Tee ise looduslik päikesekaitsevahend

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuni 2022 kell 10:35



Kallite ja ebatervislike päikesekaitsevahendite asemel saab oma nahka päikese eest kaitsta märksa tervislikumal viisil looduslike vahenditega. Portaali Hingepeegel toimetaja Diana õpetab, kuidas teha ise päikesekreemi.

 

Kasutan jätkuvalt motot, et mis ei sünni süüa, ei sünni ka kehale määrida. Kui lähtute samast põhitõest ja hääletate oma rahakotiga, siis saame palju koos korda saata. Mina leian, et olen oma ülesande täitnud, kui vähemalt üks inimene selle endale teadmiseks võtab ja kasutama hakkab.

Kõik me teame, et nahka tuleb päikese eest kaitsta. Paraku on kaubanduses leiduvad päikesekaitsevahendid rikutud erinevate kemikaalidega, mis ei ole meie tervisele üldse kasulikud ja võivad meid hoopis teha vastuvõtlikuks nendele toksiinidele, mille eest me püüame end kaitsta.

Hea uudis on see, et ka kodusel teel on võimalik endale oma isiklik päikesekaitsevahend teha. See mitte ei säästa sulle ainult palju raha, vaid annab ka meelerahu, sest tead, mis seal sees on.

 

Näpunäiteid looduslikuks kaitsevahendiks

Umbes sada aastat tagasi oli enamik töökohti välitingimustes, aga samas ei olnud mingisugust päikesekaitsevahendite hullust ega ka massilist nahavähki. Loomulikult esines ka siis nahavähki, aga mitte massilist. Huvitav on see, et päikesekaitsevahendite turuletulekuga kasvas ka massiliselt nahavähki haigestumiste hulk.

Väike ääremärkus – ma ei taha siin kellegi arvamust muuta, vaid anda veidi mõtlemisainet ja esitada väike väljakutse – tehke omad uuringud ja järeldused. Piisavalt on saada igasuguseid uurimisartikleid päikesekaitsevahendite ohtlikkusest ja nahavähi seosest. Aga selle töö jätan seekord teile teha.

 

Mida tegid siis inimesed 100 aastat tagasi, mida meie ei tea ega tee?

* Nad olid oma riietusega tagasihoidlikumad kui meie ja kandsid kaitseriietust.

* Nad teadsid, et nii palju kui võimalik tuleks olla varjus.

* Nad vältisid otsest kokkupuudet keskpäevase päikesega.

* Nende toitumine oli tervislik ja mitmekülgne ning koosnes tõelisest toidust (mitte poolfabrikaatidest jms).

Kas te üldse teadsite seda, et me saame oluliselt parandada oma vastupanuvõimet päikese kiirgusele õige toitumisega? Jah! Meie nahk on meie suurim organ, õige? See aga tähendab seda, et meie immuunsüsteem toimib nõrgalt ületarbitud töödeldud toidu tõttu, mis nõrgestab meie “kaitseliine” ning seab meid suuremasse ohtu. Hooajalised toidud on selleks suurepärased – maasikad, mustikad, vaarikad, kirsid (igasugused teised puuviljad ja marjad), oad, pähklid, herned – need on mõned kõrgeima antioksüdantide sisaldusega toidud planeedil, just seda meie keha vajab, et hoida meid tervetena ning nahk kaitstuna.

 

Looduslikud koostisosad, mis meid loomulikul viisil päikese eest kaitsevad

Meie endi köögist võib leida looduslikeks päikesekaitsevahenditeks sobivaid koostisosi, mis aitavad päikesega kokkupuutel nahka kaitsta. Lisaks on paljudel õlidel SPF (päikesekaitsefaktori) omadused, näiteks:

* vaarikaseemne õli, see on kõrgeim kõigist looduslikest koostisosadest ja sisaldab hinnanguliselt 30–50 SPF taste;

* sheavõi on suurepärane naha kaitsja koos 6–10 SPF tasemega;

* porgandiseemne õli, porgandiõli loetakse eeterlikuks õliks ning see sisaldab hinnanguliselt 30 SPF taste;

* nisuiduõli on superhästi nahka toitev õli ja see omab loomulikku 20 SPF taset;

* seesami-, kookos-, kanepi-, avokaado-, maapähkliõli sisaldavad kõik looduslikku 4–10 SPF taset.

Kuid ükski neist koostisosadest üksinda ei suuda meile pakkuda kaitset terveks päevaks – näiteks järve ääres. Selleks, et teha isiklik päikesekaitsevahend, on vaja õlile lisada kindlasti ka looduslikke mineraale nagu tsinkoksiid (võimalusel ka titaanoksiidi). See annab teile reaalse kaitse peegeldada päikesekiirgust tagasi minimaalse negatiivse mõjuga.

 

Kodune päikesekaitsevahend

Retsepti kohanda vastavalt sellele, mida kodus leidub.

* 30 g õlisegu (kasuta selleks ükskõik millist ülalloetletud õlidest segu)

* 30 g mesilasvaha (annab veekaitse)

* 30 g rasvasegu (shea-, mango- või kakaovõi)

* 1 tl E-vitamiini õli

* 10 g tsinkoksiidi pulbrit

* 30 tilka soovitud eeterlikku õli (vabatahtlik)

 

Meetod

* Kogu kokku kõik vajalikud koostisained ja vajalikud köögiriistad (kaal, kauss, mõõdulusikas, segamiseks lusikas). Märkuseks: paljud õlid, rasvad ja mesilasvaha saab ka loodus- või tervisepoodidest või siis käsitööpoodidest.

* Vesivannil madalal kuumusel sulata kokku õlid, rasvad ja vaha.

* Eemalda saadud segu kuumuselt ning lase veidikene jahtuda, enne kui sisse segada E-vitamiin, tsinkoksiid ja eeterlik õli. PS! Tsinkoksiidiga töötamisel kandke kindlasti maski! Kuigi selle kahjulikkus ei ole tõestatud, võib selle sissehingamine olla kahjulik.

* Segada seni, kuni tsinkoksiid on lahustunud.

* Valada saadud segu kas vanasse deodorandipulka või laia suuga madalasse purki.

* Lasta saadud segul üleöö jahtuda ja taheneda ning ongi valmis kasutamiseks. Parima kaitse saavutamiseks eriti päikesepaistelisel päeval kasutada pulka iga paari tunni tagant. Kuna selles retseptis kasutatakse u 12% tsinkoksiidi, siis kreem vastab umbes 10–12 SPF tasemele.

Peamine on see, et ärge vältige päikest täielikult. Inimeste päikesekartus on levinud tormina ning on üheks D-vitamiini defitsiidi põhjuseks.

 

Teine lihtne retsept veel

Koguseliselt tuleb seda umbes 250 ml.

* 45 g oliivõli

* 45 g kookosõli

* 30 g sheavõid

* 7 g mesilasvaha

* 120 g destilleeritud vett

* 2 spl tsinkoksiidi

Sulatada õlid/rasvad ja mesilasvaha vesivannil madalal kuumusel, kohe, kui need on sulanud ja segunenud, eemaldada tulelt ning lisada vesi. Olenevalt anuma suurusest, tasuks võib-olla segu enne mikserdamist asetada umbes 500 ml kitsamasse anumasse ja segada see omavahel ühtlaseks massiks või mikserda, lisada ettevaatlikult lusikaga sisse tsinkoksiid. Tsinkoksiid tuleb eelnevalt segusse korralikult sisse segada, vastasel korral mikserdama hakkamisel lendab see mööda kööki laiali. Valmis segu valada laia suuga madalamasse purki ning kaas peale. Kreem tahab tahenemist saada ja on valmis kasutamiseks.

 

Märkused

Kui saadud segu tundub liiga vedel, siis kasutada järgmisel korral topelt kogust mesilasvaha. Kui aga liiga paks, siis kasuta 60 g oliiviõli ja 15 g sheavõid ja/või poole vähem mesilasvaha. Et saada enda jaoks just sobiv paksus, kulub selleks paar katsetamist.

Kuna antud retseptid ei ole ühegi kontrollameti poolt kinnitatud ega kontrollitud, siis on kasutamine omal vastutusel! Jagame lihtsalt teiste kogemusi.

 

Retsepti allikad: Frugally Sustainable ja Food Snob

Allikas: Hingepeegel

 

Toimetas Diana / Hingepeegel

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt