Inspireeriv video: Woody Harrelsoni luuletus “Mõtteid sisemusest”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. jaanuar 2014 kell 15:28



Allolev video on kuulsa Hollywoodi filminäitleja, keskkonnaaktivisti, pühendunud vegani ja patsifisti Woody Harrelsoni mõne aasta tagune sisekaemuslik mõtisklus tänapäeva inimese ja maailma valupunktidest – kuhu viib meid korporatiivne globaliseerumine, ökoloogiline allakäik ja kollektiivne ükskõiksus? Me oleme läinud liiga kaugele suunas, mis on meid eraldanud iseendist. Woody tabavalt teravat ja hingestatud luulet saadavad tähendusrikkad kaadrid inimkonna kollektiivsest hullusest.

 

“Miljonid inimesed istuvad oma telekate ees elutoas ja nad kutsuvad seda eluks. Aga minu jaoks tähendab elu armastust, ja kuna pole olemas armastusetuba, siis istun ma puu all rohus ning unelen maailmast enne tööstusrevolutsiooni. Ajast, mil jõed ja ookeanid olid veel reostamata ning taevas puhas, enne “parkinsone” ja “hulle lehmi”, enne kohutavate ideede kakofoonilist pundart pilvelõhkujate, puidust paberi ja planeedipilastajate Monsanto ja Dupontiga, kes tänaseks on saanud oma võika tahtmise.”

“Kas oled piisavalt vapper, et tunda vastutust iga dollari eest, mille letti lööd?” küsib Woody. “Kas jätkad rikka mehe nuumamist või jääd endale kindlaks, nõudes revolutsiooni ja ühiskondlikku evolutsiooni, et leida maailmale parem lahendus? Ehk trehvame sinuga.”

 

Mis puust mees on Woody Harrelson

Kahekordne Oscari-nominent Woody Harrelson (52 a) ei ole just tüüpiline Hollywoodi staar. End “rõõmsaks hipiks” nimetav mees elab praegu koos perega Hawaii idüllilisel Maui saarel, 200 elanikuga väikeses kogukonnas, kus “kõik on cool’id ja hoolivad meie planeedist”, viljelevad biodünaamilist põllundust ning kasutavad päikesepaneele. Eemaldumist LA rikaste ja ilusate elustiili melust ning Hollywoodi rambivalgusest kommenteeris kolme lapse isast looduslaps sellega, et LA on küll suurepärane linn, kus elab palju toredaid inimesi, kuid laste kasvatamiseks see küll ei kõlba.

Woody on kirglik, siiras ja sädelevast huumorist pulbitsev mees, kes julgeb elada omaenda reeglite järgi ning astuda avalikult välja inimest ahistavate ühikondlike normide, loodust kahjustava majanduse ja sõjamasinat nuumava poliitika vastu.

Oma keskkonnaaktivisti karjääri alguspunkti on Woody meenutanud nii: “Ma olen juba aastaid tundnud muret.  Kui olin seitsmendas klassis, kirjutasin referaadi keskkonnast ning liikide väljasuremisest. See pidi olema vaid paar lehekülge pikk ülevaade, kuid mul tuli lõpuks ligi 50 lehekülge uurimust. Mul on alati olnud loodusega lähedane suhe, arvan, et see on meil kõigil tegelikult kusagil sügaval sisemuses alles. Minu kujunemine keskkonnaaktivistiks toimus sarja “Cheers” (1982) perioodil.  Sarja põhistaaril, Ted Dansonil, oli ookeanide kaitse eest võitlev organisatsioon nimega American Oceans Campaign, millest tänaseks on kujunenud Oceana (Oceana on 2001 rajatud suurim rahvusvaheline ookeanide ökosüsteemi ja ohustatud mereliikide kaitse eest võitlev organisatsioon – Toim.), nad töötasid kohutavate kalapüügimeetodite keelustamise kallal ja kuna tema ei saanud tookord ühel üritusel osaleda, hüppasin mina paati ja nii mu teekond algaski.”

 

Palgamõrvarist isa

Sündinud Midlandis Texases, kolis ta pärast vanemate lahutust koos emaga Lebanoni Ohiosse, kus alustas näitlemisega koolinäidendites. Woody isa, Charles Harrelson, oli palgamõrvar ning poisi kasvatamises kuigi palju ei osalenud. Charlesi elu kulges ühest vanglast teise kuni ta 2007. aastal kinnipeetavana suri. Küsimusele, kas ta oli isaga lähedane, vastas Woody, et üsna, kuigi on keeruline õppida tundma inimest, kellega suhtled enamasti läbi vangla klaasseina ja läbi telefonitoru.

Harrelsoni näitlejakarjäär algas New Yorgi teatris etenduses “Biloxi Blues”. Armastades kogu südamest teatrit, oli valik telerolli kasuks raske langema. Ometi sai just TV-st alguse tema tähelend. Teledebüüdi eest juhmaka baarmani Woody Boydina seriaalis “Cheers” võitis ta 1989. aastal komöödiasarja parima meeskõrvalosatäitja Emmy. Pärast “Cheersi” lõppu alustas ta tõsisemalt filmikarjääriga, osaledes filmides nagu “The Cowboy Way“, “Natural Born Killers“, “Money Train” ja “The People vs. Larry Flynt“. Viimase eest teenis ta ka Oscari-nominatsiooni. Tema teine Oscari-nominatsioon pärineb üliemotsionaalse rolli eest filmis “The Messenger” (2009), kus ta kehastas armeeohvitseri, kes tuleb hukkunud sõduri omastele teatama kurba uudist. See roll muutis paljuski muidu sõjavastase Harrelsoni suhtumist sõduritesse.

Harrelsoni suurejooneline näitlejakarjäär on andnud vaatamisrõõmu kahe aastakümne jagu, pakkudes reljeefseid rolle pornokuningast ja palgamõrvarist zombiküti ja robinhoodliku superillusionistini. Lisaks tele- ja filmirollidele tegutseb ta ka näitekirjaniku ja teatrilavastajana.

 

Parandamatu maailmaparandaja ning puukallistaja

Filmikarjääri kõrvalt on Woody söaka aktivistina tegutsenud mitmel rindel, inspireerides inimesi tegema paremaid valikuid. Woody osaleb mitmete keskkonnakaitse organisatsioonide töös ning on avalikult sõna võtnud USA sõjaliste operatsioonide vastu. Kartmatu ja sihikindla innovaatorina on Harrelsoni oma tegevuse eest mitmeid kordi arreteeritud.

Juunis 1996 vahistas politsei Harrelsoni Kentuckys pärast demonstratiivselt nelja kanepiseemne mahakülvamist. Woody eesmärgiks oli juhtida avalikult tähelepanu seadusele, mis ei teinud vahet tööstuslikul kanepil ja narkootilisel kanepil. Vapper mässaja on aastaid võidelnud selle eest, et mitmekülgsete ja keskkonda säästvate kastusvõimalustega tööstusliku kanepi kasvatamine USA-s seaduslikuks muudetaks. Hiljem mõisteti ta intsidendis õigeks.

Detsembris 1996 vahistati Harrelson koos üheksa teise aktivistiga San Francisco Golden Gate’i sillale ronimise eest. Aktsiooni eesmärk oli protesteerida 600 000 aakri suuruse iidse sekvoiamänniku maharaiumise vastu Põhja-Californias.

Iidsete metsade ja puude kirgliku kaitsjana liitus ta 1990-ndate lõpus öko-ettevõtja Jeff Goldmaniga, et koos asutada Prairie, Pulp and Paper paberivabrik, mis toodab paberit põllumajanduslikest jääkidest ja metsahoolduse käigus tekkivast loodslikust prahist. Küsimusele, miks ta peab tähtsaks puude kaitsmist, vastab mees kirglikult: “Ma olen lihtsalt väga, väga kiindunud metsadesse. Oma võimsaimad isiklikud kogemused olen saanud metsas viibides. Mul on meeletu kaastunne metsa suhtes. Minu pikaaegseks unistuseks on mitte-puidust paber. Indias ja Hiinas on levinud puittoorainest loobunud paberivabrikud, miks ometi ei ole see suurepärane mõte veel Põhja-Ameerikale koitnud. Puitu mitte kasutav paberitootmine on väga mõttekas. Iseäranis Winnipegis, kus tekib eriti suurtes koguses paberimassiks sobilikke põllumajanduslikke jääke, nagu näiteks teraviljakasvatuses pärast saagikoristust järelejäävad õled, mis muidu põletatakse lihtsalt ära.“

 

Paberi-innovaator Woody

Praegu toodab Prairie, Pulp and Paper nii kodukasutuseks kui ka kontoritööks mõeldud kvaliteetseid paberitooteid, mis kannavad nime Step Forward Paper. Woody auhinnatud paberi edasimüüjaks on Staples.com ja veel kolm ettevõtet . Võiks ju arvata, et online-tehnoloogia meeletu leviku tõttu maailma paberitarbimine langeb, kuid paraku pole see nii. Keskmine kontoritöötaja kasutab päevas endiselt 40 lehte paberit.  Igal aastal raiutakse maha kolm kuni kuus miljardit puud. Puude lageraie mõjutab olulisel määral meie kliimat, on ju metsad Maa kopsud. Ostes kaks kasti Woody õlepaberit päästad sa ühe puu elu. “ Maailmas on paganama palju neid, kes hoolivad keskkonnast, neid on rohkem kui me arvame. Me oleme enamus ja me oleme suutelised midagi ette võtma, “ ütleb paberi-innovaator Woody.

2009. aasta oktoobris omistati talle Yorgi ülikooli poolt aukraad tema panuse eest loodussäästlikku mõtteviisi, keskkonnahariduse edendamise ja aktivismi eest.

Lisaks aktivismile on ta aastakümneid pühendunud eetilisele ja tervislikule taimetoidule, kuulutades kehva toiduvaliku suuremaks tervise hävitajaks kui alkohol ja narkootikumid. Koos oma pikaaegse elukaaslase, endise assistendi ja laste ema Laura Louie’ga on nad asutanud mahetoidu kullerfirma Yoganics. 2012. aastal tunnistati Woody Harrelson PETA poolt aasta seksikaimaks taimetoitlaseks, ta ei söö liha, piimatooteid, suhkrut ega valget jahu.

Samuti on Harrelson loobunud mobiiltelefoni kasutamast, “korra proovisin, mul pidi aju plahvatama”, on ta kommenteerinud tänapäeva elust lahutamatut tehnikavidinat.

Oma filmistaari staatusesse ja kuulsusse suhtub Woody üllatavalt tagasihoidlikult. Viimastel aastatel on ta varasemast rohkem aega panustanud abikaasale ja lastele. Oma kolme tütart kutsub ta armastavalt “jumalannade trioks”.  Rõõmsa hipi lemmik-hangout Mauil on muusik Willi Nelsoni kodu koos meeste legendaarseks saanud pokkeriõhtutega, kus isegi kaotades on Woody nii rõõmus kui veel olla saab.

 

Vaata Woody Harrelsoni luulevideot “Mõtteid sisemusest”:

 

Luuletuse “Thoughts From Within” ingliskeelse teksti leiad siit.

 

Allikad: Collective Evolution, YoutubeVoiceyourself, IMDBWikipediaFilmiveeb, Huffington Post

Artikkel ilmus Telegramis esmalt jaanuaris 2014.

Foto: mikeresponts.wordpress.com

 

Toimetas Liina Liisveld

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt