10. november 2024 kell 9:44
“Olin hiljuti tunnistajaks olukorrale, kus isa püüdis oma 7-aastasele lapsele lugemist õpetada. Kõrvaltvaatajana tundus kõik tipp-topp, kuni ühel hetkel kaotas laps huvi ega mõelnud isaga kaasa. Isa frustratsioon – ja selle all võib-olla isegi häbi, piinlikkus või süütunne – oli füüsiliselt tunda. See olukord tuletas mulle meelde, kui keeruline võib olla isa roll, eriti siis, kui püüame tasakaalustada hoolivust ja lapsele oskuste õpetamist. Millal jääda nõudlikuks ja millal olla hooliv? Millal utsitada last mugavustsoonist välja astuma ning millal pakkuda vajalikku tuge? Ja kas neid saab ka samaaegselt pakkuda,” mõtiskleb isadepäeval vanemlusmentor, autor ja koolitaja Tanel Jäppinen.
Usun, et kõik isad soovivad oma lapsele parimat. Tahame olla turvaline sadam, kes toetab ja hoiab. Samaaegselt tahame olla ka mentor ja õpetaja, kes aitab lapsel ise raskustest läbi tulla ja õppida eluks vajalikke oskuseid.
Kuidas leida see tasakaal?
Kõige olulisemaks teguriks on pakkuda lapsele enda kohalolu ja tähelepanu. Mitte ainult füüsilist kohalolu, vaid ka vaimset ja emotsionaalset. See on ehk isegi olulisim tegur, mille tõttu vaatab laps isa poole ning on tema juhistele avatud.
Kui juhendame oma last, olgu siis lugemises või mõnes muus oskuses, on oluline pakkuda tuge, mis ei võta lapselt ära iseseisvuse arendamise võimalust.
Selle asemel, et sõnu lapsele ette öelda või lapsega pahandada, võib näiteks öelda: “OK, võtame korraks aja maha, et rahuneda ja siis proovi veelkord rahulikult ja aeglaselt hääldada.”
Teiseks, luba lapsel kogeda negatiivseid tundeid ja lahendada raskusi ise. Need on parimad eluõppetunnid, mida ei saa asendada õpetussõnadega. Selle asemel, et last nendest kogemustest päästa, paku talle tuge ning aita tal nendest olukordades ise (vajadusel sinu toetusega) läbi tulla. Ole lapse jaoks olemas, toeta teda, kuid anna talle ruumi katsetada ja eksida.
Näiteks, kui laps läks sõbraga tülli, võiks isa suunata last oma probleemile ise lahendusi leidma: “See on tõesti keeruline olukord. Mida sa võiksid järgmine kord sarnses olukorras teisiti teha? On sul mõtteid?”
Mõned praktilised lisa-strateegiad, mis aitavad tasakaalu leida:
Isadepäeval kutsun sind kaasa mõtlema: kuidas saad sina isana hoida tasakaalu hoolivuse ja õpetamise vahel?
Mõnusat isadepäeva!
Tanel Jäppinen
P.S. Kui soovid mõnele isale kingitust, mis toetaks tema ja ta lapse suhet, siis sobib selleks Taneli rahumeelse vanemluse käsiraamat “Kuidas luua lapsega usaldusväärne ja tugev suhe” – https://rahumeelnevanemlus.com/raamat/
(Kui soovid raamatusse autogrammi ja/või pühendust, siis sellest soovist anna märku tellimuse järgselt e-kirjaga.)
Kiika ka Taneli “Rahumeelse vanemluse” sotsiaalmeediakanaleid:
FB: https://www.facebook.com/rahumeelnevanemlus
IG: https://www.instagram.com/rahumeelnevanemlus/
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.