USA-s on HPV vaktsiini tõttu kohtusse jõudnud suur ühishagi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. märts 2023 kell 15:26



Foto: Pixabay / QuinceCreative

USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) heakskiidu saanud Mercki ohutusandmed oma HPV vaktsiinile pole väidetavalt olnud siiski piisavad: Mercki vastu on tehtud ühishagi Gardasili vaktsiini vastu. Advokaadibüroo Miller & Zois võtab vastu kohtuasju, kus ohvrid on vaktsiini tõttu kahju kannatanud.

 

2022. aasta septembris jõudis USA-s kohtusse ühishagi veidi üle 20 juhtumiga, kus hagejad väidavad, et Gardasili HPV-vaktsiin põhjustas neil autoimmuunsete ja/või neuroloogiliste häirete tekkimise, kuna Merck ei suutnud ravimit enne turule laskmist korralikult uurida.

 

60 aktiivset juhtumit

Jaanuaris 2023 teatasid Miller & Zois advokaadid, et juhtumite arv on kolmekordistunud ja Gardasili ühishagis on pooleli 60 aktiivset kohtuasja.

Gardasili eesmärk on vältida sugulisel teel levivat papiloomiviirusesse nakatumist, mis võib põhjustada emakakaelavähki. Kuid puuduvad arvestatavad tõendid selle kohta, et vaktsiin ka tegelikult toimib vähi ennetamiseks, kirjutas meditsiiniteadlane Brucha Weisberger.

Kohtuasja üksikasjalikus kirjelduses võttis advokaat Ronald Miller Miller & Zoisist kokku HPV vaktsiini võimalikud kahjud.

Nimelt, uued uuringud on näidanud, et Gardasil võib indutseerida ja suurendada autoimmuunhaiguste ja paljude muude tõsiste tervisega seotud tüsistuste, sealhulgas posturaalse ortostaatilise tahhükardia sündroomi, neuropaatia ja fibromüalgia riski. Gardasili on seostatud ka munasarjade enneaegse puudulikkuse ja viljatusega. Veelgi häirivam on aga see, et on ka tõendeid, mis viitavad sellele, et emakakaelavähi ennetamise asemel võib Gardasili HPV-vaktsiin hoopis suurendada emakakaelavähi riski.

Järgnevalt on toodud väljavõtted Miller & Zoisi Gardasil Lawsuiti veebilehelt.

 

Gardasili vaktsiini heakskiitmine

Gardasil on vaktsiin, mis peaks kaitsma HPV (inimese papilloomiviirus) eest. HPV on laialt levinud viirusinfektsioon, mis levib nahk-naha kontakti kaudu. HPV on kõige levinum sugulisel teel leviv haigus ja enamik inimesi kannab HPV-d mingil eluhetkel. Enamik HPV juhtumeid on healoomulised, aga kui neid ei ravita, võib väga väike protsent HPV juhtudest naistel lõpuks areneda emakakaelavähiks.

Merck sai 2006. aasta juunis Gardasilile FDA kiirloa. Sel ajal oli Merck toibumas miljardi dollari suurusest kahjumist, mis tekkis pärast seda, kui ta oli sunnitud oma ravimi Vioxx turult tagasi tooma. Merckis kirjeldati Gardasili kui “püha graali”, mis aitaks ettevõttel asendada Vioxxi ebaõnnestumise tõttu kaotatud tulud. Mercki juhid möönsid, et “HPV” tähendas “Aidake maksta Vioxxi eest”.

Kiirloa saamiseks varjas Merck advokaadibüroo sõnul olulisi fakte Gardasili tõhususe või selle puudumise ja ohutuse kohta. Merck ei teinud heakskiitmiseelsetes või -järgsetes etappides täielikke ja asjakohaseid meditsiinilisi uuringuid.

Mercki tehtud kliinilistes uuringutes ei uuritud ka Gardasili potentsiaali vähktõve ennetamiseks, pigem analüüsiti uuringutes ainult seda, kas Gardasil suudab ära hoida võimalikke lähteaineid. Seejärel esitas Merck eksitavaid andmeid, mis viitasid sellele, et need “lähteained” põhjustavad vältimatult vähki.

 

Mercki petlik turunduskampaania

Nii enne kui ka pärast Gardasili heakskiitmist tegeles Merck hoolimatu turundustaktikaga, mille eesmärk oli ületähtsustada nii HPV-ga seotud riske kui ka Gardasili väidetavat efektiivsust, et hirmutada avalikkust nõustuma Gardasili vaktsiini massilise vaktsineerimisega.

Enne Gardasili ei olnud USA-s HPV rahvatervise hädaolukorda ja vähesed naised olid HPV-st isegi kuulnud, nii et HPV-vaktsiini järele oli vähe või üldse mitte nõudlust. Oma uue “püha graali” rahalise edu tagamiseks eelnes Merck Gardasili kasutuselevõtule aastatepikkuse kalli HPV “haigusteadlikkuse” turundusega.

Kui Gardasil oli eelteismeliste tüdrukute jaoks heaks kiidetud, käivitas Merck agressiivse propagandakampaania, mille eesmärk oli hirmutada ja süüdistada vanemaid, kes ei soostunud vaktsineerima: Mercki kampaania tähendas, et “head vanemad” vaktsineerivad oma lapsi Gardasiliga.

 

Käis ka poliitiline lobitöö

Lisaks agressiivsele reklaamikampaaniale kasutas Merck ka poliitilisi lobiste ja rahalisi stiimuleid, et seadusandjad muudaksid Gardasili vaktsiini kohustuslikuks kõigile koolilastele. Alates 2004. aastast pumpas Merck miljoneid poliitilistesse lobiorganisatsioonidesse nagu Women in Government ja NACCHO. Seejärel hakkasid need organisatsioonid agressiivselt survestama seadusandjaid kogu riigis, et nad nõuaksid Gardasili vaktsiine kõigile 6. klassi tüdrukutele.

Aastatel 2012–2018 suunas Merck otse Marylandi osariigi tervishoiuministeeriumile 92 miljonit dollarit Gardasili vaktsiinide reklaamimiseks riigikoolides.

Et veenda reguleerivaid asutusi ja rahvatervise ametnikke Gardasili aktsepteerima, väidavad Gardasili kohtuasjad, et Merck esitas vaktsiini tõhusust valesti, reklaamides, et Gardasil hoiab ära emakakaelavähi. Ükski usaldusväärne uuring seda aga ei näita.

 

Uued uuringud ja andmed

2020. aasta jaanuaris avaldati Ühendkuningriigis uuring, mis seadis kahtluse alla väite, et Gardasili vaktsiin hoidis ära emakakaelavähi, nagu Merck väitis. Uuring toob esile asjaolu, et ei ole kunagi tõestatud, et vaktsiin ennetab emakakaelavähki (või mõnda muud tüüpi vähki).

Vastupidiselt Mercki väidetele võib Gardasil hoopis suurendada emakakaela- ja muude vähivormide riski, mitte neid ära hoida. Mitmed uuringud, sealhulgas üks CDC-st (USA Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskus), mis on siiani vaktsiini toetanud, on leidnud, et teatud HPV tüvede pärssimisega võivad Gardasili vaktsiinid soodustada viiruse mutageneetilisi muutusi, mis võivad põhjustada vähki.

Rahvatervise andmed näivad toetavat järeldust, et Gardasil emakakaelavähi esinemissagedust hoopis tõsta. Pärast HPV-vaktsiini kasutuselevõttu Suurbritannias tõusis emakakaelavähi määr 25–29-aastaste noorte naiste seas 54%.

Enamikus kohtuasjades ei keskenduta Gardasili mõjule emakakaelavähki ennetamisel, vaid kõrvaltoimele, mida Gardasil HPV-vaktsiini tegemisel ei oodanud.

Hiljutised teadusuuringud on leidnud, et Gardasil põhjustab ja suurendab paljude autoimmuunhaigustega seotud pikaajaliste kõrvaltoimete riski. Täpsemalt on Gardasili seostatud järgmiste autoimmuunhaigustega:

  • Guillaini–Barré sündroom,
  • posturaalne ortostaatiline tahhükardia sündroom,
  • krooniline põletikuline demüeliniseeriv polüneuropaatia,
  • hulgiskleroos.

Gardasili on seostatud ka paljude pikaajaliste kõrvaltoimetega, mis on seotud indutseeritud autoimmuunhaigustega, sealhulgas selliste ohtudega nagu fibromüalgia, düsautonoomia, munasarjade enneaegne puudulikkus, kroonilise väsimuse sündroom ja krooniline piirkondlik valu sündroom, migreen, tugevad peavalud, püsiv ebamugavustunne seedetraktis, laialt levinud neuropaatilise iseloomuga valu, entsefaliidi sündroom, autonoomne düsfunktsioon, liigesevalu jm.

 

Gardasil on seotud ka munasarjade enneaegse puudulikkusega?

Üks tõsisemaid kõrvaltoimeid, mida Gardasili HPV-vaktsiin võib põhjustada, on uute uuringute põhjal enneaegne munasarjade puudulikkus. Enneaegne munasarjade puudulikkus, mida nimetatakse ka primaarseks munasarjade puudulikkuseks, tekib siis, kui munasarjad lakkavad töötamast ja ei tooda enam munerakke enne 40. eluaastat ja enne menopausi.

Enneaegne munasarjade puudulikkus on seotud östrogeeni ebanormaalse tootmisega munasarjades. See on tõsine seisund, sest see võib põhjustada viljatust. On palju tegureid, mis võivad põhjustada enneaegset munasarjade ebaõnnestumist, näiteks autoimmuunpuudulikkus, X-kromosomaalsed kõrvalekalded, idiopaatilised põhjused, toksiinid ja muidugi munasarjade eemaldamine.

Mitmed hiljutised meditsiinilised uuringud on leidnud, et enneaegse munasarjade puudulikkuse võib vallandada autoimmuunne reaktsioon Gardasil HPV vaktsiinile. See juhtub siis, kui keha immuunsüsteem tekitab antikehi, mis ründavad mune hoidvate munasarjade kudesid.

Esimene märkimisväärne uuring, mis seostas munasarjade enneaegset ebaõnnestumist Gardasili vaktsiiniga, avaldati 2020. aastal. Järeluuring avaldati 2022. aasta märtsis ajakirjas Drugs Real World Outcomes. Selles uuringus jõuti ka järeldusele, et munasarjade enneaegse puudulikkuse ja HPV-vaktsiini vahel on potentsiaalne seos.

Vt ka: Juhtumiuuring munasarjade enneaegse puudulikkuse ja HPV vaktsiini vahelise seose kohta

 

Toimetas Revo Jaansoo

 

Allikas: expose-news.com



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt