10. september 2018 kell 19:10
21. septembril Tallinnas Alexela kontserdimajas peetavale psühhedeelikumide ja tead(v)use konverentsile Psycherence 2018 tuleb kõnelema etnofarmakoloog, lektor, kirjanik ja teadur Dennis McKenna, kes on legendaarse Terence McKenna vend. Lisaks McKennale esinevad konverentsil antropoloogiaprofessor Luis Eduardo Luna, antropoloogiadoktor Jeremy Narby ning psühholoog ja kirjanik Susan Blackmore.
McKenna (UK) esineb loenguga “Kibe jook ja teised jälkused: farmakognostiline uuring looduslikest teadvust muutvatest ainetest”. Maa biosfääris on väga laialdaselt levinud suur hulk taimi, loomi ja seeni, mis sisaldavad eripalgelise keemilise koostisega psühhoaktiivseid aineid. See on miljonite aastate pikkuse biokeemilise koosarenemise, koostöö ja omavahelise võistlemise tulem ning annab aimu kogu elu ühise evolutsiooni algupärast. Kuna meie evolutsioonitee närvisüsteemid pole pikka aega olnud piisavalt keerukad, et toetada teadvuse arenemist, on enamik nendest koostisosadest mänginud “sõnumitooja molekulide“ ökoloogilist funktsiooni, mis kannavad infot ökosüsteemi omavaheliste suhete kohta. Närvisüsteemide arenemise käigus on paljud nendest molekulidest oma funktsiooni muutnud, saanud sisemisteks närvisüsteemi signaalide edasikandjateks ja osalevad neurotransmitteritena hormonaalsetes, sekundaarsetes ja teistes organismisisestes semiootilistes protsessides.
Loeng sisaldab ülevaadet looduslikult laialt levinud psühhoaktiivsete molekulide algupära, leviku ning nende keemilise ja farmakoloogilise erinäolisuse kohta. Arutluses on psühhoaktiivsete keemiliste ainete evolutsiooniline päritolu, millest paljud on teada šamanistlike praktikate kaudu ja teised vähem tuntud. Uurime ka neid aineid, mis ei ole psühhedeelilised, ent ometi psühhoaktiivsed, samuti neid, mida leidub üllatavates allikates: putukates, mereloomades, mürgistes loomades ja bakterites.
Dennis McKenna on Heffteri Uurimisinstituudi asutajaliige ja etnofarmakoloogiaosakonna juhataja. Koostöös maailmakuulsate ülikoolide ja teadusasutustega uurib see mittetulundusorganisatsioon psühhedeelsete ravimeetodite potentsiaalselt terapeutilisi omadusi ja kasutusvõimalusi.
Dennis McKenna oli üks esimesi, kes 1970. aastate alguses koos oma legendaarse venna Terence McKennaga enteogeenide ja etnobotaanika maailma teaduslikult uurima asus. Terence McKenna oli ju ka Briti väga populaarse ja Eestiski käinud bändi The Shamen suureks eeskujuks. Dennis McKenna fookuses on aastate jooksul olnud nii psühholoogilised, neuroloogilised, biomeditsiinilised kui ka farmakoloogilised psühhedeelsete ainete mõjud. Ta on mitmete teaduslike projektide initsiaator, artiklite ja raamatute autor, üks kõige tunnustatum pioneer enteogeensete taimede teaduses. Hetkel annab ta lisaks oma teadustööle loenguid Minnesota Ülikooli juurde kuuluvas terviseuuringute ja vaimse tervise keskuses.
Aastakümneid kestnud teadustöö taustal on Dennis McKenna ka visionääriks, kes aitab kaasa positiivsete muutuste loomisele meie maailmas ja kollektiivses teadvuses. Hiljuti Dennise asutatud Symbio Life Sciences platvorm on samuti suunatud selle saavutamisele ning aitab luua lahendusi inimeste heaolu suurendamiseks ja ökoloogiliseks innovatsiooniks.
Dennis McKenna raamatud:
“The Invisible Landscape: Mind, Hallucinogens, and the I Ching“ (1975) koos Terence McKennaga
“The Incense Bible: Plant Scents That Transcend World Culture, Medicine, and Spirituality“ (2007)
“Botanical Medicines: the Desk Reference for Major Herbal Supplements“ (2008) Kenneth Jonesi ja Kerry Hughesiga
“Aya Awakenings: A Shamanic Odyssey“ (2013)
“Return to the Brain of Eden: Restoring the Connection between Neurochemistry and Consciousness“ (2014)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=504&v=Oz0XS7iK97k
Psycherence’il kõnelevad legendaarseks muutunud teadvuseseisunditeeksperdid Luis Eduardo Luna, Jeremy Narby, Susan Blackmore ja Dennis McKenna, kes on aastakümneid pühendunud teadvuse ja psühhedeelikumide uurimisele. Konverents teadvusest ja psühhedeeliast pakub võimalust kogeda maailma avaramast vaatenurgast. Psycherence’il kuuled huvitavaid arut(l)usi inimeksistentsi puudutavatel teemadel ning seda lihtsas ja mõnusalt nauditavas vormis.
Mis on teadvus? Viimaste aastakümnete teaduslikud uuringud on tekitanud rohkem küsimusi kui vastuseid. Üks on selge, mõõta seda ei saa, aga sellest räägitakse palju. Võib olla ei olegi inimkond veel valmis mõistma kogu oma olemust – teadvust, mida me endas kanname. Millised on meile kättesaadavad vahendid teadvuse uurimiseks, mõjutamiseks ja kogemiseks?
Konverentsil on sünkroontõlge eesti keelde.
Vaata lisaks: Psycherence, Piletilevi, Susan Blackmore´i veebileht, https://heffter.org/, https://www.symbiolifesciences.com/
Pildid: themindunleashed.com, erakogu
Toimetasid Sander Soomaa ja GoodNews
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.