Erki Kari Kaikkonen talvisest pööripäevast: kingi endale aega enesega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. detsember 2024 kell 9:20



erki

Foto: Sten Roosvald

“Mõni nädal tagasi hakkasime sõpradega arutama, mida iseendale jõuludeks kinkida ja mida kinkida just siis, kui tegu pole millegi füüsilisega?” küsib kommunikatsiooniekspert, vaimse tervise koolitaja ja jutuvestja Erki Kari Kaikkonen mõtiskluses Telegramile.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt talvisel pööripäeval 2015.

 

Miljon võimalust käis peast läbi. Oleneb ju inimesest. Esmalt tuleks võtta hoog maha ja lihtsalt istuda kusagil, kus sul on eriti hea, ja juua teed ning lubada endale veel midagi head. No ja siis kuulatada enda vajadusi, soove ja kiirustamisega ununenud unistusi. Midagi, mida endale kinkida, leiad sina, leian mina ja leiame me kõik kindlasti. Sest kuidas me oskame teistest päriselt hoolida, kui me ei oska ennast kuulatada ja olla enda suhtes tundlik, pakkudes iseendale seda, mis hinge silmad rõõmuna särama paneb.

Kui oskame enese suhtes olla hoolivad, õrnad ning tundlikud, suudame seda ka oma ligimeste suhtes ja elu suhtes enda ümber. Meis on siis märksa enam ruumi empaatiaks. Ja kui me nii iga päev jätkame, võib juhtuda, et saame endale superkingi, kinkide kingi – võime armastada kõiki! Ka iseennast. Võime endast hoolida ja ennast armastada ning egoism, milleks mõned ehk ruttavad seda nimetama, ei ole teps mitte sama asi. Ja mul on väga kahju neist, kes nii arvavad, sest nad jätavad end ilma elu kaunimast osast, milleks on armastus.

Jõulud on aasta pimedaim aeg ning olenevalt aastast on 21. või 22. detsember talvine pööripäev ehk uue aasta algus. Looduse rütmide järgi, mille osa me vältimatult oleme, on see uue aastaringi algus. Miks jõulud on kingituste tegemise aeg? Sest see on aeg, mil inimesed tunnevad end kõige üksildasemana, kui elu selleks vähegi põhjust annab – sest on külm ja pime ning see kõik mõjutab meie enesetunnet. Väline keskkond ei stimuleeri meie meeli sedavõrd kui kevad, suvi ja sügis ning meie tähelepanuruumi tõuseb me endi sisemaailm.

Aeg sügisesest pööripäevast kuni talvise pööripäevani on aeg tagasivaatamiseks ja järelduste tegemiseks nii elu kui ka iseenese kohta. See on aeg, mil vajame kõige enam inimlikku soojust, lähedust ja hoolivust enda ümber. See on aeg leida eneses naeratusi iga vastutulija jaoks, sest see on kingitus, mis ei maksa midagi, aga annab nii palju! Kuigi me ehk pole harjunud tähistama uut aastat talvisel pööripäeval, hakkavad siis päevad taas pikenema – muistsed rahvad tähistasid just siis valguse sündi.

Iga rahvas, kultuur ja tsivilisatsioon oli loonud selle jaoks oma müüdi, mis sidus elu tervikuks ja ühendas inimesi ühte tähendusruumi. Iidse keldi mütoloogia kohaselt sünnib siis jumalannal poeg, kelleks on valgus, ja see poeg hakkab  kasvama kuni suvise pööripäevani. Sellel esimesel päeval, kui päevad hakkavad pikenema, on aeg panna oma unistused idanema. See on aeg hakata unistusi ja plaane sõnastama, eesmärke seadma ning neil, kel usku ja teadmisi, ka elule, müsteeriumile või haldjatele soove esitama oma unistuste täitumiseks. Kuni kevadel saab neile juba tõelise hoo sisse anda.

Kingi endale aega iseenesega. Aega ja tähelepanu, märkamaks, kuidas sa end tunned. Ning hoolitsemaks selle eest, et end kogu aeg hästi tunneksid. Seegi on põnev teekond täis uusi avastusi. Ning tee nii, et teistel sinu ümber oleks hea, sest siis on suurim tõenäosus, et ka sinul on hea! Ja kui valid kinki, siis võta selleks aega ja vali südamega, mõeldes kingi saajale. On tõestatud tõsiasi, et kõige enam pakub meile rõõmu see, kui saame kogemuse kellegi aitamisest; kui kogeme, et meil tõepoolest õnnestus kellelegi midagi anda nii, et see valmistas rõõmu.

 

Erki Kari Kaikkonen

erkikarikaikkonen.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt