6. märts 2014 kell 14:15
Plahvatusohtlikust renomeest hoolimata on väävel organismi jaoks elutähtis aine, olles kaltsiumi ja fosfori järel rohkuselt kolmas mineraal meie kehas. Looduslikud väävliühendid aitavad eemaldada rakkudest toksiine ning ehitada üles valke, kõhrkude ja sidekude. Kuna organism väävlivarusid ei talleta, on oluline hoolitseda selle eest, et keha saaks toidust oma igapäevase vajaliku väävlikoguse kätte.
Enam kui pool kehas olevast väävlist on peidus lihastes, nahas ja luudes. Väävel on oluline aine nii kvaliteetse kollageeni, elastaani kui ka küüntele ja juustele olulise valgu keratiini tootmisel.
Mida väävel inimese kehas teeb
Väävel tagab liigeste, naha ja veresoonte elastsuse. Vanuse lisandumise ja toitainete imendumishäiretega võib meie kudede elastsus vähenema hakata, mis viib naha lõtvumise, kortsude, jäikade lihaste ning valulike liigeste väljakujunemiseni. Just väävliühendite kasuliku toime pärast kasutavad liigesehaigustega inimesed kondroitiini ja glükosamiini toidulisandeid.
Väävel on võtmeelemendiks aju tervise tagamisel ja mitokondrite (raku energiajaamade) toitmisel. Samuti on sel mineraalil ülitähtis roll maksa toetaja ja keha mürkidest vabastajana. Väävli kaasabil moodustatakse kehas võimas antioksüdant glutatioon, mis aitab võidelda haigusi tekitavate vabade radikaalidega. Väävli defitsiit kehas võib panna aluse vanusega kaasnevate degeneratiivsete haiguste (nt Alzheimer, Parkinson ja ja vähktõbi) vallandumisele.
Tekib küsimus, kust seda väärtuslikku mineraali naturaalsel kujul leida ja kuidas me seda oma keha jaoks parimal moel tööle saaksime panna.
Väävlirikkad toiduained ja MSM pulber
Kahekümnest põhilisest toidus leiduvast aminohappest sisaldavad väävlit ainult kaks – metioniin ja tsüsteiin. Kahjuks ei ladestata toiduga saadavat liigset väävlikogust aga tagavaradena kehasse, vaid oksüdeeritakse sulfaadiks ja väljutatakse uriiniga. Seega on väävlirikka toidu igapäevane söömine hea tervise jaoks kriitilise tähtsusega.
Väävlirikkad aedviljad on kõik kapsalised: punane ja valge peakapsas, brokoli, lillkapsas, lehtkapsas, rooskapsas jt. Samuti sisaldavad ohtralt väävlit lauguliste perekonda kuuluvad erinevad sibulad, küüslauk, porrulauk, murulauk ja karulauk. Palju väävlit on ka redistes, seentes, sparglis ja munades ning kvaliteetses aloe veras, mille järjekindel tarbimine on üheks võimaluseks end väävliga varustada.
Iowa ülikooli professor Terry Wahls, kes alistas oma kiirelt progresseerunud hulgiskleroosi põhiliselt just toitumist muutes, toonitab, et üheksast aedviljaportsjonist, mida meil kõigil oma optimaalse tervise huvides päeva jooksul süüa tuleks, peaksid väävlirikkad viljad moodustama vähemalt kolmandiku.
Valge pulbrina müüdav ja sünteetilisena näiv metüülsulfonüülmetaan (MSM) on tegelikult orgaaniline väävlivorm, mida leidub ka paljudes taimedes. Tegu on võimsa antioksüdandiga, mille puudus kehas võib tekitada väsimust, depressiooni ja degeneratiivseid haigusi. MSM-il on võimas põletikuvastane toime, mis aitab tõhusalt südame-veresoonkonnahaiguste korral, millega kaasneb arterite lubjastumine. MSM aitab vähendada kroonilist valu, parandada kopsufunktsioone ning taastada keha jõudu ja vastupidavust.
Väävel säilib toores toidus
Kuigi väävliühendeid leidub rohkelt ka piimas ja lihas, tuleb siiski arvestada faktiga, et kuumutamisel kaob MSM kiirelt. Seega võib hea väävliallikana soovitada küll värskeid orgaanilisi mune ja pastöriseerimata toorpiima, kuid mitte kuumtöötlemise läbinud liha. Põhiliselt küpsetatud toitu eelistavate inimeste toidusedelis jääb tervendavat väävlit seega arvatavasti vajaka ja see on veel üks põhjus panustada värsketele salatitele ja toortoidule.
NB! Kuna väävlirikkad viljad võivad tekitada gaase ja valulikke puhitisi, siis ei soovitata neid ärritunud soole sündroomi puhul.
Allikad: Terry Wahls, articles.mercola.com, msmguide.com
Foto: Scanpics
Toimetas Liisu Orav
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.