12 asja, mida koolis ei õpetatud (aga mida kõik peaksid teadma): meeste ja naiste suhted

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. oktoober 2018 kell 20:57



Foto: eduakadeemia.ee

Sel sügisel nägi ilmavalgust ettevõtja ja koolitaja Roland Tokko raamat “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma”, mille esimene ja teine tiraaž on juba välja müüdud. Tokko on raamatusse koondanud parimad teadmised üle maailma edu saavutanud inimestelt, teemad alates finantsidest kuni suheteni, ja need on kohandatud Eesti oludele. Kas sa oled omandanud mõne teadmise ja mõelnud, miks seda ometi koolis ei õpetatud? Kas oled eluks vajalikke teadmisi saanud katse-eksitusmeetodil, kulutades sealjuures palju raha, aega ja energiat, ning teinud vigu, mida oleks saanud ära hoida? Kool annab edasi palju olulist, kuid on terve hulk igapäevaeluks kriitilisi teadmisi, mille kohta koolist infot ei saa.

 

Tihti jõutakse nende teemade õppimiseni alles siis, kui on liiga hilja ja käes mingi kriis: raske haigus, valus lahkuminek, töökoha kaotus, läbipõlemine, isikliku või ettevõtte pankroti läbielamine, suurem finantskaotus vms.

Samas võib ühe eluvaldkonna arendamine mõjutada positiivselt kogu sinu elu. Selle raamatu eesmärk on anda sulle erinevates eluvaldkondades selged ja kohe rakendatavad sammud, elamaks just seda elu, mis sind õnnelikuks teeb.

Roland on pühendanud viimased 10 aastat enda isiklikule arengule ja teinud kardinaalseid muutusi igas eluvaldkonnas. Tänu sellele elab Roland täna just sellist elu, nagu ta on ise valinud ja mis teda kõige õnnelikumaks teeb. Ühtlasi aitab ta seda teha ka teistel inimestel, tuues välja nende tegelikku potentsiaali.

Koolitamisguru Peep Vain on raamatu kohta öelnud: “Roland on ambitsioonikalt lähenenud laiale spektrile elus tähtsatele teemadele ning seejuures suutnud iga teema juures destilleerida olulisi tarkuseteri. Usun, et selle raamatu lugemine tekitab lugejas tahet oma elu mõnda valdkonda uuele tasemele upitada ning nii enda elukvaliteeti tervikuna parandada.“

“See raamat on tõeline vägitükk – ühte lihtsalt loetavasse raamatusse on kokku kogutud kõik see elutarkus, mille omandamiseks kulub keskmisel koolilõpetajal aastakümneid. Raamatus on väga heas tasakaalus oma ala parimate mõtted ja Rolandi enda kogemused. Ainuke negatiivne emotsioon seda raamatut lugedes on väike kadeduseuss – miks ei oleks võinud ma nii head raamatut ise kirjutada???” nentis pärast üllitise lugemist raamatu “Rikkaks saamise õpik” autor Jaak Roosaare.

Avaldame teile raamatust lugemiseks peatüki, mis räägib meestest ja naistest ning sellest kuidas me pahaaimamatult oma suhteid lõhume.

 

 

Väljendusviisi erinevus

Suhete õppimise teel sain teada ühe huvitava mõtte, mis pani mind paremini mõistma naiste ja meeste erinevusi ja seda, miks ma olin
varasemates suhetes pidevalt arusaamatuste küüsis. Miks mul oli tunne, et olen kõiges süüdi? Miks mu öeldud või ütlemata sõnad olukorra iga kord ainult hullemaks tegid?

Sain seletust John Gray raamatust “Mehed on Marsilt, naised Veenuselt”. Selle peamine mõte on see, et mehed ja naised on täiesti erinevad. Üllatus-üllatus! Nad suhtlevad teineteisega erinevalt, väljendavad oma emotsioone erinevalt jne. Kui sellest aru saad, läheb teineteise mõistmine palju lihtsamaks.

Naine tahab mehega jagada oma emotsioone. Ta räägib vaheldumisi tööasjadest ja sellest, et kodus on asjad tegemata ning nende kahe teema vahele veel mingitest sigadusest, millega keegi sõbranna hakkama sai… Mees tahab aga oma peas igat probleemi, mis kerkib, kohe lahendama asuda. Kui naine toob välja uue teema, siis on mees segaduses, miks tema lahendus ei sobi ning miks naine üldse räägib talle oma muredest, kui ta mehe soovitusi kuulda ei võta.

Mehed võtavad naise juttu hoopiski süüdistusena, et nad on jälle midagi tegemata jätnud. Tegelikult on naised emotsionaalsed olendid, kes tahavad lihtsalt auru välja lasta ja ootavad, et mees neid kuulaks.

John Gray selgitab seda hormoonidega. Kui mees saavutab või teeb midagi ägedat, siis tema meeshormooni ehk testosterooni tase tõuseb. Ta tahab oma saavutusest naisele rääkida. Seda kuuldes võiks naine meest tunnustada ja öelda talle midagi head. Naise tunnustavad sõnad tõstavad mehe testosteroonitaset veelgi, mis julgustab teda omakorda uusi tegusid tegema. Naise östrogeeni ehk naishormooni tase tõuseb aga siis, kui ta saab oma emotsioonid ja tunded välja elada. See n-ö kaeblemine on tegelikult tunnete ja mõtete jagamine oma mehega. Parim, mida mees sel juhul teha saab ja mida naine tegelikult ootab, on ärakuulamine ja heatahtlik noogutamine. Alati sellest muidugi ei piisa.

Kiusatusest hoolimata ei tasu kohe vaidlema ja probleeme lahendama hakata. Mees ei tohiks tunda ennast süüdistatuna, isegi kui see on kohati väga raske. Kui oled mees ja naine tahab sinuga midagi jagada, siis lase tal seda teha. Ta saab tunda end naisena, on pärast seda palju armastavam ja annab sulle positiivset tagasisidet ning tunnustust, mida sina vajad sama palju nagu tema võimalust sulle oma muresid kurta.

Mehel tuleb mõista, et naine on nagu laine. Mehe jaoks on elu tõusulainel naisega nagu lill, aga kui laine murdub ja langeb, võib mehele tunduda, et maailma lõpp on kohe käes. John Gray sõnul on naisel seda laine langust ehk emotsioonide väljaelamist väga vaja ning kõige hullem, mida mees saab teha, on see võimalus vaidlemise või lahenduste pakkumisega naiselt ära võtta. Ei, tegelikult on kõige hullem see, kui mees minema jalutab, sest “ei jaksa seda vingumist enam kuulata“. Kõige parem on kuulata ja kui laine on päris põhjas, pakkuda naisele tuge ja kallistust.

Naisel on oluline mõista, et mees on nagu väike laps, kes on täiskasvanud mehe kehas. Ta vajab üle kõige tunnustust, ehkki ta ei pruugi seda välja näidata. Seega, kui oled naine, harju meest tunnustama ka kõige totramate saavutuste eest. Naine saab meest oma emotsioonide väljaelamiseks ette valmistada, öeldes talle lihtsalt: kallis, ma tahaksin sinuga oma muresid või päevasündmusi jagada; ma tahan sinuga jagada seda, mida ma praegusel hetkel tunnen ja palun ära arva, et sa oled midagi valesti teinud. Nii on mehel lihtsam naise emotsioone kuulata, sest ta teab, et nende väljaelamine on talle vajalik ning aitab tõsta tema naishormoonide taset. Vihjeks meestele: kui sa lased naisel oma östrogeeni taset tõsta, tähendab see sulle head! Seega kannata – see tähendab kuula ära – ja ole mõtetega kohal. Ära vaidle vastu, nooguta kaasa ja paku lahendust ainult siis, kui naine seda reaalselt ise tahab.

 

Kuidas me pahaaimamatult oma suhteid lõhume

Kujuta ette, et üks paarike kõnnib rannas ja vastu tuleb piltilus bikiinides neiu. Mida teeb mees? Või mida ta tahaks teha, aga ei saa, sest on sarnases olukorras naiselt noomida saanud? Loomulikult tahaks mees kogu sellele ilule pilgu heita, sest kauni naise nägemine tõstab tema testosterooni taset. Kusjuures tema enda naine võib tegelikult veelgi ilusam olla. Siiski on üsna tõenäoline, et mees ei suuda vastu panna ja heidab möödujale kasvõi korraks pilgu ja laseb samal ajal kõrvust mööda lause, mida ta naine ütles.

Kuidas naine tavaliselt siis käitub? Kui mehel läheb hästi, siis ei ütle ta midagi, kuigi ilmselgelt ta nägi, et tolle pilk oli naelutatud
teise naise külge (isegi kui mees varjas seda enda arvates väga hästi). Tavapärasem on siiski see, et mees saab mõne halvustava kommentaari osaliseks või lihtsalt küünarnukiga ribide vahele. Hullemal juhul viib see tülini, kus naine süüdistab meest selles, et too ei armasta teda enam, ning mees peab siis selgitusi andma ja need väited ümber lükkama.

Kui te nüüd kuulete, mida ütleb selle situatsiooni kohta John Gray, siis olete sama šokeeritud kui minagi. Nimelt, mehega juhtub järgmine asi. Ilusat naist nähes tõuseb tema testosterooni tase, nagu öeldud. Kui oma naine ei luba aga enda juuresolekul teisi naisi vaadata (just vaadata, mitte puudutada!), siis teeb ta endale karuteene. Ta nimelt õpetab mehe kehale alateadlikult, et tema juuresolekul ei ole hea mõte testosteroonitaset tõsta. Selle tulemusena ei tekita seega oma naine mehes enam romantilisi tundeid, sest talle tundub, et naine ei armasta teda enam. Uskumatu, kas pole?

Meie alateadvus on väga võimas ja enamikku asju, mis sinna jõuavad, me ei teadvusta. Seetõttu on väga oluline jälgida, milliseid signaale sa välja saadad ja milliseid seoseid teiste alateadvuses tekitad.

Mida sellises olukorras teha? Tark ja enesekindel naine ei noomi oma meest teiste naiste vaatamise eest, vaid juhib neile ise tähelepanu. Kui oled naine, siis võib olla mõtled nüüd, et oot-oot, Roland, sa oled mees ja tahad praegu naistele tünga teha. Aga ei, ma ei taha, sest kui mehel testosterooni tase oma kaaslase juuresolekul tõuseb, saab alateadvus sõnumi, et seda tuleb ka edaspidi teha. Ja see paneb tõusma ka muid asju, näiteks armastuse ja hoolivuse tunde oma naise vastu.

 

Roland Tokko

 

Allikas: Roland Tokko “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma” (Edu Akadeemia, 2018)

Siit saad raamatu esimesed peatükid TASUTA alla laadida.

Fotod: eduakadeemia.ee, cosmopolitan.com



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt