Suurpuhastus tõekspidamistele ehk “Dogma Detox” jõuab Eestisse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. oktoober 2018 kell 16:51



Hollandlane Arnold Timmerman omandas 1997. aastal magistrikraadi tsiviil- ja sotsiaalõiguse erialal (Madalmaades Leidenis). Korporatiivse karjääri asemel valis ta aga teistsuguse tee ja temast sai fotograaf ning elustiili- ja reisiajakirjade toimetaja. Viis aastat hiljem pöördus ta eluaegse kire – enesearengu juurde ning tänaseks on ta viinud läbi enesearengu, emotsionaalse teadlikkuse ja keha-meele terviklikkuse seminare kõikjal maailmas väga paljude rahvaste, kultuuride ja elukutsete esindajate ees. 23. ja 24. novembril jõuab ta lõpuks Eestisse, õpetades Tallinnas seminaril “Dogma Detox“ kuidas aidata ennast, oma töötajaid või kliente uuele tasandile kõigest minutite jooksul.

 

Vajame me dogmasid? On need kasulikud?

Mitte iga dogma pole halb. Dogma on väide, milles ei kahelda, vaid millesse usutakse. Nii et mõni dogma võib mõnda aega toetada. Suhtedogma võib olla näiteks “Kohtle kallimat lugupidamisega“. Kui kallima tehtu põhjustab aga valu, pole see dogma toetav.

Üldiselt ma ei usu positiivsetesse dogmadesse. Miski ei saa olla pöördumatult tõene. Isegi kõige teaduslikumatel tõestustel pole pistmist igapäevase kauni eluga. Mõnda aega need ehk toetavad meid, aga kunagi saab nende aeg läbi. Elu ja inimesed muutuvad.

Muutus on ainuke kindel asi elus ja dogma on selle vastand.

 

Kuidas ma tean, et minu suhtes endaga eksisteerib dogma?

Meil kõigil on varjatud dogmasid suhetes teiste ja iseendaga. See on loomulikult üldistamine ja sellega juba dogma. (Naerab.) Elu on mulle aga õpetanud, et selles väites peitub tõde. Inimestel on ju reeglid selle kohta, kuidas teatud olukordades käituda, mida väljendada, mida mitte, kuidas riietuda, kõneleda, mitte ebaõnnestuda, olla edukas ja ilus jne. Reeglid on iga dogma ründemeeskond.

Me kuuleme tihti sõnu “peab“ või “on vaja“ ja seostame neid reeglitega. Kui kaevame sügavamalt, paljastub dogma, mis reegleid koos hoiab. Reeglid on nagu valvekoerad, kes hoiavad meid teatud reaalsuse ehk dogma piirides.

 

Kuidas neist lahti saada?

Piiravad ja ebavajalikud reeglid kaovad automaatselt, kui vabaneme vastavast dogmast.

 

Mis on sinu arvates kõige kahjulikumad suhtedogmad?

“Sa oled minu jaoks kõik“, “Tõeline armastus ei tunne piire“, „Hea suhe nõuab kompromisse“, “Kui ta mind mõistab, elame elu lõpuni õnnelikult“.

 

Millal ma lõpuks õnnelikuks saan?

Mida tihedamini sa õnnelik oled. Kui sa tunned, et mingis eluvaldkonnas, näiteks suhetes pole sa regulaarselt õnnelik, peaksid otsima endast ja oma suhtesüsteemist varjatud dogmat. Kui oled dogmast vabanenud, kuid pole endiselt tihti õnnelik, pead otsima midagi muud. Räägi partneriga, mida te suhtest soovite (mitte sellest, kuidas sa soovid teist muuta). Välju suhtest ja vali suhe, mis sobib sulle enam. Nii tekib võimalus kogeda õnne tihedamini ja võidki saada lõpuks õnnelikuks. Ja see õnn enam su tegemistest ei sõltu, kui naljakas see ka pole.

 

Arnold Timmerman´ist:

Ettevõtte Conscious Company Euroopa tegevjuhina on ta olnud rahvusvahelise programmi Visionary Leadership kaaslooja ja läbiviija. See programm keskendub emotsionaalsele teadlikkusele ja emotsionaalsele intelligentsusele juhtide maailmas. 2011. aastal lõi Arnold juhtide koolitamise uue lähenemisviisi, mis kannab nime Leadingship. Tänaseks on Leadingshipi programmi edukalt läbinud nii erinevad organisatsioonid ja ettevõtted kui ka eraisikud Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Tema raamat “Leadingship: Exploring the Essence of Leadership Dynamics” on jõudnud poelettidele Ühendkuningriigis (2012), Madalmaades ja Belgias (2012) ning Indias (2015).

2014. aastal pani ta aluse programmile Coaching Master Clinics, mis juhendab enesearengu treenereid ja terapeute minema kaugemale pelgalt meetoditest, oskustest ja tehnikatest. Samal aastal nägi päevavalgust ka tema teine raamat “Mastery in Coaching”. Lisaks on Arnold pannud aluse ka uue põlvkonna ritriitidele, mis pakuvad vastavalt tellimusele kohandatud ritriite eraisikutele ja ettevõtetele. 2015. aastal oli ta kaasasutaja ettevõttes 3811, mille eesmärk on luua ja pakkuda enesearengu ja teadliku muutumise programme ettevõtetele. Ning koostöös konsultandist kolleegiga lõid nad 4-päevase juhtimisalase kogemusprogrammi Leading Tracks, mis leiab aset Ühendkuningriigi, Hispaania, Eesti ja Kanada looduses.

Praegu on Arnold töötamas välja raamidest väljaminevat enesearengubrändi, mille alt on plaanis tuua turule raamatuid, koolitusprogramme ja värskelt loodud sekkumismeetodeid. Kõiki Arnoldi tegemisi juhib kirg toetada muutuste- ja üleminekupööristes eraisikuid ja ettevõtteid. Tööst vaba aja veedab Arnold abikaasa, lapse ja koeraga Lõuna-Hispaania mägedes, kus ta tegeleb ka liuglangevarjusõidu, suusatamise, kaljuronimise, mägimatkamise ja maastikujooksuga.

 

Uuri lisaks: Dogma Detox Eestis (Pure Mind)

Fotod: Fotoloa, erakogu

 

Toimetas Monika Kuzmina / GoodNews



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt