Ravimifirma hakkab uurima kannabinoidide mõju ajuvähile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. november 2013 kell 17:29



Suurbritannias baseeruv farmaatsiakompanii GW Pharmaceuticals on teada andnud, et nad alustavad kliiniliste katsetega, et testida nende ravimi Sativex mõju ägeda ajuvähi glioblastoomi ravis. Sativex on suukaudne sprei, mis on tehtud kanepitaime põhjal. See sisaldab võrdses suhtes kahte taime peamist toimeainet – kannabidiooli (CBD) ja tetrahüdrokannabinoidi (THC).

 

Glioblastoom on kasvaja, mis tekib aju gliiakoes. See on väga agressiivse kasvuga vähivorm ning moodustab umbes 50% kõigist diagnoositud ajuvähi juhtudest. Selle ravivõimalused on piiratud ning tavaliselt lubatakse selle diagnoosi järgselt patsiendile kõigest aastajagu elupäevi.

Kannabinoididel on eelkliinilistes uuringutes leitud vähivastaseid omadusi ning need võivad toimida väga erinevat tüüpi vähivormide ravis. GW Pharmaceuticals on esimene firma, mis võtab ette ametliku uuringu kannabinoidide vähivastase toime osas. Käesolev uuring on esimene, milles vaadeldakse ravimi toimet inimeste peal. Esialgu on plaanis uurida Sativexi toimet koos tavapärase keemiaraviga, mitte eraldiseisvana. Eelkliiniliste laboriuuringute põhjal on põhjust arvata, et kannabinoidid parandavad keemiaravi tulemusi. Uuringus osalevad 20 korduva glioblastoomiga patisenti ning esmane eesmärk on tõendada ravimi turvalisust, enne kui saab hakata hindama selle efektiivsust.

Ka USA-s on lähiajal oodata kliinilisi katseid kannabinoidide vähivastase toime osas. California Pacific meditsiinikeskuse arst Sean McAllister loodab koos kolleegidega alustada esimesi inimestega läbiviidavaid kliinilisi katseid selle osas, kuidas CBD rinnavähile mõjub.

Sativex on juba rohkem kui 20 riigis lubatud multiskleroosi sümptomite leevendamiseks ning uuritakse ka selle mõju valuvaigistina vähipatsientidele. Lisaks Sativexile on GW välja arendanud ka teisi kannabinoididel põhinevaid ravimeid, nagu näiteks krambivastane ravim Epidiolex. See ravim sisaldab üle 98% kannabidiooli ning hiljuti alustati uuringuid selle osas, kuidas aitab see epilepsiaga lapsi.

 

 

Allikad: Leaf Science, PR Newswire

Foto: peterreynolds.files.wordpress.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt