23. aprill 2013 kell 17:44
Nanotehnoloogia on kiirelt arenev ja palju huvitavaid võimalusi pakkuv valdkond. Nanoosakesi kasutatakse nii puhastusvahendites, kosmeetikas kui rõivatööstuses. Ometi on nende osakeste kasutamisega kaasnevaid keskkonna- ja terviseriske veel vähe uuritud, vahendasid ERR-i raadiouudised.
Nanomaterjalid võimaldavad luua varasemast kergemaid ja tugevamaid materjale. Kõige selle hea kõrval varitsevad nanomaterjalide ja -osakeste kasutamisel ka ohud, millest me pole suurel määral ikka veel teadlikud, ütles keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi keskkonnatoksikoloogia laboratooriumi juhataja Anne Kahru, kes on keskkonnaaspekte umbes kümme aastat uurinud.
“Nii et praegu on juba, mida võrrelda, aga üldiselt maailma mastaapides on see algusjärgus. Informatsioon on väga kallis vara ja siiamaani on aeg lihtsalt liige lühike olnud, et teadlased jõuaksid tootjatele järele, et uurida inimtervisele ohte, rääkimata keskkonnast,” sõnas Kahru.
Nanoosakeste kasutamine tarbekaupades on viimaste aastate jooksul hüppeliselt tõusnud. Kui 2005. aastal oli vastavas veebipõhises andmebaasis mõnikümmend toodet, siis neli aastat hiljem juba üle tuhande.
“Meie oleme vaadanud praegu nende mürgisust standard testorganismidele, aga et loodusest suurt pilti saada, peab teadma, kui palju neid keskkonda satub, kes sellega hakkab kokku puutuma, aga see keskkonda sattumise hulk on praegu väga lahtine,” ütles Kahru. “Olgem seni ettevaatlikud, kuni informatsioon koguneb.”
Nanoosakesed on saanud üha populaarsemaks näiteks päevituskreemides.
Allikas ja täispikk intervjuu: ERR
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.