21. veebruar 2016 kell 13:37
Amazonase-äärsete vihmametsade põliselanike rahvameditsiinis tarvitatava psühhedeelse mõjuga taimetee ayahuasca tseremooniad on levinud ka Eestis. Teed juuakse enamasti spetsiaalse tseremoonia käigus tervenemise või targemaks saamise taotlusega. Aga mida teeb see kasutajate psüühikaga? Sellele otsis vastust hiljuti Tartu ülikooli psühholoogia instituudis seni meil väheuuritud teemal magistritööd kaitsnud Helle Kaasik, kes jagas kogutud teadmisi ka Tartu Ülikooli ja ERR-i teadusuudiste portaaliga Novaator. Avaldame intervjuu veidi lühendatud kujul. Helle Kaasik tuleb oma tööd tutvustama ka 26. märtsil Tallinnas Salme Kultuurikeskuses toimuvale Telegrami Konverentsile.
Kuidas tekkis teil huvi uurida Eesti ayahuasca tarvitajate psüühikat ja miks on see oluline valdkond?
Huvi teadvuse ja selle võimaluste vastu viis mind keskealisena teist korda ülikooli, seekord psühholoogiat õppima. Kohtusin ayahuascat rituaalselt tarvitavate inimestega õpingute ajal Hollandis oma vaimsete huvidega tegelemise käigus ja avastasin enda jaoks palju uut, mida õpikutest ei leia. Elukutselt ja loomu poolest teadlasena tahtsin teada, millised need tugevad subjektiivsed kogemused “objektiivselt” ehk enamuse inimeste jaoks on ja millised on nende kogemuste mõjud nende inimeste elule.
Ayahuascat tarvitatakse Eestis juba rohkem kui kümme aastat, see teema on mitmel korral ka meie meediast läbi käinud, aga teaduslikult uuritud ei ole seda siin peaaegu üldse. Mujal maailmas on ayahuascat uuritud päris palju ja selle kohta on ilmunud sadu häid teadustöid. Magistriõpingute osana tuleb teha teadustööd ja muidugi tahtsin ma uurida seda teemat, mis mind huvitas ja millest mul oli teadmisi. See polnud lihtne, aga tänu mitmete heade inimeste abile ja sallivusele see siiski õnnestus. Töö on eesti keeles ja enamuses üldarusaadav ning ripub veebis siin – keda huvitab, soovitan lugeda.
Mitmed minu uuringus osalenud inimesed leidsid, et neile on ayahuascast palju abi olnud ja enamik neist pooldas ayahuasca tarvitamise mõistlikku reguleerimist. Maailmas uuritakse ayahuasca kasutusvõimalusi depressiooni, ärevuse ja sõltuvushäirete raviks. Samas võib ayahuasca tarvitamine ka ohtlik olla, kui seda valesti teha. Ayahuasca ümber on maailmas tekkinud suur äri ja sellega seoses on inimesi koguni surma saanud – enamasti küll mitte ayahuasca enda, vaid mürgiste ravimtaimede vale kasutuse või kehvast korraldusest põhjustatud õnnetuste tõttu.
Tundmatult inimeselt võõras seltskonnas tundmatu koostisega psühhoaktiivset jooki vastu võtta ei ole ju mõistlik. Ayahuasca tarvitamine on tõsine praktika, milleks on vajalik füüsiline ja vaimne ettevalmistus ning turvaline korraldus. Ayahuasca ei sobi kokku mitmete ravimitega, milleks on näiteks depressiooniravimid ja ergutid ning mõnede toiduainetega. Seda ei tohiks tarvitada teatud haiguste korral: näiteks kõrge vererõhk, südamehaigused, skisofreenia jt. psühhootilised häired, bipolaarne häire.
Mil määral on ayahuasca puhul tegemist vähemalt Eestis illegaalse substantsiga ehk mida ütleb selle kohta seadus?
Ayahuasca koostises olev psühhoaktiivne aine dimetüültrüptamiin on rahvusvaheliselt ja paljudes riikides, sealhulgas Eestis tarvitamiseks keelatud ainete nimekirjas ja see võib anda alust tõlgenduseks, et ayahuasca tarvitamine on neis riikides keelatud. Ayahuasca ega selle valmistamiseks kasutatavad taimed rahvusvaheliselt kontrollitavate narkootikumide hulka ei kuulu, seega on ayahuasca tarvitamise regulatsioon iga riigi enda otsustada. Näiteks Brasiilias, USAs, Hollandis, Itaalias ja Hispaanias on ayahuasca tarvitamine lubatud vastavatel usurituaalidel. Peruus on ayahuasca kuulutatud rahvuslikuks kultuuripärandiks.
Eesti seadustes ayahuascat ega selle keetmiseks kasutatavaid taimi ei ole nimetatud. Meedias on politseiametnikud avaldanud arvamust, et ayahuasca tarvitamine on ebaseaduslik, aga ka seda, et politseil on targematki teha kui tegelda “üksikute looduslaste veidrate hobidega”. Minuteada Eestis kedagi ayahuasca tarvitamise eest karistatud ei ole. Teadustulemuste valguses ei näe ma selliseks karistamiseks ühtki mõistlikku põhjust.
Mida iseloomulikku näitavad ayahuasca tarvitamist puudutavad muud teadusuuringud maailmast?
Ayahuasca ei tekita füüsilist sõltuvust ja seda ei kalduta kuritarvitama. Brasiilias uuris teadlaste kollektiiv 127 inimest, kes olid ayahuascat oma usurituaalide käigus tarvitanud vähemalt 15 aasta jooksul vähemalt 2 korda kuus. Tarvitajatel ei leitud vaimse tervise ega isiksuse kahjustusi, neil oli kontrollgrupist vähem psüühikahäireid, mitmete psühholoogiliste testide tulemused olid neil kontrollgrupist paremad.
On uuritud teismelisi ehk 15-19-aastaseid tarvitajaid ja leitud, et nende vaimsed võimed, vaimne tervis ega sotsiaalsed suhted ei olnud kahjustunud. On tehtud katseid laboris, kus jälgiti ja uuriti ayahuasca tarvitajaid selle toime ajal. Tulemused näitavad, et ayahuasca on turvalises keskkonnas tarvitamisel tervetele inimestele mõistlikult ohutu.
Millistel põhjustel või eesmärkidel küsitletud inimesed enamasti rituaalidel ayahuascat tarvitasid?
Kõige sagedasemad põhjused ehk üle kümne jaatava vastuse 30 tarvitaja seas olid: vaimseks arenguks, iseenda paremaks tundmaõppimiseks, spirituaalse kogemuse saamiseks, psüühiliseks tervenemiseks, inimteadvuse võimaluste uurimiseks, kehaliseks tervenemiseks, emotsionaalse kogemuse saamiseks, elueesmärkide seadmiseks, elus oluliste otsuste tegemiseks, endas eriliste võimete väljaarendamiseks. Põhjalikumalt saab selle kohta lugeda jälle tööst endast.
Mida arvasid küsitletud ayahuasca mõjude kohta?
Ayahuasca tarvitamise mõju oma tervisele ja elule kirjeldasid tarvitajad valdavalt positiivsena. Mitmed vastajad leidsid, et ayahuasca tarvitamise mõjul on paranenud nende elustiil ja füüsiline tervis: nad on parandanud oma toitumist, hakanud rohkem liikuma ja vabanenud sõltuvustest nagu suitsetamine, alkohol ja kanep. Mõnel vastajal tekkis ayahuasca tarvitamisega seoses vaimse tervise probleeme ja kohanemisraskusi, näiteks emotsionaalsuse ja tundlikkuse tõus ning raskused kogetud teistsuguse reaalsuse mõistmise ja mõtestamisega.
Ayahuasca tarvitamise subjektiivset mõju tarvitaja vaimsele tervisele ja toimetulekule iseloomustati siiski valdavalt positiivsena. Selle mõju kirjeldustes korduvateks teemadeks on tervenemine, teadlikkuse kasv, kahjulikest harjumustest vabanemine, vähenenud hirmud, parem enese ja teiste inimeste mõistmine, paranenud emotsionaalne tasakaal ja inimsuhted, uued arusaamised ja avardunud maailmapilt. Kindlasti ei ole ayahuasca mingi võluvits kõigi hädade vastu. Kui inimene endaga tööd ei tee ja tseremoonial saadud teadmisi oma ellu ei rakenda, siis elus soovitud muutusi ei toimu.
Sellest, milliste peamiste tulemuste ning järeldusteni Helle Kaasik oma magistritöös jõuds ja paljust muust, saad edasi lugeda Novaatorist.
Allikas: Novaator
Pildid: ayahuascacostaricaretreat.com, Terpsichore /Wikimedia Commons
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.