14. märts 2013 kell 9:02
Teadlaste uus läbimurre Parkinsoni tõve uurimisel võib aidata avada uusi võimalusi selle raske haiguse ravis. Paljud Parkinsoni tõve juhtumid on seotud muteerunud geeniga, mille koodnimi on LRRK2. Seni aga ei teatud päris täpselt, kuidas selle geeni mutatsioon on vastutav Parkinsoni tõve kõige olulisema tunnuse eest, milleks on jääkainete kuhjumine dopamiini tootvate rakkude sees, mis pikapeale hävitab rakud. Märtsi alguses teadusajakirjas Nature Neuroscience avaldatud artikkel võib sellele küsimusele valgust heita ja viia isegi uutele ravimeetoditele.
Parkinsoni tõve all kannatavatel inimestel esineb jäsemete värin, lihasjäikus ja liigutuste aeglus koos liigutuse alustamise raskusega, võib esineda ka keha tasakaalu säilitamise häire.
Haiguse käigus kuhjuvad normaalse raku elutegevuse jääkproduktid, mis pikapeale hävitavad ajus vajalikku virgatsainet dopamiini tootvad rakud. Uurides LRRK2-nimelist geeni, leiti, et viga selles geenis häirib normaalset jääkainete rakust välja transportimist.
Protsess on üldjoontes selline, et spetsialiseerunud molekulid juhivad vanad ja kahjustunud valgud lüsosoomidesse – ensüümidega täidetud struktuuridesse, kus valgud lõhustatakse aminohapeteks. LRRK2 inhibeerib seda protsessi ja spetsiifiline valk nimega alfa-sünukleiin kuhjub rakku toksilistes kogustes.
See leid annab võimaluse mõelda ravimite peale, mis mõjutaksid LRRK2 toimimist raku ainevahetuse piirajana. Pressiteates ütles uuringut juhtinud teadlane Ana Maria Cuervo: “Me uurime võimalusi raku jäätmekäitlussüsteemi elavdamiseks, et näha, kas me saame ennetada neuronite hävimist või pikendada selleks kuluvat aega. Oleme alustanud mõningate keemiliste ühendite uurimist ning tulemused on juba praegu paljulubavad.”
Allikad: Disclose TV, Albany Tribune, Nature
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.