25. august 2015 kell 14:02
Harvardi ja Oxfordi ülikooli uurijad on leidnud, et narkolepsia ravis kasutatav aine modafiniil võib aidata arendada ka tervete inimeste kognitiivseid võimeid, kutsumata esile negatiivseid kõrvalmõjusid. Euroopa neuropsühhofarmakoloogia ajakirjas avaldatud uurimuste ülevaate kohaselt võib modafiniil aidata lühiajalisel tarvitamisel parandada otsustus- ja keskendumisvõimet ning probleemide lahendamise võimet ja turgutada loomingulist mõtlemist. Teadlaste leid on kutsunud esile arutelu “tarkuse ravimi“ kasutamise eetilisuse ning potentsiaalse musta turu ja ravimi kättesaadavuse üle.
Paljud tudengid nii USA-s kui ka Suurbritannias on kasutanud kas tähelepanuhäire raviks kasutatavat Ritalini või modafiniili oma vaimsete võimete ergutamiseks stressirikkal eksamiperioodil. Paraku on Ritalini võtmisega kaasnenud palju soovimatuid kõrvalmõjusid ning modafiniili puhul ei teatud, milline mõju sel päriselt kehale on. Sellele vaatamata leidis teadusajakirja Nature küsitlus, et keskmiselt üks viiest tudengist on eksamieelselt kasutanud modafiniili oma keskendumisvõime parandamiseks.
Peamiselt kasutatakse modafiniili retseptiravimina narkolepsia, depressiooni, kroonilise väsimuse ja Parkinsoni tõve puhul. Ebaseaduslikult hangitakse ainet ennekõike interneti teel välismaistest apteekidest, kus lähtuvalt riigist võib modafiniil olla vabalt kättesaadav (näiteks Indias ja Mehhikos ei loeta seda kontrollitud aineks ning selle ostmiseks pole vaja retsepti) või vaid retseptiga kättesaadav (Kanada, Austraalia, Saksamaa ja Suurbritannia).
Teadlased uurivad modafiniili mõjusid
Nüüd on Harvardi ja Oxfordi ülikooli uurijad jõudnud järeldusele, et 24-aastaste tudengite peal 1990–2014 katsetatud modafiniili uurimuse tulemuste metaanalüüs näitab, et aine parandab mälu ning õppimisvõimet, suurendab keskendumist ja probleemide lahendamise võimet, aga ei tekita (vähemat lühiajalisel tarvitamisel) tervetele inimestele negatiivseid kõrvalmõjusid. Ainsateks negatiivseteks mõjudeks oli ühes uurimuses märgitud iiveldus, peavalu ja ärevus, kuid neid sümptomeid kogesid ka platseebot saanud katseisikud.
Ülevaate kaasautori Anna-Katharine Bremi sõnul näib modafiniil olevat esimene “tarkuse ravim“, mis on tervetele inimestele üsna ohutu. Ometi rõhutas ta, et kuigi ainet ei peeta sõltuvusttekitavaks, pole veel selle pikaajalist mõju uuritud, sest ilmselt oleks selliste katsete jaoks keeruline saada eetikakomisjonilt heakskiitu. Arvatakse, et modafiniil võib mõjuda nagu teised kognitiivsed võimendajad nikotiin või kofeiin, mis toovad kasu lühiajalisel tarvitamisel, kuid kaotavad need omadused pikaajalisel tarvitamisel. Lisaks ei teata veel täpselt, kuidas modafiniil aju mõjutab: ühe teooria kohaselt suurendab aine ajus verevoolu piirkondadesse, mis on seotud tähelepanu ja õppimisega. Teine teooria väidab, et modafiniil suurendab aju aktiivsust piirkondades, mis tegelevad mälu, arutlemise ja probleemide lahendamisega. Praegune leid võib aga suurendada avalikkuse huvi aine vastu ning mõjutada teadlasi seda lähemalt ja põhjalikumalt uurima.
Kas sooritusvõimet parandavate ainete tarvitamine on eetiline?
Euroopa neuropsühhofarmakoloogia kolledži presidendi Guy Goodwini sõnul on modafiniil esimeseks käegakatsutavaks tõendiks targemaks tegevast ravimist, mis võib tõepoolest aidata inimesi näiteks eksamiteks valmistumisel. Tema sõnul oleks modafiniili positiivse mõju tõeks osutumisel viimane aeg algatada arutelu teemal, kuidas klassifitseerida, heaks kiita või hukka mõista ravimit, mis parandab inimese sooritusvõimet, kui isikul puudub eelnevalt olemasolev kognitiivne vigastus.
Bremi ning ülevaate teise kaasautori Ruairidh Battleday sõnul ei soovita nad inimestel tormata modafiniili hankima, sest tegu on siiski tervetele inimestele veel litsentseerimata ainega. See-eest leiavad nad, et on tulnud aeg avalikuks debatiks kognitiivsete võimete võimendamise igapäevaellu integreerimise üle. Uurijate sõnul peaks nii olulisesse vestlusesse olema kaasatud nii eetika-külg, teadlased, poliitikud kui ka avalikkus.
Goodwin arvab, et peatselt tuleks tegeleda ka modafiniili turu parema reguleerimisega: kui on piisavalt nõudlust, luuakse ainele ebaseaduslik turg, kust seda või võltsinguid võib hankida igaüks. Must turg võib aga põhjustada naiivsetele ostjatele probleeme. Goodwini sõnul määrab avalik debatt ning selle esitatud nõudmised, kas modafiniili puhul rakendatakse edasist poliitilist tegutsemist.
Allikad: The Guardian, Reason
Foto: livescience.com
Toimetas Allar Pajuste
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.