Ajurveeda ritriit Indias – puhkus, kus saad tagasi sisemise väe

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. mai 2017 kell 17:24



Ikka juhtub et suurlinna puhkusereisilt naasnuna koduust seljataga sulgedes hingad välja ja tunned kui väsinud sa puhkusest oled. Käidud toredad muuseumid ja galeriid, maitstud road, lõhnad, inimesed, melu, on peas kui üks sumisev virr-varr ja kiirhüppest teise miljöösse saadud buustist on argipäeva toimetustele mõeldes kiiresti järel vaid riismed. Ajurveeda puhkusega on teisiti. See puhkus võib nihutada su arusaamu ja põhimõtteid, tuua ellu muutusi millest sa enne reisi unistadagi ei osanud ja lasta sul kogeda ”uuestisünni” tunnet – olenevalt muidugi kui avatud meelega sa sellise puhkamise ette võtad. Kindel on aga see, et sügav holistiline puudutus koos kergusega enesetundes ja koju naasnuna mõneks ajaks kestma jääv eufooria ei jää kogemata ka kõige skeptilisematel osalejatel. See on reis kuhu tulla otsima harmooniat iseendaga, kust saada selgitust, leevendust ja nõuandeid tervisehädadele ja vastuseid küsimustele milleni kiirtempos kulgev argielu jõuda ei lase. Ajurveeda puhkust on kehas tunda tugevamalt ja kauem kinnitavad ka sellisel ritriidil osalejad, sest lisaks emotsioonina on sellel otsene mõju ka raku tasandil, kirjutab Telegramile märtsis Indias ajurveeda ritriidil käinud Helen Raudi.

17273860_10154453204879021_495883359_o

 

Aga mis on ajurveeda?

See on India veeda kultuurist pärit teadus pikast ja tervislikust elust, mida peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Ajurveeda lähtepunktiks on viis bioenergiat – tuli, vesi, maa, õhk, ruum – millest me ise ja meid ümbritsev maailm koosneb. Kõigil meil on aga oma unikaalne kaasasündinud proportsioon neist elementidest, mida kutsutakse doshadeks ja mis määrab ära nii meie olemuse kui ka erinevuse kaaslastest. Nii näiteks ei ole tulemärgist domineerivale Pitta doshale sobiv liigne paprika ja piprad toidus, kuna need lisavad veelgi tulisust, samal ajal kui seesama paprika (ja teised pipralised) aitab aga hästi ergutada maamärgist aeglast ja rahulikku Kapha doshat. Või vastupidise näitena on avokaado heaks Pitta doshas oleva tuleenergia mahendajaks, süvendades aga niigi aeglase ja rahuliku maamärgist Kapha neid omadusi veelgi ja lükates pikemaaegselt Kapha tüübi tasakaalust välja. Et aga Kapha dosha ”koduks” on muuhulgas näiteks kopsud, põskkoopad, nina ja kurk, on asjaolude kokkulangemisel nohu, kui üks võimalikest Kapha tasakaalust väljumise indikaatoreist, peagi platsis.

Hea tervis tähedab ajurveeda mõistes isiklike sünnipäraste bioenergiate balansis hoidmist ja arvestamist et kõik mis on kasulik ei ole igaühele igal ajal sobilik. Ajurveeda näeb inimkeha tervikuna toimiva mehhanismina kus keha ja vaimu vahel ei ole selgeid piirjooni ja kus hälve ühes osas avaldab mõju ka teisele osale. Kuna iga bioenergia domineerib teatud organeid, on ühes kohas väljenduva haiguse alge seeläbi tihti peidus hoopis mõnes teises kehaosas ja kogu selle bioenergia hallatav ”süsteem” on nõnda häiritud. Nii näiteks vaatleb ajurveeda aknet ja depressiooni kui sama tekkepõhjusega haigusi mille algeks on liigne Kapha dosha ja selle dosha uuesti balanssi saamine leevendab mõlemat välisele silmale nii erinevat vaevust.

 

Ajurveediline puhkus rakutasandil…

Ükskõik kui tervislikult ja tasakaalustatult me aga ka ei elaks, ei ole täielikult võimalik vältida mitmesuguseid toksiine mis korralikult väljutamata meie heaolu ja pikemal perioodil ka tervist mõjutama hakkavad. Ekslik on arvata et toksiinid pääsevad organismi vaid suu kaudu keemiliselt töödeldud või halvaks läinud toitu süües. Väga suur osa toksiine pääseb kehasse ka näiteks läbi meie suurima organi, naha kaudu kas kehatoodetes või rõivatööstuses kasutatavatest kemikaalidest. Kuid arvestatava hulga kahju tervisele saavad teha ka ebameeldivad emotsioonid, mida pole suudetud ”ära seedida” ja mis kusagile alateadvusse talletununa meie kehakeemiat mõjutama jäävad.

Lihtne näide on siinkohal harilik stress. Stressi seisundis varustab keha vere ja toitainetega vaid elutähtsaid organeid, mille alla näiteks nahk ei kuulu. Seetõttu on pikalt stressis olnud inimese puhul kohe näost näha et midagi on viltu sest väsinud ja ”kulunud” nahk ning süvenevad enneaegsed kortsud ei lase end kaua oodata. Ajurveedas on toimivale seedimisele asetatud rõhk ülioluline, sest kui seedimises tekivad häired, on ka organismi varustamine vajalike toitainetega häiritud ja väljutamata jäägid saavad eritada keemiliselt kahjulikke elemente. Näiteks võib ajurveeda kohaselt ka insuldi kaugem alge hoopis aastatepikkuses kõhukinnisuses olla, sest väljutamata jääkidest tekkivatel gaasidel on altpoolt mitte välja pääsedes komme kehas ülespoole liikudes väljapääsu otsima hakata ja pikaaegne gaasirõhk avaldabki nii mõju muuhulgas ka ajuveresoonkonnale. Olenevalt kuhu ja millised toksiinid kehas ladestuvad häirub just nende organite töö esimesena. Et aga keha on omavahel toimiv tervik, levib probleem peagi edasi ka teistele organitele ja hakkab mõjutama meeleseisundit. Kõhulahtisus- või kinnisus, liigesevalud, kurvameelsus, sagedased külmetushaigused, vistrikuline nahk on vaid vähesed näited sellest et kehas on kriitilisel hulgal toksiine mis vajaksid hädasti väljutamist.

17916397_10154536175134021_628157692_o

17887680_10154536176199021_725371973_o

17948717_10154536166859021_620375543_o

17916875_10154536175689021_1785438688_o

17902835_10154536173594021_954720216_o

 

Panchakarma – keha ja vaimu detox

Ajurveedas kasutatakse toksiinide agressiivseks ja efektiivseks väljutamiseks panchakarma teraapiaid. Keralas, maalilises Kovalami kalurikülas märtsikuus toimunud ajurveeda puhkusel said puhkajad vastavalt probleemidele ja kehatüübile kogeda neist peaaegu kõiki, välja arvatud eelarvamusi tekitavaid verdpuhastavat kaaniteraapiat ja oksendamisteraapiat mis reeglina kuuluvad ajurveeda haiglates praktiseeritava alla. Päevas kahe tunni jooksul tehtavad lugematud erinevat liiki massaazhid personaalsetele probleemidele rõhku panevate arsti näpunäidetel tehtud õlisegudega, piima- ja kurkumivannid, ürdipulbritega kehahõõrumised, keha aurutamised, neempuu mähised ja kohapealse arsti antud loodusravimite kokteilid ei lasknud tulemustel kaua oodata. Teraapiatega väljapääsuks ettevalmistatud suuremad toksiinide laadungid said kõigil esimestel puhkusepäevadel ürdighee (raviüritidega selitatud või) manustamise abil arsti valvsa pilgu all kehast välja aetud ja nii füüsiliselt kui vaimselt kergema koormaga nauditi juba hommikuse jooga harjutusi, India eksootikat, troopika ilu ja teraapiate mõnu. Juba mitmel ajurveeda ritriitreisil käinud Annaliisa sõnul on selline puhkuse viis tõhus nii kehale kui hingele. Annaliisa lisab “meie keha on meie tempel ja korralikud koristustalgud kehas detox-i näol annavad väga tugeva positiivse laenguna tunda veel pikalt peale puhastumist. Pikas ja pimedas talves olles tunned kuidas korra puhastuse mõnust osa saades igatseb talvest räsitud keha lisaks päikesele taas selle uuestisünni tunde järele”. Ka märtsikuises Keralas esmakordselt ajurveedaga tutvust teinud Terje tunnistab, et võrreldes tavaliselt puhkuselt tulnuna jätkus seda energiat ja särtsu ritriidilt naastes seekord tükiks ajaks ning kontrast argieluga kujunes nii suureks, et raske oli end tagasi töö lainele häälestada.

Selline heaolu ja mõnu tunne pole ka pelgalt illusioon sest teaduslikult on tõestatud et panchakarma teraapiad viivad keha rahu staadiumisse kus seedetegevus aeglustub ja korrastuvad ning seostuvad ajulained. Vaid nii sügavasse rahu seisundisse viiduna saab keha ka lisaks sooltes olevatele toksiinidele hakata kudedesse ladestunut efektiivselt väljutama ja ennast tervendama hakata. Ajurveeda ravi võimalused on ääretult laiad. Lisaks kergemini ravile alluvatele muredele on tõsiselt ettekirjutusi järgides abi ja leevendust saadud ajurveeda kliinikutest ka raskemate kasvajate ja autoimmuunhaiguste korral. Kuna ajurveeda tegeleb haiguse algete kõrvaldamisega ja tihti staadiumis kus need vaevusi veel ei põhjustagi, mitte tagajärgede likvideerimisega nagu läänemeditsiin, ei ole ajurveeda kiire “valuvaigisti”. Ideaalis kui inimesed elaksid kõik loodusravi põhimõtete järgi harmoonias iseendi ja oma kehaga, poleks tagajärgi likvideerivat läänemeditsiini muuks kui esmaabiks vajagi. Loomulikult ei saa ajurveeda 10- päevase või kahenädalase paketiga likvideerida raskeid haigusi, kuid selline puhastumine saab olla ravi esimeseks astmeks ja esimeseks tutvuseks suurema ja laiema elustiili hõlmava kontseptiga, mis kestvama heaolu saavutamise nimel kindlasti peaks jätkuma ritriidilt kaasa saadud soovituste ja nõuannete ning arsti poolt koostatud individuaalsete toitumissoovituste järgimise ja ajurveediliste ravimite manustamise jätkamisega kodus.

 

16117789_10207542125221425_1543162227_n

16118342_10207542220223800_502452156_n

16128109_10207542211063571_1501512676_n

17887374_10154536158104021_990150303_o

17916910_10154536160024021_636022077_o

 

Miks on selline ritriit hea viis reisimiseks?

Lisaks puhastumisele ja tervendavate protsesside käivitumisele kehas ning sellele kirjeldamatule uuestisünni tundele, on ajurveeda ritriit üks mõnus ja mugav paketireis. Terje, kes on harjunud omalkäel reisima lisas, et ise organiseerides ning vastutades valdab teda vahel reiside lõpus üsna väsinud tunne nii korraldamise asjaajamiset kui teadmatusest kohapealse olukorra ja ootamatuste osas. “Selles mõttes oli OHLI eestikeelse esindaja ja ajurveeda terapeudist hindu Hari, kel kohaliku küla taust koos Skandinaavia töökultuuri kogemustega, koostöös korraldatud pakett ideaalne, sest kõige eest oli algusest lõpuni hoolitsetud ja teenindusel oli ka väga personaalne puudutus juures. Lisaks varem välja hõigatud ekskursioonidele oli kavas mitmeid teisi toredaid üllatus üritusi”, kiidab Terje.

Hirmu selles osas et üksinda tundmatusse riiki tulles võib ehk igav hakata, kummutab esmakordselt Indias käinud Mai tagasiside: “päevad olid tegevuste ja teraapiatega nii täidetud, et niisama vedelemiseks aega palju ei jäänudki ja mitmed igavuse peletamiseks kaasavõetud raamatud tulid avamata koju tagasi”.

Kristina, kellele samuti oli see esmakordseks tutvuseks India ja ajurveedaga ja kel kodus ootamas suure pere manageerimise stress lisas, “mulle mõjus hästi iseendaga olemise aeg. Ajurveeda ritriidil olles ei olnud kusagile kiire. Kellaaeg ja kuupäev ei olnud olulised. Igapäevased keharituaalid puhastasid nii hinge kui mõtteid ja tekitasid erilise sõnuseletamatu rahulolu ja kuigi reisilt tagasi tulekust on tänaseks möödas juba üle 2 kuu on ritriidi mõju siiani tunda.”

16111599_10207542150062046_198582958_n

17887512_10154536168759021_1570660875_o

 

Millega tasuks aga enne ritriidile minekut arvestada?

Kõik märtsikuisel puhkusel osalenud esmakordsed India külastajad panid tulevikus reisi kasuks otsustajatele südamele ära teha ajurveeda osas väike kodutöö, sest teemat tundes on võimalik teadlikum olles veelgi rohkem reisist kasulikku infot saada. Naljatades lisab Terje, et valmis peab olema ka selleks et mõned harjumused võivad reisi ajel kiiresti muutuda ja jooga, millest varem kauge kaarega mööda sai käidud võib koju naastes saada uueks lemmikuks ning päevase rutiini lahutamatuks osaks. Kristina lisab et “tahaks juba tagasi ja uuesti kogeda seda ritriidilt saadud kerguse ja puhanud oleku tunnet mis mind reisil valdas ja mille mõju all olen siiani.”

 

Helen Raudi

 

Ritriidi kohta leiad rohkem infot siit.

Fotod: erakogu



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt