KUULA: Psühholoog ja pereterapeut Kärt Kase suhetest, petmisest ja lahkuminekust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. mai 2021 kell 12:23



Foto: Ausad Mehed

Selles podcast’i “Ausad mehed” episoodis on Chris Kala enda vastu istuma saanud psühholoogi ja pereterapeudi Kärt Kase, kellega räägitakse põhjalikult paarisuhetest ja lapsepõlve mõjust täiskasvanueale; sellest, kuidas mitte lahku minna, miks petetakse ja kuidas võiks toimida üks harmooniline suhe.

 

Kärt Kase kutsumus on aidata teistel oma suhteid parandada. Psühholoogina tegeleb ta erinevate teraapiatega – perekonna psühhoteraapiaga, perelepitusega, tunnetekeskse teraapiaga, Imago kliinilise suhteteraapia ja mindfulness’iga. Praegu tegutseb Kärt koolitajana, nõustab inimesi ja kirjutab raamatuid. Tema sulest on ilmunud sellised raamatud nagu “Suhteaudit: käsiraamat paaridele”, “Kuidas hoida armastust?” ning uusima teosena “Miks petetakse? Käsiraamat ennetuseks ja lahenduseks”.

“Kui me tahame oma mõtet teisele inimesele selgeks teha, siis see on hoopis teisest kohast kui see, et me püüame päriselt teisest inimesest aru saada. Praeguses ühiskonna lõhestuses tahame me jõuliselt enda arvamust märgatavaks tuua, aga võti on hoopis selles, et teist tuleks hakata paremini kuulama. Sellise suhtumisega saavutame selle, et kui me isegi jääme eriarvamusele, ei pea me sellepärast sõdima,” selgitab Kärt, kuidas tuleks ka tänases erimeelsusi tekitavas olukorras teineteisega suhelda.

“Lapseeaga seostuvad kaks olulist protsessi, mis meid mõjutavad. Esimene on kolmandaks eluaastaks välja arenev kiindumussuhe enda jaoks ühe olulise täiskasvanuga. Kui see on korras, siis jääb lapsel täiskasvanueas tohutu hulk probleeme esile kerkimata. Sellest kujuneb baasturvalisus, mis loob usalduse elu ja maailma vastu. Kui vanemad selle eest hoolt ei kanna, siis tekib lapses ärevus ja põgenemisvajadus. Teine pool on sotsiaalse õppimise protsess ehk laps õpib ümbritsevat kogedes. Väikestel laste pole enesekaitsemehhanisme – seda, mida nad esimese viie aasta jooksul kogevad, võtavad nad tõetruuna. Nendest nägemustest ja kogemustest saab nende reaalsus ja normaalsus. Päris raske on nendel lastel, kelle vanem on kohal, aga näiteks depressioonis,” selgitab Kärt tõsiasja, kuidas lapsepõlv meid tegelikult mõjutab.

 

Head mõtted saatest:

  • “Mõtlemise muutus või tähenduse muutus on üks põhilisi asju, mida teraapias tehakse.”
  • “Suhetes on oluline teineteisele teha “kingitusi” ehk anda, aga need ei saa olla nõudmised.”
  • “Probleemid suhetes tulevad siis, kui me ennast lukku paneme.”
  • “Kirg suhestub pigem sooviga seksida. Armastuse tunne aga suhestub pühendumusega.”
  • “Edasipüüdlikkust saab vormida kasvatuse teel.”
  • “Lapse jaoks käib suhte loomine läbi mängu.”
  • “Kui vaadata vaimseid gurusid ja suurmõtlejaid, siis keegi neist ei rähkle ega rapsi. Seega, selline ülim ambitsioonikus, mis küll viib ka tulemusteni, võib vabalt olla seotud mõne puuduse kompenseerimisega.”
  • “Me vajame vähemalt ühe inimesega emotsionaalset sidet, me vajame turvalist baasi, et on üks koht ja üks inimene, kelle juurde saame alati tagasi minna.”

 

Kuula saadet ja saa teada, kuidas toimivad meie ümber olevad suhted, kuidas me saame olla parem mees või naine, kuidas suhelda ja kommunikeerida, kuidas osata märgata ja kuulata teist poolt ning tema vajadusi ja kas lahkuminek on alati lahendus.

https://soundcloud.com/ausad-mehed/214-pereterapeut-kart-kase-inimesed-peavad-oppima-suhtlema-teineteisega-haavatavamal-tasandil

 

Vaata lisaks: Chris KalaAusad Mehed podcast

Foto: Ausad Mehed

 

Toimetas Chris Kala



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt