Toidulauale võib peagi jõuda geneetiliselt muundatud lõhe

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 12:30



Tarbija24.ee vahendab, et biotehnoloogia firma AquaBounty kasvatab geneetiliselt muundatud lõhet, mis võib varsti jõuda ka toidulauale, kuna Ameerika toidu- ja ravimiamet on juba kinnitanud, et transgeensel lõhel ei ole erilist mõju.

 

Ameerika biotehnoloogiafirma AquaBounty on teinud 17 aastat tööd, et saada heakskiit geneetiliselt muundatud lõhele, mida inimene võib ka süüa, kirjutab BBC. Nüüd on eesmärk lähemal kui kunagi varem. Ameerika toidu- ja ravimiamet on kinnitanud, et transgeensel lõhel ei ole olulist mõju, mis on tavaliselt viimane samm enne heakskiitu.

Transgeenne lõhe erineb looduslikust lõhest selle poolest, et temasse on viidud geneetilise muundamise teel sisse geen, mille mõjul jõuab lõhe täiskasvanud kala mõõtudesse poole kiirema ajaga.

Atlandi lõhe föderatsioon tunneb muret, et kui geneetiliselt muundatud lõhe pääseb loodusesse ja hakkab paljunema, siis võib see häirida ökosüsteemi.

AquaBounty aga tõi välja, et kalad on kasvanduses veepaakides, kust välja pääseda ei ole võimalik. Lisaks on muundatud kalad steriilsed, seega ei oleks paljunemine üldse võimalik.

Tarbija24 lõpetab oma artikli järgmise tõdemusega: ei ole täheldatud, et geneetiliselt muundatud toidu tarbimine oleks avaldanud mõju nende riikide elanikkonna tervisele, kus nende turustamine on lubatud. Telegrami andmetel on see väide vale, sest on tehtud tuhandeid uuringuid, mis tõestavad just vastupidist. Loe lähemalt näiteks siit.

Omaette näitajaks on juba ka see, et geneetiliselt muundatud seemnete (ja nende kasvatamiseks vajaminevate väetiste) tootja Monsanto töötajad nõuavad oma sööklatesse orgaaniliselt kasvatatud toitu, loe sellest lähemalt siit.

Loe Tarbija24 artiklit siit.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.