2. jaanuar 2023 kell 18:55
Foto: Phil Nguyen / PexelsKui teie lapsel on parajasti käsil vihapurse, on raske välja mõelda, mis oleks selles olukorras kõige parem lähenemine. Lastega ei tule kaasa manuaali (kuigi võiks!) ning on peaaegu võimatu selgelt mõelda ajal, mil teie enda süda lapse karjumiste saatel meeletu kiirusega peksleb. Aeg-maha meetod on vihase lapsega suhtlemisel laialt levinud moodus püüda olukorda lahendada, kuid mõned spetsialistid ütlevad, et see praktika võib kaasa tuua rohkem kahju kui kasu ning see tekitab teie ja teie lapse vahele võimuvõitluse.
Mida siis teha? CafeMom küsis juhiseid paarilt eksperdilt ning kirjutas kokku kaheksa fantastilist alternatiivi aeg-maha meetodile. Proovige ühte neist järgmisel korral, kui teie väike ingel muutub karjuvaks deemoniks.
1. Proovige maandamistehnikat
Teie lapse ärrituse taga on mingi põhjus ning lapse tuppa sulgemine ei võimalda tal oma tundeid väljendada, selgitab Kimberly Hershenson. Selle asemel, et lapsi aeg-ajalt isoleerida, soovitab ta õpetada neid valju häälega 10 toas olevat eset üles lugema. Kui olete väljas, loendage kive või puid. See tehnika aitab nii last rahustada ning arendada tal oskusi, kui tulevikus vihaga toime tulla.
2. Sea üles rahunemisnurgake
Kaleigh Boysen ütleb, et see, kui anda lapsele pisut aega oma emotsioonidega toime tulemiseks, on tõhus viis laste vihaga toime tulemiseks – seda eeldusel, et seda tehakse toetava, mitte karistava meetmena. “Üks tehnika, mida mulle meeldib kasutada, on luua rahunemisnurk või väike tekkide või lohutavate esemetega ala, kuhu laps saab puhkama minna või maha rahuneda,” soovitab ta. “Vanem võib istuda lapsega või tema lähedal või laps võib soovi korral sinna ka omapead jääda.” Pidage meeles, et mõte on aidata lapsel taastada kontroll oma tunnete üle, mitte jätta muljet, et neid karistatakse. “On oluline, et seda piirkonda kasutataks rahustava vahendina, mitte karistusena,” ütleb ta.
3. Proovige uutmoodi hingamisharjutusi
Täiskasvanuna teame kõik, et sügav ja aeglane hingetõmme aitab meil ärevas olukorras säilitada külma närvi. Kuid see sama tehnika võib aidata ka lastel sedasama teha. “On mitmeid viise, kuidas õpetada lastele sügalt hingama ja muuta see protsess lõbusamaks,” ütleb Boysen. Ta soovitab lasta lapsel mulle puhuda või teeselda, et ta puhub koogil küünlad ära. “Või proovige kõhul hoida pehmet mänguasja ja vaadake, kuidas see iga hingetõmbega üles ja alla liigub,” lisab ta.
4. Tehke täpselt vastupidist aja maha võtmisele
Aeg-maha asemel, kus laps on sünnitud üksi jääma, kutsub litsenseeritud abielu-ja pereterapeut Cheryll Putt vanemaid üles kaaluma täpselt vastupidist – see on üks meetod oma vihaga toimetulekuks. “Mõnele lapsele meeldib aeg, kus vanemad rahustavad neid, kuni nad on maha rahunenud ja räägivad siis, mida edasi teha,” selgitab ta.
5. Kasutage meditatsioonipudelit
Kui teie lapsed armastavad kunsti ja käsitööd, soovitab Putt vanematel lastega koostöös meisterdada niinimetatud meditatsioonipudel. “Need meditatsioonipudelid on suurepärased abivahendid, sest tegu on millegagi, mille loomises laps saab ka ise osaleda. See võib aidata neil enda suurte emotsioonide eest rohkem vastutada,” selgitab ta. Kui teie lapsed on vihased, saavad nad säravat vahendit keerutada ja vaadata, kuidas see aeglustub – see võib omakorda aidata neil rahuneda.
6. Rääkige asjad läbi
Täiskasvanuna saadavad paljud meist sõnumi oma parimatele sõpradele, et saada neilt raskemal ajal tuge. Ka meie lapsed saavad oma oma probleemide välja elamisest kasu. “Rääkige oma lapsega läbi kogu selle protsessi,” ütleb Shanna Donhauser, LICSW (litsentseeritud ja sõltumatu kliiniline sotsiaaltöötaja) ja Happy Pesti asutaja. “See aitab neil mõista suurte tunnetega hakkama saamiseks vajalikke samme.” Saate aidata neil hetkel oma tunded välja elada ning öelda näitels näiteks:” Sa oled vihane, kuna pole valmis seda mänguasja jagama. Tahad sellega edasi mängida, aga nüüd on kellegi teise kord. See teeb sind vihaseks ja võib-olla ka veidi kurvaks. Mida me peaksime sinu meelest tegema?”
Donhauseri sõnul on hea uudis see, et kui lapsed tunnevad, et te mõistate nende probleemi algallikat, pakuvad nad tavaliselt ise probleemile mõistliku lahenduse. Kui nad seda ei tee, võite pakkuda neile soovitusi olukorra lahendamiseks, näiteks millegi muuga mängimiseks, kallistuse saamiseks või raamatu lugemiseks.
7. Võtke ise aeg maha
Lapsed toidavad meie energiat, nii et kui me ise oleme millegi nende tehtu pärast ärritunud, on tõenäoline, et ka lapsed ei suuda rahuneda. Kui te ei soovi oma last rahunema panna, kaaluge ise korraks aja maha võtmist. “Kui olete vihane või pettunud ja kannatamatu, ei saa teie laps samuti suure tõenäosusega rahuneda. Mõnikord tähendab see, et peate kõigepealt pausi tegema,” ütleb Donhauser. Tehnika on lihtne. “Võite öelda midagi nii lihtsat kui” Ma näen, et sa oled ärritunud, ja ma tunnen end samamoodi. Olen paar minutit omaette, siis tulen jälle sinu juurde tagasi. ” Nii saate oma last silmapiiril hoida, kuid andke endale mõni minut, et oma tunded kontrolli alla saada. ” Donhauser tuletab meile meelde, et seda meetodit on kõige parem kasutada kodus, nii et laps on turvalises kohas, kui te pole tema kõrval.
8. Laske neil vihane olla
Ehkki vihaste laste suunamine mõnele muule tegevusele on tore, on mõnikord täiesti okei lasta neil oma emotsioonidest vabaneda. Donhauseri sõnul on nipp pakkuda neile selleks ohutut võimalust. “Mänguasjade viskamine ei pruugi olla ohutu, kuid pom-pomide viskamine võib olla okei,” ütleb ta. “Sõbra pihta löömine pole ohutu, kuid padja või poksikoti löömine on okei. Mänguasjade murdmine pole okei, aga ajalehe rebimine on okei. Nii saate tähelepanu emotsioonilt kõrvale juhtimata suunata teda niisugustele tegevustele, mis võimaldaks lapsel oma vihaemotsiooni väljendamiseks leida ohutu viis.”
Allikas: CafeMom
Tõlkis ja toimetas Janne Ark
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.