleemide kadumine ja naha vananemise aeglustumine.

 

Kuidas probiootikumid nahal toimivad?

Meie nahapind on justkui omaette pisikene maailm. Igal mikromillimeetril pesitsevad arvukad bakterikolooniad, moodustades naha mikrobioomi. Mikrobioomi koosseisust ja tasakaalust sõltubki kogu naha seisukord ja väljanägemine – sile ja siidine või vastupidi.

Mikrobioom koosneb erinevatest bakteritest – osad neist on nahale kasulikud (sh. probiootilised bakterid) ning osad mitte. Kui kasulike bakterite osakaal väheneb, saavad alguse erinevad nahaprobleemid, nagu näiteks: akne, nahaärritused, kuivamine, kestendamine, sügelemine ning nahk võib muutuda ääretult tundlikuks.

Naha mikrobioomi tasakaalustamine aitab:

  • Säilitada naha kaitsemehhanisme väliskeskkonna ebasoodsate mõjude vastu,
  • Reguleerida naha optimaalset niiskustasakaalu ning seda säilitada,
  • Vähendada naha kuivamist ning ebamugavat “kiskumistunnet”,
  • Taastada naha optimaalse pH tasakaalu.

Inimkeha pH on umbes 7, mis on 14-punktise pH-skaala keskel. Nahk aga peab olema kergelt happeline – umbes 5,5. pH omab naha niiskustaseme hoidmise ja immuunsüsteemi tervise juures suurt rolli. Kahjuks aga on valdav osa kosmeetika- ja puhastusvahenditest üllatavalt aluselised, nende pH on 8 kuni 10. Seega võime tahtmatult oma nahka hooldades sellele tegelikult hoopis kahju teha. Näiteks probiootilised nahaõli ja iluseep aitavad naha pH taset tervislikku tasakaalu seada ning seda ka edaspidi õiges vahemikus hoida.

 

Probiootikumidel on ka nahka noorendav toime

Lisaks naha mikrofloora taastamisele, on probiootikumidel nahapinnal veel väga hämmastav võime, mis aitab nahal vananemisprotsesse aeglustada. Nimelt toodavad probiootilised bakterid nahapinnal olulisi toitaineid nagu näiteks: hüaluroonhape, peptiidid ja vitamiinid. Kõik need eelmainitud toitained aitavad naharakkudel uueneda, säilitada naha niisutatuse, sära ja elujõu.

 

Allikad: “Impact of prebiotics and probiotics on skin health” (F.H. Al-Ghazzewy; R.F.Tester 2014), DrOhhira

 

Toimetas Ksenja Kask



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt