12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma: Kuidas seada eesmärke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. oktoober 2019 kell 14:02



Foto: Kersti Niglas

Eesmärkide seadmine on vajalik, et hoida õiget kurssi. Ilma eesmärkideta kulgemine on sama hea, kui istuda autosse ja hakata sõitma, ilma et teaksid, kuhu pead välja jõudma. Kuhugi sa kindlasti jõuad, aga see ei pruugi olla päris see, kus sa tahaksid olla. “Kuulen sageli, kuidas mulle öeldakse, et küll mul on ikka lahe elu: suhtlen pidevalt edukate inimestega, toon neid Eestisse jne. Jah, olen väga rahul sellega, mis mu elus on toimunud ja kuhu ma olen jõudnud, ent tihti ei mõisteta, kui palju raskusi, hirmude ületamist, kriitilisi hetki, vigade tegemist, ebaõnnestumisi, mugavustsoonist välja astumist ja kõike muud on mul selle saavutamise teel ette tulnud,“ räägib raamatu “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma“ autor ja Edu Akadeemia juht Roland Tokko.

 

“Mitte et ma kurdaks, vaid lihtsalt nii see on. Olen harjunud, et iga asjaga, mis ette võtan, on seotud oma katsumused-võimalused-õppetunnid, ning kindlasti teen vigu. Ma ei võta enam probleeme takistusena, vaid lihtsalt osana protsessist, mida peaks hoopis nautima. See ei ole alati lihtne, eriti kui juhtub midagi sellist, mille kohta mul pole õrna aimugi, kuidas seda ületada või miks see kasulik on,“ lisab ta.

Enne kui midagi ette võtad, mõtle läbi, millest sa oled valmis selle nimel loobuma. “Kas oled valmis oma mugavustsoonist välja astuma ja ebamugavustele ruumi tegema?“ soovitab Tokko endalt küsida.

Tokko tõi välja mõned põhjused, miks inimesed ei saavuta oma eesmärke või loobuvad nende poole püüdlemast:

  • Neil pole vajalikul määral distsipliinitunnet ja tahtmist.
  • Nad on mugavustsoonis.
  • Nad ei usu oma võimesse eesmärke saavutada või kardavad ebaõnnestumist ja teiste arvamust.
  • Nad rabelevad pidevas ajapuuduses ning lükkavad oma unistusi ja eesmärke edasi.
  • Nad arvavad, et neil pole eesmärkide saavutamiseks küllaldaselt ressursse.
  • Aga kuidas siis eesmärkide seadmisega algust teha? Siin on mõned head nõuanded.
  • Pane kõik eesmärgid kirja ja hinda neid 10-pallisüsteemis.
  • Võta üks 9- või 10-palline eesmärk ja sõnasta see selgelt.
  • Mõtle, miks sa tahad seda eesmärki saavutada.
  • Planeeri ja tegutse.
  • Usu, et suudad eesmärgi saavutada.
  • Tähista saavutust.
  • Väiksemate eesmärkide seadmisel ära unusta lõppeesmärki.
  • Ära unusta seda teekonda nautida!

 

Avaldame ka katkendi Tokko raamatust “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma“ .

 

Eesmärgid

Kui oleme kooskõlas oma tõelise olemusega, siis tunneme end hästi, fokusseeritult ja rahulolevana. Selle asemel et punnitada ja suruda, et asjad teoks teha, elame pidevas voos, kus head asjad juhtuvad justkui iseenesest. – Deepak Chopra

Sa tahad küll saada ja saavutada, aga kas sa oled valmis selle nimel ohverdama oma mugavustsooni?

Kuulen sageli, kuidas mulle öeldakse, et küll mul on ikka lahe elu: suhtlen pidevalt edukate inimestega, toon neid Eestisse jne. Jah, olen väga rahul sellega, mis mu elus on toimunud ja kuhu ma olen jõudnud, ent tihti ei mõisteta, kui palju raskusi, hirmude ületamist, kriitilisi hetki, vigade tegemist, ebaõnnestumisi, mugavustsoonist välja astumist ja kõike muud on mul selle saavutamise teel ette tulnud. Ja tuleb endiselt.

Mitte et ma kurdaks, vaid lihtsalt nii see on. Olen harjunud, et iga asjaga, mis ette võtan, on seotud oma katsumused-võimalused-õppetunnid, ning kindlasti teen vigu. Ma ei võta enam probleeme takistusena, vaid lihtsalt osana protsessist, mida peaks hoopis nautima. See ei ole alati lihtne, eriti kui juhtub midagi sellist, mille kohta mul pole õrna aimugi, kuidas seda ületada või miks see kasulik on.

Enne kui midagi ette võtad, mõtle läbi, millest sa oled valmis selle nimel loobuma. Kas oled valmis oma mugavustsoonist välja astuma ja ebamugavustele ruumi tegema?

 

Süsteem, kuidas saavutada eesmärke kiiremini ja nauditavamalt

Kui ma eesmärkide seadmisega alustasin, olid need mul pidevalt väga suured ja ma pidin korduvalt pettuma, sest polnud seatud kuupäevaks neile ligilähedalegi jõudnud. Samal ajal punnitasin nii, et veri ninast väljas. Praegu aga jõuan tihti saavutusteni, mida ei osanud aasta alguses isegi ette kujutada.

Jagan sinuga eesmärgistamise strateegiat, mida ma ise kasutan ja mis aitab soovitud tulemusteni jõuda protsessi nautides ja ilma ebameeldiva punnitamiseta. Strateegia koosneb üheksast sammust. Millised need sammud on?

1. Pane kõik oma suured ja väikesed eesmärgid kirja.
2. Hinda 10 palli skaalal, kui reaalne on, et sa saavutad need eesmärgid järgmise kuue kuu jooksul.
3. Vali välja üks eesmärk, mis sai hindeks 9 või 10.
4. Sõnasta oma eesmärk selgelt.
5. Tee endale ka selgeks, mis põhjusel sa tahad seda eesmärki saavutada.
6. Planeeri ja tegutse.
7. Usu eesmärkide saavutamisse ja visualiseeri tulemust.
8. Tähista eesmärkide saavutamist ja võta ette järgmine.
9. Muuda oma väikesed eesmärgid sammudeks suure eesmärgi poole.

 

Roland Tokko

 

Pikemalt saab lugeda ja eesmärke seadma õppida, kui soetad raamatu. Raamatu saab tellida SIIT!

Foto: Kersti Niglas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt