9. veebruar 2019 kell 13:16
Praegu on tervisevaldkonnas erakordselt põnev aeg. Viimasel ajal on hakatud mõistma, et rohke, rikkalik ja hästi tasakaalustatud komplekt sõbralikke baktereid ehk probiootikume aitab meil vältida või saada jagu allergiatest, igemeprobleemidest, reflukshaigusest, külmetusest ja gripist, soole¬põletikust, väsimusest, kõrgest kolesteroolitasemest, soole ärritussündroomist, kõhukinnisusest, diabeedist, üleliigsest kehakaalust, psoriaasist, põskkoopapõletikust, Crohni tõvest ja teistest hädadest. Avaldame sel teemal lugemiseks ühe katkendi värskelt eesti keeles ilmunud raamatust “Tervise taastamine probiootikumide abil“, mille on kirjutanud sertifitseeritud toitumisnõustaja Martie Whittekin.
Whittekin on olnud USA-s juba üle 30 aasta meditsiini alternatiivsete suundade üks juhtfiguure. Riikliku täisväärtuslike toitude ühingu NNFA presidendina pidas ta edukaid läbirääkimisi, mille tulemusena võeti vastu toidulisandeid puudutavate tervise- ja haridusküsimuste seadus. Selle eest tunnustas NNFA teda “Ristisõdalase auhinnaga“. Lisaks on ta olnud Bastyri ülikooli hoolekogu liige. Tema eelmist raamatut “Looduslikud alternatiivid maokaitsetablettidele“ on saatnud suur müügiedu.
“Tervise taastamine probiootikumide abil“ jaguneb kaheks osaks. Esimeses osas selgitatakse, mis asi on inimese kehafloora ja kuidas see soolestikus tegutseb. Vaatluse all on ka see, millest bakterite kogukond koosneb. Erilist tähelepanu pööratakse halbade ja heade bakterite loodusliku tasakaalu teemale. Põhjalikult käsitletakse seda, kuidas bakterite kogukond võib kehva toidu, toksilise keskkonna või erinevate ravimite tõttu tasakaalust välja minna ja tervisele negatiivseid tagajärgi põhjustada. Seejärel tuleb juttu võimalustest, kuidas tasakaal turvaliselt ja tõhusalt taastada. Tähtsat rolli mängivad siinjuures probiootikumid – head bakterid, mis on saadaval toidulisanditena. Teises osas kirjeldatakse levinumaid tervisehädasid, mis võivad bakterite tasakaalu häirumise tõttu tekkida. Iga terviseprobleemi juures vaadeldakse nii tavapäraseid ravimeetodeid kui ka seda, mil moel probiootikumidest abi võiks olla. Samuti leiate praktilist teavet ja nõuandeid, mis aitavad teil langetada enda tervise huvides kõige paremaid otsuseid.
Peatükk 8
Korra taastamine
Hakkame nüüd vaatama, kuidas toidulisandite abil oma seedekulgla mikrobioomi tugevdada, mitmekesistada ja tasakaalustada. Kuna aga toidulisandite ostmine tähendab mõõdukat rahalist väljaminekut, siis tasuks veelkord põgusalt meelde tuletada, milleks meil sõbralikke baktereid üleüldse tarvis on. Ei tasu unustada, et neil on mitmeid väga põhjapanevaid ülesandeid, nii näiteks osalevad bakterid geneetilises mälus ja toetavad meie rakkude jõujaamu – mitokondreid. Bakteritest oleneb niisiis suurel määral see, kui hästi keha kõikvõimalike ülesannetega hakkama saab. Inimese organismi keemilised protsessid on uskumatult keerulised. Tasub meeles pidada, et bakteritel on nendes protsessides väga kaalukas roll. Nad on miniatuursed biokeemilised vabrikud, kus toodetakse paljusid elutähtsaid aineid, millest tuleb juttu hiljem postbiootikumide teema all.
Bakterid toetavad kehas süsteeme, mis on seotud toksiinide neutraliseerimisega, seedimisega, energia tootmisega, hormonaalse tasakaaluga, immuunfunktsiooniga, põletikureaktsiooniga, insuliinitundlikkusega, toitainete imendumisega ja hapniku kasutamisega. Nad suhtlevad ajuga, parandades meeleolu ja aidates meil otsustada tähtsaid asju – näiteks, kas oleme näljased või on kõht täis. Nad on seotud isegi ööpäevarütmi säilitavate signaalide saatmisega ning unetsükleid mõjutavate hormoonide reguleerimisega. Seda tõendab näiteks avastus, et steriilses keskkonnas kasvanud hiired ei reageeri sellele, kui valgus välja lülitatakse. Teises peatükis nägime, et kõik need funktsioonid on seotud kindlate terviseaspektidega; järgnevas kolmes peatükis arendame seda teemat edasi. Iga kord, kui loen uuesti üle, mida kõike bakterid meie heaks teevad, saan veel rohkem innustust nende eest korralikult hoolitseda. Loodan, et lugejatega on sama lugu.
Meie eesmärk on ehitada üles korralik (üle kilo kaaluv) mikrobioota, mis sisaldab suurel hulgal erinevaid bakteriliike ja -tüvesid. Vähemalt 85% neist peaksid olema kasulikud bakterid. Kui probiootikumidel ei ole enam ülekaalu, läheb tasakaal paigast ja tekib “düsbioos“. Düsbioos võib olla nii kergekujuline, et kogeme ainult mingeid kergeid sümptomeid ega oska neid soolestikuga seostadagi. Ent see võib olla ka nii ränk, et satume intensiivraviosakonda. Eelmistes peatükkides käsitlesime mitmesuguseid tegureid, mis võivad probiootikume kergesti kahjustada ja düsbioosini viia. Hea on aga see, et düsbioosi on võimalik korrigeerida ning probiootilised toidulisandid on selleks tõhusad vahendid. Tooteid, mida saab osta, on palju. Selles peatükis kirjeldan kriteeriume, mille alusel valida, et saavutada parimat hinna ja kvaliteedi suhet. Samuti vaatame, kuidas neid kasutada, et tulemused oleksid parimad.
Mida probiootiliste toidulisandite juures vaadata?
On ütlematagi selge, et meil ei pruugi õnnestuda saavutada ideaalset probiootikumide tasakaalu, kui me tapame neid kiiremas tempos, kui uusi juurde lisame. Niisiis, eeldame, et oleme eelmistes peatükkides kirjeldatud soovitusi juba kuulda võtnud ja neid maksimaalselt ära kasutanud.
Müügil on sadu kommertsiaalseid tooteid, millel väidetakse olevat probiootiline toime. Tõenäoliselt on neist kõigist vähemalt mingil määral kasu, aga kuidas aru saada, mille peale on kõige mõttekam raha kulutada? Et aidata teil orienteeruda, olen järgnevalt kirja pannud mõned põhiasjad koos selgitustega. Selle peatüki lõpus esitatud ostusoovituste ja raamatu lõpus toodud lugemissoovituste koostamisel olen lähtunud just nendest teguritest.
Arv ei ole alati kõige tähtsam
Kas toote ühes annuses sisalduvate mikroorganismide arv on parim viis probiootikumi üle otsustamiseks? Alustan sellest küsimusest mitte sellepärast, nagu arv oleks olulisim tegur, vaid pigem sellepärast, et meile on pidevalt nii väidetud. Paljud asjad elus käivad tõepoolest ameerikaliku põhimõtte “rohkem on parem“ järgi, aga alati see ei kehti. Mulle meenub toidulisandite teemaline lugu tarbijaajakirjast, mis tavaliselt aitab meil parimat pesuseepi ja muruniidukit valida. Ajakirja kollektiiv oli viinud rösterite puhul läbi katsetamise, aga toidulisandite tervisemõju kohta ei olnud mingit uuringut tsiteeritud – selle asemel olid nad küsinud arvamust peavoolu terviseekspertidelt – ekspertidelt, kes kalduvad klammerduma käibetõdede külge, mis on sageli aegunud. Kui selline ajakiri peaks hakkama probiootikume ise hindama, siis ma kardan, et ainsa kriteeriumina vaadataks, mitu miljardit bakterit ühe dollari eest saab, taipamata, et sellised soovitused on kahetsusväärselt lihtsakoelised.
Paljud tervisevaldkonna arvamusliidrid teevad sama vea. (Paljud soovitavad osta ainult selliseid probiootikume, mida tuleb hoida külmkapis, ent ka see nõuanne alati ei kehti.) Menuka meditsiiniteemalise telesaate juht soovitas vaatajatel tarbida probiootikume, kus ühes kapslis on vähemalt 25 miljardit bakterit. Aga miks mitte 23, 27 või 100 miljardit? Tegelik probleem ei peitu mitte niivõrd selles, et see arv on laest võetud ja et minu teada ei toeta seda arvu ükski uuring, vaid selles, et bakterite arv on ainult üks aspekt kogu loos. Näiteks, kui neelame kas või ainult 100 probiootilist bakterirakku, aga need hakkavad paljunema nii, et nende arv iga poole tunni tagant kahekordistub, siis on meil umbes 14 tunni pärast üle 25 miljardi bakteri. Mikroorganismid kasutavad erilisi suhtlusmeetodeid, mis põhinevad keemilistel signaalidel ja erilistel sensoritel (neil on nn “kvoorumitaju“). Tänu sellele saavad nad aru, et olukord allub nüüd nende kontrollile, ning nad muudavad oma grupikäitumist. On huvitav märkida, et võttes toidulisandina üht bakterit, võivad ka teised paljuneda. Niisiis, mulle tundub, et lisaks probiootikumide tarvitamisele peame sama hoolikalt jälgima seda, et soolekeskkond soodustaks normaalset paljunemist ning et tarbiksime just neid bakteritüvesid, mida meil tarvis on.
Kui võtta ülisuur annus probiootikume, siis muidugi mõista kutsub see enamasti esile teatava reaktsiooni. Mõnikord on reaktsiooniks ebameeldiv kõhulahtisus, sest seedesüsteem märkab ühe liigi ebanormaalselt suurt sissetungi ja püüab sellest vabaneda. Kui aga hakata aegamööda ja regulaarselt mõõdukaid annuseid tarvitama, siis seedekulgla kohandub muutustega ja taastab korra loomulikumal viisil. Ettevaatlikud Jaapani teadlased, kes mõistsid, et immuunsüsteem võib tohutult suure bakterihulga peale ebasoovitavalt reageerida, vähendasid meelega oma toidulisandis leiduvate bakterite arvu mega-miljardite tasemelt hoopis tagasihoidlikumate näitudeni, võttes kasutusele mitmeaastase kääritusprotsessi. Hoolimata väiksemast bakterite arvust osutus nende toode väga tugevatoimeliseks ja tõhusaks, sest protsessi käigus asetati põhirõhk teistele teguritele, mille seletan lahti natuke hiljem.
Milliseid probiootikume siis tarvitada?
Kuigi olen püüdnud võimalikult veenvalt selgitada, miks tasub regulaarselt süüa nii probiootilisi baktereid toetavaid toite kui ka mitmesuguseid kääritatud toite, ei ole tavainimesel ilmselt siiski aega ega võimalust kõiki neid toite valmistada või osta, pealegi on maitse-eelistusi ja harjumusi väga raske muuta.
Niisiis, kuidas leida endale ideaalilähedast toidulisandit? Ühte ja ainsat ideaalset probiootilist toodet ei ole olemas, sest me kõik oleme väga erinevad. Kasu on väga paljudest erinevatest probiootilistest toodetest (eriti selliste kergesti märgatavate seedeprobleemide korral nagu kõhukinnisus), seega ei saa ilmselt ühegi toote kohta öelda, et tegemist on halva valikuga. Kvaliteedi ja tõhususe alusel moodustub aga kahtlemata teatav pingerida. Hind on enamuse jaoks oluline, seepärast tahan soovitada hea hinna ja kvaliteedi suhtega tooteid. See on hoopis midagi muud kui soodne hind, sest eelkõige ootame me ju siiski tulemusi.
Järgnevalt mõned näited erinevat tüüpi toodetest.
Väikesed pudelid probiootilise joogiga
Tegemist on kääritatud toiduainetega, mis meenutavad hapendatud piimatooteid nagu jogurt, aga on vedelamad ja sisaldavad suuremal hulgal probiootikume. Menutoodet Bio-K+ müüakse väikeste pudelitena, mis sisaldavad kolme bakteriliiki (L. acidophilus, L. casei ja L. rhamnosus). Valmistamiseks kasutatakse piima, soja või riisi ja saadaval on erineva maitsega tooted.
Kuigi nendel pudelikestel on hea maine ning tegemist on sellesama tootega, mida ühes (2. peatükis mainitud) Quebeci haiglas on juba kümme aastat edukalt raviskeemis ühe abivahendina kasutatud, ei ole ma selle firma uutest kapslitest erilises vaimustuses. Esmapilgul tundub see olevat üsna tavapärane külmkuivatatud toode, mis nähtavasti ei sisalda söödet. Seega ei ole need ilmselt nii kasulikud kui pudelikestes olev toode, mis sisaldab tõenäoliselt ka postbiootikume. Samuti leidub kõigis kapslites tootmisprotsessi hõlbustavaid lisaaineid. Käesoleval juhul on lisaaineteks tselluloos, hüpromelloos, etüültselluloos, keskmise ahelaga triglütseriidid, naatriumalginaat, askorbiinhape, magneesiumstearaat, ränidioksiid ja titaandioksiid.
Eelised. Bio-K+ jook aitab kõhulahtisuse vastu ning Kanada regulatsioonide järgi võib seda kasutada ka C. diffi cile infektsiooni korral. Bio-K+ tooteid võib leida loodustoodete poodide ja mõnede supermarketite külmlettidelt.
Probiootilised tilgad
Probiootikumi kohta mõnevõrra ebaharilikes tilgapudelites turustatav Probimune kinnitab taaskord, et ülisuur CFU arv ei ole ainus edu võti. Toode sisaldab mitut liiki baktereid, mille rakud ei ole mitte külmkuivatatud, vaid mikrokapseldatud. Tänu sellele on bakterite elutegevus kuni lõppsihtkohta jõudmiseni tardunud. Kõik tootes sisalduvad bakteriliigid on ükshaaval põhjalikult läbi uuritud ning ühte neist nimetatakse lausa “toksiinikütiks“. Toode on pälvinud palju kiidusõnu, aga ma tahaksin siiski näha ka mõnda sellega läbi viidud kliinilist uuringut.
Eelised. Toode on mugavas väikeses pudelis. Soovitatav annus on neli tilka kaks korda päevas (enne sööki). Umbes 15 ml pudelist jätkub 30 päevaks. Probimunet saab tellida posti teel firmast Young Health, mille kontaktid on peatükis “Allikad“ ära toodud.
Kuidas probiootikume kasutada?
Kuna tooteid on väga palju, siis on annuste ja ajastuse kohta üpris raske mingeid üldistavaid järeldusi teha. Loomulikult tuleks eelkõige järgida pudelil või karbil olevaid juhiseid. Mõnikord võib enda üllatuseks avastada, et karbi esiküljel oleva koguse saamiseks tuleb korraga neelata kaks kapslit. Etiketil võivad olla ka hoiatused allergikutele või teatud haigusi põdevatele inimestele.
Järgnevalt mõned levinumad probiootikumide kohta esitatavad küsimused koos vastustega.
K: Millal probiootilist toidulisandit võtta?
V: See, kas võtta tühja kõhuga või toiduga koos, sõltub toote valmistamisviisist. Toitumisnõustajad soovitavad tavaliselt võtta probiootilisi toidulisandeid tühja kõhuga kas esimese asjana hommikul või viimase asjana õhtul. Vedelal kujul tarvitatavate probiootikumide puhul ei ole kellaaeg nii tähtis, sest need meenutavad rohkem tavatoitu.
K: Kas ma peaksin tarvitamist alustama ettevaatlikult?
V: Iga inimene on ainulaadne. Soovitan võtta toote etiketil märgitud koguse. Inimestel, kellel on tarvis kiiresti tasakaal taastada, on mõnikord kasu nn laadimisdoosist, mis võrdub tavaannusest kaks või enam korda suurema annusega. Ülitundlikel inimestel soovitan alustada aegamööda, vältimaks kõrvaltoimeid (mida kirjeldan edaspidi).
K: Kui kaua tasakaalu taastamiseks aega kulub?
V: Hea küsimus, millele on raske vastata. Antidepressandi tarvitajatele räägitakse, et ravimi mõju täielikuks avaldumiseks võib kuluda kuni kaheksa nädalat, aga probiootikumi puhul eeldavad mõned, et toime on kohene. Kõhulahtisuse või kõhukinnisuse korral võib probiootikumi leevendav mõju avalduda tõepoolest üpris kiiresti. Korraliku terve mikrobioota taastamisele kuluv aeg sõltub aga sellest, kui kaua kehv olukord on kestnud ning kui paljusid minu toitumis- ja elustiilialastest soovitustest inimene järgib. Kõige hullematel juhtudel võib protsess võtta mitu kuud. Positiivse poole pealt: see, et keha suudab iseennast nii hõlpsalt tervendada, mõjub kindlasti julgustavalt.
K: Mida see tähendab, et probiootikumid võivad põhjustada ebamugavustunnet (düskomforti)?
V: Tavaliselt nimetatakse seda Herxheimeri reaktsiooniks või “tervenemiskriisiks“. Kui tekivad gaasid, iiveldus või väljaheite konsistentsi muutus, siis see võib tähendada, et inimese soolestiku tasakaal on liiga kiires – või vähemalt ebamugavalt kiires – muutumises. Jällegi, kui otsida nende nähtude juurest midagi positiivset, siis MD Sherry Rogersi kinnitusel peegeldab nende reaktsioonide ägedus probiootikumi aktiivsust ja tugevust.
K: Kas probiootikumid mõjutavad kuidagi minu teiste ravimite toimet?
V: Üldiselt mitte. Probiootikumid on kehas tavaolukorras olemas ning aitavad lahendada samu probleeme, mille vastu ravimid on suunatud. Ainus teoreetiline erand, mida suudan ette kujutada, on organi siirdamise järgne seisund, kus arstid soovivad immuunsüsteemi aktiivsust maha suruda ja ei taha, et probiootikumid seda toetaksid.
K: Kas minu ema (või isa või tädi) on probiootikumide jaoks liiga vana ja habras?
V: On korduvalt näidatud, et probiootikumid mõjuvad eakatele kasulikult. Mis “liiga haige“ olemisse puutub, siis nõrgenenud immuunsusega patsientide puhul tuleks kindlasti tarvitada bakterite kombinatsiooni (mitte ühtainsat liiki sisaldavat probiootikumi). Teiseks erandiks võib olla äge pankreatiit, mille puhul ei ole lõpuni selge, kas probiootikumidest on pigem kasu või kahju. Ent kõigil muudel juhtudel on just kõige haigemad need, kes sageli probiootikumidest kõige suuremat kasu saavad.
K: Kas mu laps on probiootikumide jaoks liiga noor?
V: Probiootikume leidub juba emaüsas oleva loote organismis ning need aitavad isegi kõige pisematele enneaegsetele beebidele manustades tõhusalt mitmeid probleeme ennetada. Jällegi, kõige turvalisem on kasutada bakterite kombinatsioone. Kui tarvitada suure CFU arvuga külmkuivatatud pulbrit, siis ideaaljuhul võiks valida spetsiaalselt imikute jaoks välja töötatud toote. Imetav ema peaks ka ise probiootikume tarvitama. Mõned emad kasutavad imikule probiootikumide manustamiseks mugavat nippi, määrides probiootilist toidulisandit sisaldava kapsli vedela sisu kas lutipudeli otsale või enda rinnanibule.
K: Kui kaua ma peaksin probiootikume tarvitama?
V: Ma arvan, et kõik, kes asuvad elama mägedesse või mujale puhtasse looduskeskkonda, vabanevad täielikult stressist, ei tarvita enam ravimeid, hakkavad endale ise orgaanilist toitu kasvatama ning tarvitavad kasulike bakterite koloonia tugevdamiseks regulaarselt rohkelt kääritatud toitusid, võivad probiootikumide tarvitamise lõpetada.
Külmkuivatatud segud
Bio-K+ on küll väga edukas, aga tootja pidas siiski vajalikuks ka kapslid turule tuua. See kõneleb kapslite populaarsuse kohta nii mõndagi. Küsimus on mitte ainult mugavuses, vaid ka selles, et sageli inimesed ei taha oma toidulisandi maitset tunda. Probiootikumide segu, mida on uuringutes nähtavasti kõige sagedamini kasutatud, on VSL#3 ravimifi rmalt Sigma Tau. See on “meditsiiniline toiduaine“ ning selle tarvitamine peaks seetõttu toimuma arstliku järelvalve all, ent ometi saab seda tellida ka internetist. Toode sisaldab kaheksat levinud bakteriliiki ja selle CFU arv on suur. Kuigi turul on ilmselt sadu külmkuivatatud probiootilisi tooteid, piisab tõenäoliselt ühe käe sõrmedest, et lugeda üles laborid, kus nendes toodetes sisalduvaid baktereid reaalselt kasvatatakse. See on igati hea, sest suurte tarnijate laborid on keerukad, pika aja jooksul sisse töötatud masinavärgid, kus on tagatud kontroll nii bakterite liikide kui ka kvaliteedi üle. Lõpptoodete valmistajad tellivad endale seega just sellise bakteriliikide segu, mida nad plaanivad turustada (loodetavasti mõnelt tunnustatud tarnijalt, nagu näiteks see, keda mainin peatükis “Allikad“). Minu arvates võib turul näha mõningaid konkurentidele “ära tegemise“ püüdlusi mitte ainult CFU arvu, vaid ka tootes sisalduvate bakteriliikide arvu poolest.
Jarrow Formulas on soliidne firma, mis on turustanud probiootikume juba aastakümneid. Tarbijatele, kes lähtuvad põhimõttest “rohkem on parem“, on ettevõte toonud turule uued tooted, mis sisaldavad palju erinevaid bakteriliike ning kuni 50 miljardit mikroorganismi kapsli kohta. Neil on ka spetsiaalselt tupeprobleemide leevendamiseks mõeldud toode, millest tuleb juttu raamatu teises osas. Nende algse lihtsama toote Jarro-Dophiluse kohta olen kuulnud aastate jooksul palju kiitvaid kommentaare.
Eelised. Sisaldab kuut populaarset bakteriliiki (B. longum, L. acidophilus, B. lactis, L. rhamnosus, L. casei ja L. plantarum), mis kõik on väga põhjalikult läbi uuritud. Tootel on mõõdukas CFU arv (3,4 miljardit), see ei ole enteerse kattega, hind on mõistlik ning kapseldamiseks kasutatud koostisainete nimekiri on väga mõõdukas. Toodet võib leida loodustoodete poodide külmlettidelt.
Kääritatud toitudel põhinevad probiootilised kompleksid
Tunnistan, et pidin looma nende toodete jaoks täiesti uue kategooria, sest need on teistest niivõrd erinevad. Nende toodete eripära seisneb selles, et need sisaldavad mitte lihtsalt prebiootikumina lisatud kiudainet, vaid kääritamiseks kasutatavat söödet. Nendes toodetes sisalduvad probiootikumid on elusad ja aktiivsed, mitte külmkuivatatud. Ning mis on võib-olla kõige tähtsam, kapslid sisaldavad bakterite poolt kääritusprotsessi ajal toodetud postbiootikume.
Selle kategooria esindajat ei olnud raske valida, sest minu teada on USAs litsents ainult ühel kaubamärgil. Olen dr Ohhira probiootikume (rahvusvahelisel turul kannavad need nime OM-X) ligi 15 aastat edukalt nii ise tarvitanud kui ka oma klientidele soovitanud. Tunnustatud Jaapani teadlane dr Ohhira kasutab oma toodetes 12 probiootilist liiki, mis pärinevad kääritatud toitudest ning on teada-tuntud oma kasulike toimete poolest (B. breve, B. infantis, B. longum, E. faecalis, L. acidophilus, L. brevis, L. bulgaricus, L. casei, L. fermentum, L. helveticus, L. plantarum ja S. thermophilus). Need nimed tulevad kindlasti tuttavad ette, sest neid on mainitud selles raamatus paljude uuringute juures. Neid liike on algusest peale koos kääritatud, mitte ei ole neid kapseldamise ajal kokku segatud. Tänu sellele on need liigid enne soolestikku jõudmist oma territoriaalsed erimeelsused juba lahendada jõudnud. Söötmena kasutatakse ainulaadset segu kümnetest puu- ja köögiviljadest, taimedest, sojast ja vetikatest. Aktiivsed bakterid pannakse koos söötme ja selles sisalduvate postbiootikumidega kapslitesse, mis on valmistatud taimsetest koostisainetest.
Toode sisaldab üsna suures koguses postbiootikume (probiootikumide toodetud ained ja surnud rakud), mis on tekkinud aastaid kestnud käärimisprotsessi käigus. Tavatarbijatele on mõeldud noorem (kolm aastat käärinud) segu, mida müüakse kapslitena. Bakterite poolt toodetavad ained on tõepoolest väga tõhusad, sest toode, millel on veel kaks lisa-aastat käärida lastud, sisaldab küll vähem aktiivseid organisme, kuid rohkem postbiootikume. Seda määravad patsientidele ainult arstid ning see kannab nimetust Professional Formula.
Üks tootes sisalduv tüvi (E. faecalis TH10) on patenteeritud ning paistab silma oma erakordse tõhususe poolest. See tüvi on väga võimekas juba väikeses koguses. Laboratoorsetes uuringutes on see edukalt neutraliseerinud nii mitmed toiduga levivad haigused kui ka antibiootikumiresistentsed infektsioonid. Ühes loomkatses tugevdasid isegi kuumutamise tõttu hävinud TH10 bakterirakud immuunfunktsiooni ja tõstsid tunduvalt lämmastikoksiidi (NO) taset. 31 (NO etendab loomulike tappurrakkude stimuleerimises ja südame-veresoonkonna tervise tugevdamises tähtsat rolli.) Samas ei ole see tüvi – erinevalt antibiootikumidest – sõbralike bakterite suhtes vaenulik. Dr Ohhira poolt välja arendatud probiootiline segu on üks väga väheseid valmis lõpptooteid, mille ohutust ja tõhusust on põhjalikult testitud.
Eelised. See toidulisand sarnaneb oma vormilt ja tõhususelt elusate kääritatud toitudega rohkem kui ükski teine toode. Mõnikord soovitan tarvitada dr Ohhira segu individuaalsetele probiootilistele tüvedele paremate tingimuste loomiseks, sest see näib parandavat seedekulgla elukeskkonda ning tänu sellele saavad inimese enda mikrofloorale omased tuhanded liigid ja tüved paremini paljuneda. (See võib tuleneda segu ainulaadsest postbiootikumide sisaldusest.) Kuna dr Ohhira kompleks ei sisalda ühtegi liiki tohututes kogustes, ei saa see ka soolestiku tasakaalu häirida. Tootmisprotsess toimub toatemperatuuril, mistõttu kilemullidesse pakendatud toode säilib võrdlemisi edukalt ka väljaspool külmikut. Toodet võib leida loodustoodete poodide ja loodusapteekide riiulitelt, aga mõned edasimüüjad hoiavad seda siiski teiste kaubamärkidega koos külmletis.
Imitatsioon. Vähemalt USAs ühtegi teist kääritatud toitudel põhinevat probiootilist kompleksi niipea turule ilmselt ei jõua. Kodumaised suurfirmad tõenäoliselt lihtsalt ei jaksa oodata, kuidas toode aastaid käärib. Küll aga leidsin ühe toote, mida reklaamitakse “tervikliku toiduna“ ja “elusa“ probiootikumina. Lähemal vaatlusel selgus aga, et prebiootikumina on kasutatud ainult inuliini (ning seda on nähtavasti lisatud mitte kääritamise, vaid kapseldamise ajal). Mul tekib küsimus, kui “terviklik“ saab see toidulisand olla, kui igasse kapslisse on lisatud kõigest 0,016 teelusikatäit mahedat õuna. Bakterid on kasvatatud sojal ning seejärel külmkuivatatud, seega ei ole need minu määratluse järgi “elusad“. Ettevõte ei vastanud minu küsimusele, kas kääritusprotsess on piisavalt pikk, et selle jooksul jõuaks tekkida mingit tähendust omav hulk postbiootikume. Tegemist võib olla kasuliku tootega, aga see ei vasta minu ettekujutusele “kääritatud toidul põhinevast probiootilisest kompleksist“.
Lastele mõeldud probiootikumid
Lastele ei meeldi tablette neelata, aga õnneks leidub palju teisi võimalusi, kuidas neile sõbralikke baktereid sisse sööta. Osad lapsed on nõus närima kummikommilaadset toodet. Pulbrit sisaldava kapsli saab avada ning kapsli sisu toidu või joogi sisse segada. Probiootikumid ise on maitsetud ja ei muuda toidu sisse segatuna selle maitset. Nature’s Bounty valmistab lastele meelepäraseid kummikomme nimega Probiotic Gummies, mis sisaldavad bakterit Bacillus coagulans. Kõrge temperatuur, mis on kummikommide tootmiseks vajalik, neid baktereid nähtavasti ei kahjusta. Kommides on kasutatud ainult looduslikke maitse- ja värvaineid. Ma ei ole just erilises vaimustuses sellest, et ühe annusega saab laps 6 g (poolteist teelusikatäit) suhkrut, aga mõne terviseprobleemi puhul võib olla esmatähtis see, et laps probiootikume hea meelega sööks.
Probiootiline pärm
Saccharomyces boulardii on troopiline pärmseen, mida leidub litšide ja mangostanide koorel. Võib-olla tuleb selle pärmseene nimi teile tuttav ette, ja seda on raamatus ka juba paar korda mainitud, eriti seoses sellega, kuidas kaitsta ennast antibiootikumide kõrvaltoimete eest. Hiljem, kui vaatame, kuidas ennast seente vohamise eest kaitsta, tuleme selle liigi juurde uuesti tagasi. Üks väga põhjalikult läbi uuritud toode on Florastor, mille etiketile on märgitud efektiivse annuse kaal, mitte mikroorganismide arv. (Allergikud peaksid panema tähele, et toode sisaldab vähesel määral piima, suhkrut ja soja.)
Eelised. S. boulardii antibiootikumide toimel ei hävi ja seda võib kasutada ravimi võtmise ajal koos tavapärase probiootilise toidulisandiga. Toodet ei ole vaja külmkapis hoida, aga loodustoodete poodides ja apteekides on see siiski sageli teiste probiootikumide juurde külmletti paigutatud.
Lemmikloomadele mõeldud probiootikumid
Jah, ka lemmikloomadel on probiootikumidest kasu. Loomaarst müüs meile mõned kallid tabletid, mis peaksid olema näritavad, aga need meie pirtsakatele varjupaigast võetud neljajalgsetele sõpradele ei meeldi. Vajadusel raputame oma koerte toidu peale Purina FortiFlora probiootikumi, mida saab osta nii Amazoni veebipoest kui ka veebisaidilt 1800petmeds.com. Tootja väitel vähendab see toode muuhulgas ka koerte kõhugaaside hulka.
Kokkuvõte
Kõik erinevate terviseprobleemide lahendamiseks mõeldud strateegiad ja taktikad sõltuvad lõppkokkuvõttes tervest, tugevast ja tasakaalustatud mikrobiootast. On julgustav teada, et ükskõik mis vormis me hetkel oleme, normaalse soolefunktsiooni taastamisest on igal juhul kasu. Probiootiliste toidulisandite tarvitamine ei taasta küll aga meie isiklikku loomupärast bakterite sortimenti. Kõige hullematel juhtudel eeldab korra taastamine selliseid äärmuslikke meetmeid nagu FMT. Enamusel piisab tervise tõhusaks tugevdamiseks siiski sellest, kui hakata tervislikumalt toituma, süüa erinevaid kääritatud toitusid ja tarvitada kvaliteetseid probiootilisi toidulisandeid.
Martie Whittekin
Allikas: Martie Whittekin “Tervise taastamine probiootikumide abil“ (Pilgrim, 2019)
Loe ka: Probiootikumid täidavad inimkehas sama keerukaid ülesandeid nagu meie siseorganid, Kuidas kunstnik ja stilist Jana Hallas taastus operatsioonist ja antibiootikumikuurist probiootikumide abil
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.