Dalai-laama annab oktoobrikuus Riias haruldasi õpetusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2016 kell 11:49



XIV dalai-laama Tenzin Gyatso annab Lätis, Riias 10.-11. oktoobril haruldasi õpetusi, kuhu organiseeritult sõitvale eestlaste grupile tehakse ka eestikeelne sünkroontõlge. See on teine kord, mil Baltikum saab osa Nobeli rahupreemia laureaadi budistlikest õpetustest. Õpetustele sõitvasse gruppi saab registreeruda veebilehel www.kulgemine.ee.

 

“Tema Pühadus dalai-laama on kaasaegse maailma rahuõpetaja, vaieldamatu suurvaim ning uskudeülene ühendaja. Otse dalai-laamalt õpetuste saamine on erakordne privileeg ning haruldane võimalus iga inimese jaoks. Seda olulisem on seik, et Riia-õpetustel on organiseeritud Eesti grupile kättesaadav ka eestikeelne tõlge, mis aitab õpetustest korrektselt aru saada,” räägib Roy Strider, kes viib koostöös ühinguga “Tiibeti Sõbrad” Eestist huvilised Lätti õpetustele. “Tänaseks juba 81-aastane tiibeti usujuht ja rahusaadik saabub Riiga budistlikke õpetusi andma juba teistkordselt ning seegi on meie Balti kodupiirkonnale lausa uskumatu vedamine. Ju on neid kallihinnalisi õpetusi siinkandis sel rahutul ajastul just nüüd inimestele vaja,” tõdeb budist.

Dalai-laama annab õpetusi 7. sajandil elanud india budistliku õpetlase, poeedi ja hilisema legendaarse Nalanda kloosterülikooli õpetaja Dharmakirti suurteose “Pramanavarttika” (tiibeti keeles: tshad ma rnam ‘grel) teise peatüki põhjal.

Peatüki sisuks on küsimus, miks uskuda Buddha sõnu, miks arvata, et budistlik õpetus on tõene? On tähelepanuväärne, et Dharmakirti ehitab siin oma vastuse üles tuginedes budistlikust usust ja pühakirjast sõltumatutele arutluskäikudele ning kummutades võimalikud kahtlused ja vastuväited. Seejuures tuleb Dharmakirtil ühtpidi põhjendada, et on olemas eelmised ja järgmised elud, et virgumine on tõepoolest võimalik ning kehtivad neli õilsat tõde. Teistpidi on tal aga vaja näidata, et just Buddha on virgumise teed käies eesmärgile jõudnud ning seetõttu täiesti usaldusväärne õpetaja.

Kõnealune traktaat on tiibeti budistlikus kloostrihariduses üks võtmetekste. Selle ülejäänud peatükid selgitavad loogikat, tunnetusteooriat ja korrektse väitluse pidamist. Ka tänapäeva tiibeti õpetajad viitavad “Pramanavarttikale” tihti, sest siit leiab argumenteeritud aluse budistliku maailmavaate paljudele aspektidele.

Eestikeelset sünkroontõlget teeb Riia õpetustel ühingu Tiibeti Sõbrad, Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi ja Eesti-Tiibeti Kultuuriseltsi liige Laur Järv, kes töötab Tartu Ülikoolis. Lisaks on õpetustel osalejatel võimalik esitada Tema Pühadusele otse küsimusi ning loodetakse ka ühisfotovõimalusele.

Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935. aastal talupoja peres Tiibeti kirdeosas Amdos, Taksteri külas. Tema sünninimi oli Lhamo Dhondrub. Kaheaastaselt läbis ta katsed, mille põhjal ta tunnistati XIII dalai-laama Thupten Gyatso taaskehastuseks, pälvis dalai-laama tiitli ning sai nimeks Jetsun Jamphel Ngawang Lobsang Yeshe Tenzin Gyatso (lühendatult Tenzin Gyatso). Dalai-laama on geluki (kollasemütsiliste) koolkonna eestseisja, keda peetakse Tiibeti budismis kõrgeimaks vaimulikuks juhiks, bodhisattva Avalokitešvara reinkarnatsiooniks.

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso on külastanud Balti riike ja Eestit varasemalt kolmel korral, budistlikke õpetusi on ta aga andnud vaid korra Baltikumis, 2014. aasta maikuus Riias. Kuigi dalai-laama on loobunud vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile Nobeli rahupreemia laureaadist kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses.

 

Lisainfo: Kulgemine.ee

Foto:  ekraanikuva / Youtube

 

 

 

Toimetas Ingrid Peek



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt