Tark nuga tuvastab ise vähirakke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuli 2013 kell 20:26



Teadlased on leiutanud spetsiaalse vähinoa, mis suudab vahet teha tervetel ja haigetel rakkudel ning avastada seeläbi vähirakke.

 

Kui kirurgid ei suuda kindlaks määrata kasvaja piire, tekib probleem. Kui lõigata liiga palju, riskib arst patsiendi tervisega, ning kui lõigata liiga vähe, on oht, et mõned vähirakud jäävad alles. Nüüd on aga teadlased välja töötanud kirurgilise noa, mis “nuusutab“ koe lõikamisel tekkivat suitsu, tõmmates seda spektromeetrisse. Seejärel tuvastab tark nuga, kas rakk on terve või vähktõves.

Tarka nuga kutsutakse iKnife’iks ning see töötab rakumembraanis olevaid lipiide analüüsides. Viimaste aastate jooksul on keemikud jõudnud järeldusele, et teatud lipiidide suhtearvude kaudu võib tuvastada erinevaid kasvajaid, kasutades analüüsimiseks protsessi, mida kutsutakse massispektromeetriaks.

Ungari keemik Zoltán Takáts uuris, kas on võimalik lõikuse ajal kohe analüüsida elektrokirurgiliste nugade tekitatavat suitsu, mida kirurgid kasutavad veresoonte lõikamiseks. Kuigi suits olevat tema sõnul üsna ebameeldiv tõrvataoline segu, avastas ta, et selle üks koostisosadest on aur, mis sisaldab ioniseeritud molekule. Seda ongi vaja massispektromeetria tegemisel.

Takátsi meeskond Londoni Imperial kolledžis testis nuga umbes kolme tuhande koe peal, opereerides sellega 300 patsienti. Kõigepealt kästi patoloogidel kindlaks teha, kas tegemist on terve koega või vähktõvega koega ning hiljem võrreldi tulemusi nende analüüsidega, mis olid saadud samu kudesid iKnife’iga puudutades. Nuga suutis vahet teha normaalsetel kudedel ja kasvajakudedel ja seda erinevate organite puhul. Tark nuga suutis isegi teha vahet, kas tegemist on metastaatilise ehk siiretega arenenud kasvajaga või esmase kasvajaga.

Kui patoloogidel läheb koe analüüsimiseks aega vähemalt 30 minutit, siis iKnife suutis ka 81 päris operatsiooni läbinud patsiendi puhul 1-3 sekundiga tuvastada haiged koed. See võimaldab kirurgidel töötada kiiremini ja tõhusamalt ning vähendada aega, mille patsient peab narkoosi all veetma.

 

Allikad: IEEE Spectrum, Winnipeg Free Press, Science Now

Foto: spectrum.ieee.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt