Teadlased selgitavad, miks HPV-vaktsiin ebaturvaline on

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. august 2013 kell 16:26



HPV (human papilloma virus) ehk inimese papilloomiviiruse teatud tüüpe peetakse peamisteks emakakaelavähi põhjustajateks ning seetõttu reklaamitakse HPV-vaktsiini kui ainukest tõhusat vahendit selle vähiliigi ennetamiseks. Kuid hiljuti Iisraeli ja Itaalia teadlaste koostöös valminud teadustöö seab vaktsiini turvalisuse kahtluse alla ning dokumenteerib seda, kuidas teaduse korruptiivsus  ja väärkasutus on viinud potentsiaalselt tervist kahjustava vaktsiini reklaamimiseni.

 

Uurimistöö vaktsineerimise ja autoimmuunsete haiguste seose kohta võeti kokku järgnevalt: “Arstid peaksid jääma tõenduspõhise meditsiini rangetesse piiridesse, et adekvaatselt HPV-vaktsiini riske ja kasusid hinnata.“ Töö kontekstis on väga selge, et puudub piisav tõendusmaterjal mis näitaks, et vaktsiini kasutegur on suurem kui risk.

Töös vaadeldakse kolme juhtumit, kus normaalse arenguga naisel tekkis enneaegne munasarjade puudulikkus (tuntud ka enneaegse menopausina – munasarjad lõpetavad funktsioneerimise enne 40. eluaastat) pärast HPV-vaktsiini saamist. Juhtumeid uuriti põhjalikult ning leiti, et ainuke põhjustav faktor sai olla vaktsiin. Võrdluseks võeti veel üks sarnane juhtumianalüüs. Ainuke meetod tekkinud puudulikkust ravida on hormonaalravi, mis maskeerib munasarjade puudulikkuse sümptomeid. Selge on see, et me ei tea täna, kui paljusid naisi HPV-vaktsiin sarnasel moel mõjutab – vaid aja jooksul on võimalik sellele vastata.

Kõiki analüüsitud juhtumeid võrreldi ka autoimmuunse/põletikulise sündroomiga, mis on põhjustatud (vaktsiinide) lisaainete poolt (autoimmune/inflammatory syndrome induced by adjuvants – ASIA), ning paljud seda sündroomi iseloomustavad kriteeriumid peavad töös käsitletud tüdrukute puhul paika. Töö autorid juhivad tähelepanu sellele, et ASIA-süpmtomeid peetakse liiga kergekäeliselt ebaolulisteks või mitte vaktsiinidega seotuteks nii patsientide endi kui ka arstide ja teadlaste poolt. Ometi on paljud neist suure mõjuga elukvaliteedile.

 

HPV-vaktsiin ja autoimmuunhaigused

Teadlased märgivad oma töös ka seda, et on olemas terve hulk dokumenteeritud juhtumeid, kus HPV-vaktsiin on põhjustanud immuunsüsteemi vastureaktsiooni, mis on isegi olnud surmav. Ühel puhul kirjeldatakse teismelist tüdrukut, kes pärast esimest HPV-vaktsiini doosi hakkas kannatama pearingluse, paresteesia (kätes, jalgades või teistes kehaosades esinevad ebameeldivad tundmused, nagu nõelatorked, kuuma- või külmatunne või surin), mäluhäirete, pideva väsimuse, öise higistamise, motoorikahäirete, rinnavalude ja äkilise südamekloppimise all. Kuus kuud pärast kolmandat Gardasili HPV-vaktsiini saamist ta suri ning lahkamisel ei suudetud tuvastada ühtegi surmapõhjust, kuid leiti, et tüdruku veri ja põrn olid saastunud Gardasili HPV-vaktsiinis sisalduva HPV-16 L1 geeni DNA-fragmentidega.

HPV-vaktsiini  on seostatud mitmete autoimmuunhaigustega nagu Guillain-Barré sündroom, demüeliniseerivad neuropaatiad, süsteemne luupus, pankreatiit, vaskuliit ja paljud teised. Enamus neist autoimmuunhaigustest on neuroloogilised häired.

 

HPV-vaktsiini turvalisus ei ole piisavat kinnitust leidnud

Paljud HPV-vaktsiinide koostisosad on teadaolevalt probleemsed. Üks neist on Gardasili antigeeni tootmiseks kasutatav pärm, mille puhul on teada, et see vallandab autoimmuunreaktsiooni. Kaks erinevat HPV-vaktsiini Gardasil ja Cervarix on mitmel moel erinevad, ning kumbki pole teisest turvalisem.

Uuringutes, mis näitavad HPV-vaktsiinide turvalisust, on mitmeid metodoloogilisi vigu, muuhulgas näiteks see, et need on rahastatud vaktsiini tootja poolt. Lisaks tehakse igas Gardasili ja Cervarixi kliinilises testimises platseebogrupile süst, mis sisaldab samuti alumiiniumi lisaainena, mis tegelikult vähendab tulemuste objektiivsust.

Ükski arst, kes hoolib patsiendi heaolust, ei tohiks jätta märkamata seda, et HPV-vaktsiinide turvalisus ei ole piisavalt tõestatud. Töö autorite kokkuvõtte on järgmine: “Võttes arvesse, et igal HPV-d kandval naisel ei arene välja vähk ning vaktsiini pikaajalised mõjud on teadmata, on väga oluline teostada täpsemaid uuringuid vaktsiini riskide ja kasutegurite kohta. Seetõttu peaksid arstid püsima tõenduspõhise meditsiini reeglite juures ning adekvaatselt hindama HPV-vaktsiini riske ja kasutegureid.“ Ei ole alust nende vaktsiinide pealesurumiseks, kui on olemas tõendusmaterjal nende raskete kõrvalnähtude kohta ning samas puudub info nende efektiivsuse kohta.

 

Allikad: Gaia Health, uuring

Foto: thinkprogress.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt